Rudgley, Richard: Vzkříšení pohanství: síly zla, nebo budoucnost západní spirituality?

Rudgley, Richard
Vzkříšení pohanství: síly zla, nebo budoucnost západní spirituality?

anotace náboženství

Hlavním hrdinou knihy britského spisovatele a autora televizních dokumentů Richarda Rudgleyho Vzkříšení pohanství je bůh Odin, k němuž se podle autora novodobá spiritualita Západu postupně vrací.

Richard Rudgley: Vzkříšení pohanství: síly zla, nebo budoucnost západní spirituality? Z anglického originálu přeložil Jiří Balek. Praha: Mladá fronta, 2008

Hlavním hrdinou knihy britského spisovatele a autora televizních dokumentů Richarda Rudgleyho Vzkříšení pohanství je bůh Odin, k němuž se podle autora novodobá spiritualita Západu postupně vrací. Jeho stopy autor nalézá leckde: u nacistů, C.G. Junga i u komunity na Monte Verita, která na začátku 20. století experimentovala s nudismem, vegetariánstvím, volnou láskou a východní mystikou. Zvláště Rudgleyho vysvětlování esoterického pozadí Vernova románu Cesta do středu Země, v němž podle něj jde o „vnitřní svět zobrazovaný geologickými termíny“, nepostrádá na poutavosti, souhlasit se ale dá i s kritikou renomovaného a také v Čechách vycházejícího odborníka Davida Barretta, podle něhož Vzkříšení pohanství představuje katalog lidí i organizací, jejichž spojení s Odinem je značně pochybné a autor je předkládá jako apriori dané, místo toho, aby je konkrétně a pečlivě dokládal. Jestliže je přitom Rudgleyho hlavní snahou dokázat, že mezi pohanstvím a antisemitismem neexistuje žádné spojení, protože pohanství může být interpretováno velmi různě (což je jistě pravda), v závěru naopak takovýto diferencovaný přístup upírá křesťanství, které podle něj Evropě „zabránilo v intelektuálním rozkvětu, jaký známe u nepřerušených pohanských tradic taoismu a hindiusmu“. A to jen proto, aby mohl dokázat, že pouze ve vzkříšení pohanství tkví skutečná budoucnost západní spirituality.

© Jan Lukavec
článek vyšel v kulturním týdeníku A2
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4440x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce