Littell, Jonathan: Laskavé bohyně

Littell, Jonathan
Laskavé bohyně

anotace beletrie zahraniční

Může být tisíc stran téměř jednolitého textu plného suchých historických fakt strhujícím čtením? Ano – francouzsky psaný román Američana Jonathana Littella Les Bienveillantes, který čerpal inspiraci z filmu Clauda Lanzmanna Šoa, je důkazem.

Jonathan Littell: Laskavé bohyně, přel. Michala Marková, Euromedia-Odeon, 2008, 868 stran

Může být tisíc stran téměř jednolitého textu plného suchých historických fakt strhujícím čtením? Ano – francouzsky psaný román Američana Jonathana Littella Les Bienveillantes, který čerpal inspiraci z filmu Clauda Lanzmanna Šoa, je důkazem. Vyprávění přesvědčeného nacisty a důstojníka SS Maximiliena Aueho, syna Němce a Francouzky, nás provede různými dějišti druhé světové války, na frontu, do okupovaných oblastí i zázemí.
Text je koncipován jako Aueho fiktivní memoáry sepsané dlouho po válce; Aue se v nich neobhajuje (k otázkám svědomí se staví spíše s vlažným cynismem), nýbrž se snaží po svém vysvětlit, jak a proč funguje jedno malé kolečko v příšerné smrtící mašinérii. Coby administrativní síla se podílí na likvidaci židovského obyvatelstva a nežádoucích živlů na Ukrajině a Kavkaze; zažije holocaust od takříkajíc amatérských začátků až po „průmyslové“ období plynových komor, jeho vzpomínky nás zavedou i do válečného Berlína a do inferna obklíčeného Stalingradu.
Text je sice psán stejně suchopárným stylem, jakým Aue sepisuje hlášení pro Himmlera, ale zároveň z něj dýchá dojem neutuchajícího hnusu; román se valí jako temná řeka, pod jejíž zdánlivě nevzrušenou hladinou víří páchnoucí freudovské bahno, je až přehnaně dokumentárně přesný a nabitý fakty, ale jeho atmosféra je spíše hororová. Aue sám sebe prezentuje jako útlocitného intelektuála, který se minul povoláním (chtěl psát knihy), z jeho osobního příběhu, který se prolíná se sugestivním líčením dějinných událostí,na nás nicméně hledí člověk sexuálně i morálně vyšinutý – nenápadný, seriózně působící psychopat, který koná zlo téměř se slzami v očích, jen a pouze s vědomím historické nevyhnutelnosti...

Za svůj monumentální exkurz do duše malé ryby mezi válečnými zločinci (nebo jen obyčejného člověka ve vleku doby?) získal Jonathan Littell v r. 2006 Velkou cenu Francouzské akademie i prestižní Goncourtovu cenu. Dílo, které spisovatel Jorge Semprún označil za klíčovou událost 21. století, postupně vyjde ve třiceti jazycích.

Jonathan Littell (1967) se narodil v New Yorku, ve třech letech odešel s rodiči do Francie. Promoval na Yale University v USA. V současnosti žije v Barceloně. Sedm let pracoval pro mezinárodní humanitární organizaci ACF. Před románem Laskavé bohyně publikoval novelu Bad Voltage (1989). V roce 2008 vydal knihu o Léonu Degrellovi.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3967x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce