Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky, ediční poznámka

Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky, ediční poznámka

anotace beletrie zahraniční

V českém prostředí se s ukrajinskou kulturou můžeme setkat velice zřídka. Pro mnoho Čechů znamenala tzv. pomerančová revoluce (2004) i svého druhu „objevení“ Ukrajiny. Tento výběr současných ukrajinských povídek má přinést českému čtenáři ukázky toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co bylo za posledních dvacet až třicet let na Ukrajině napsáno. Jde o široký výběr, který však musel být nějak limitován.

Ediční poznámka
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky, editorka Rita Kindlerová, nakl. Kniha Zlín, Zlín 2008, 328 stran

V českém prostředí se s ukrajinskou kulturou můžeme setkat velice zřídka. Pro mnoho Čechů znamenala tzv. pomerančová revoluce (2004) i svého druhu „objevení“ Ukrajiny. Je pochopitelné, že po pádu Sovětského svazu u nás nastal odklon od všeho „východního“, ale jak je v současné době již znát, dostavuje se zájem o širší okolí naší země (Maďarsko, Rumunsko, Ukrajinu). Ukrajina prozatím nemá v českém prostředí nijak vyhraněné postavení, čehož by měli ukrajinští umělci využít a navazovat bližší a trvalejší kontakty s kulturními představiteli okolních zemí. Ale i diplomaté a politici by se měli snažit podporovat kulturní akce mimo území Ukrajiny. Prozatím se tak bohužel neděje a kulturní kontakty nadále zůstávají na úrovni individuální a přátelské.

V češtině vyšly pouze dvě sbírky ukrajinských povídek (Ukrajinské povídky, eds. J. Moravec, J. Žáková, přel. kolektiv, Povídky národů SSSR 2, vydal Svět sovětů, Praha 1956 a Bochníček pro dva, eds. Zd. Koutenská, A. Morávková, přel. kolektiv, Lidové nakladatelství, Praha 1986), takže neexistuje ani tradice, ani návaznost v sestavování podobných antologií.

Tento výběr současných ukrajinských povídek má přinést českému čtenáři ukázky toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co bylo za posledních dvacet až třicet let na Ukrajině napsáno. Jde o široký výběr, který však musel být nějak limitován.

Protože se současnou ukrajinskou literaturou zabývám více než deset let, výběr byl čistě na mně a v Čechách mi nemohl být nikdo nápomocen. Nechala jsem se inspirovat mnoha povídkovými antologiemi (nejrůznějších literatur) a snažila se o co největší objektivitu, pokud je v takovém případě vůbec nějaká objektivita možná.

Pouze na výběru textů jsem pracovala dva roky a z nepřeberného množství textů a autorů jsem nakonec vybrala 30 spisovatelů a povídek. Všichni jsou narozeni po r. 1950 a jejich tvorbu lze zařadit mezi moderní proudy. Dalším kritériem bylo to, že autoři píší ukrajinsky (někteří autoři se přiklonili k ruštině kvůli velkému knižnímu trhu v ruskojazyčných zemích bývalého SSSR) a až na dvě výjimky žijí na Ukrajině.

Věkově se jedná o nejširší spektrum autorů narozených mezi lety 1950 a 1983. Nebylo lze se opřít o nějakou konkrétní ukrajinskou sbírku povídek. Těch sice vychází na Ukrajině dost, ale velice zmatečně a bez jakéhokoli klíče či kritéria. Navíc postrádají úvody či doslovy, které by sestavovatele mohly vést.

 

© Rita Kindlerová
text vyšel jako ediční poznámka ke knize Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky
na iliteratura.cz publikujeme se souhlasem autorky a nakl. Kniha Zlín

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4343x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce