Sloboda, Rudolf: Rubato

Sloboda, Rudolf
Rubato

anotace beletrie zahraniční

Román Rubato (1990) vypráví žena, trestaná vražedkyně Uršula; vedle poměrně jednoduchého děje se čtenář ocitá v „myšlenkovém“ světě Uršuliných reflexí, bohatém a ambivalentním světě jejích vnitřních monologů. Nejčastěji se hrdinka upíná k úvahám o Bohu a smrti, k úvahám o své sociální roli ve společnosti a k budoucnosti. Výsledný text je potom prolnutím obou těchto rovin.

Rudolf Sloboda: Rubato. Přeložila Tereza Boučková. Závěrečnou studii „Nejen záznam partnerského selhání“ napsala Jana Pátková. Kalich, 2008, 216 stran

Slovenský básník a filmový scenárista, autor románů, novel, povídek, básnických sbírek, scénářů a knih pro děti Rudolf Sloboda se narodil v roce 1938 a zemřel 6. října 1995 vlastní rukou. Do literatury vstoupil románem Narcis (1965); v českém překladu vyšly jeho romány Rozum (1982, č. 1989) a Láska (dokončeno v roce 1972, vyšlo 2002, č. 2005).

Román Rubato (1990) vypráví žena, trestaná vražedkyně Uršula; vedle poměrně jednoduchého děje se čtenář ocitá v „myšlenkovém“ světě Uršuliných reflexí, bohatém a ambivalentním světě jejích vnitřních monologů. Nejčastěji se hrdinka upíná k úvahám o Bohu a smrti, k úvahám o své sociální roli ve společnosti a k budoucnosti. Výsledný text je potom prolnutím obou těchto rovin. Rytmus jejich střídání není nijak vyrovnaný, ale přerývaný, jak už napovídá samotný název knihy: Rubato.

 

Diskuse

Vložil: Michal, 28.11.2008 16:09
Sloboda, Rudolf: Rubato
Sloboda slovensky je fajn, ale kdy jste ho zkusil na Slovensku koupit? Mají jen jeho deníky a občas povídky. Rubato a další romány neseženete ani náhodou, takže není až tak zlé, že AF to má pro Slováky aspoň česky.
Vložil: Turdus M., 13.11.2008 16:31
Sloboda, Rudolf: Rubato
Jasněže to je o marketingu, vždyť jde o obchod ;-) Jasněže v češtině vychází víc knih než ve slovenčině, ale přesto. Kosmas se profiluje jako kvalitně zaměřené knihkupectví, s pestrou nabídkou spíše pro menšinové čtenáře, distribuuje řadu titulů, které jestli koupí tak třicet lidí, tak to bude hodně.... I ty se mu asi moc nevyplatí. Tedy finančně, rozhodně tím získává na pověsti dobrého obchodu. A proto by mu velmi slušela kvalitní zahraniční sekce. Klidně může mít v nabídce třebas knihy z francouzského Gallimardu (Folio) či nakladatelů z jiných zemí, tedy ty knihy, které jsou u nás k dostání i v kamenných obchodech, např. v Brně u Barviče & Novotného, či v Praze a v Brně v Academii atd... A rozhodně "pár" slovenských knih v čele třeba právě s dílem Rudolfa Slobody.
Vložil: Martin D., 13.11.2008 00:09
Sloboda, Rudolf: Rubato
Pravdepodobne to bude o marketingu a o smutnej skutocnosti, ze v cestine vychadza ovela viac knih nez v slovencine ci uz prekladov, povodnych, odbornych alebo umeleckych textov a ceskemu knihkupectvu sa jednoducho tych par slovenskych knih distribuovat neoplati :(
Vložil: Turdus M., 12.11.2008 09:01
Sloboda, Rudolf: Rubato
Hmm, Rudolf Sloboda, co k němu říct? Asi nic, to je titán, kterého jest třeba číst a promýšlet. K českému překladu ... je to špatná koncepce, řekl bych až svatokrádež(čímž nemyslím tento konkrétní překlad, ale překládání ze slovenčiny obecně), již podruhé v nedávné době, po Lásce. Sloboda ve slovenčině,... to je to pravé ořechové, není problém si ho objednat origoš třeba z Artforum.sk a úplně nejlepší sednout na vlak, za pár hodin být v Bratislavě, a spojit koupi nějaké jeho knihy s procházkou po Děvínské Nové Vsi a vzdát tak hold tomuto velkému a velmi lidskému spisovateli. Ad Artforum versus Kosmas....obě netová knihkupectví s hodně zajímavým portfoliem, leč je zde právě ta "maličkost"...Artforum prodává plno knih v češtině a Kosmas? Ostuda, nic než ostuda. Beletrie či ne-beletrie ve slovenčině, je tam vůbec nějaká? (to samé platí pro polštinu či vůbec další cizí jazyky) Je to ohromná škoda a velké ochuzování českého čtenáře. Howgh.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5148x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce