Paler, Octavian

Paler, Octavian

portrét beletrie zahraniční

Octavian Paler (1926-2007), významný rumunský esejista a romanopisec, absolvoval filozofickou a právnickou fakultu v Bukurešti, pracoval v médiích.

 

Octavian Paler: Život na nástupišti, přeložil Jindřich Vacek, Mladá fronta 2009

Octavian Paler (1926-2007), významný rumunský esejista a romanopisec, absolvoval filozofickou a právnickou fakultu v Bukurešti, pracoval v médiích. Svou dráhu zahájil v rozhlasu, zastával funkci ředitele Rumunské televize, zástupce ředitele Rumunského rozhlasu a posléze šéfredaktora deníku România liberă. Této funkce byl r. 1983 z politických důvodů zbaven a penzionován, po r. 1989 se stal čestným ředitelem deníku România liberă a později listu Cotidianul. V roce 2005 mu byla udělena cena Opera omnia rumunského Svazu spisovatelů.

Paler debutoval jako básník, esejistickou tvorbu započal zápisky z cest, Cesty pamětí. Egypt a Řecko (Drumuri prin memorie. Egipt-Grecia, 1972) a Cesty pamětí. Itálie (Drumuri prin memorie. Italia, 1974), následovaly Subjektivní mytologie (Mitologii subiective, 1975), Obrana Galileova (Apărarea lui Galilei, 1978), Imaginární dopisy (Scrisori imaginare, 1979), Caminante (1980) a román Život na nástupišti (Viaţa pe un peron, 1981), po němž vydal ještě deset dalších svazků.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3082x

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce
Inzerce