Machiavelli, Niccolò: Mandragora, vzpomínka Carla Goldoniho

Machiavelli, Niccolò
Mandragora, vzpomínka Carla Goldoniho

studie beletrie zahraniční

V této pasáži svých Pamětí Goldoni vzpomíná na to, jak se mezi knihami, vypůjčenými od kanovníka, který byl jeho preceptorem, poprvé setkal s Machiavelliho Mandragorou.

Carlo Goldoni, Paměti, in Komedie, sv. 3, přel. Jan Vladislav, SNKLHU, Praha 1957, s. 259.

V této pasáži svých Pamětí Goldoni vzpomíná na to, jak se mezi knihami, vypůjčenými od kanovníka, který byl jeho preceptorem, poprvé setkal s Machiavelliho Mandragorou:

Poprosil jsem ho, aby mi obstaral pár knih, pokud možno dramat. Pan kanovník se v literatuře nevyznal, přesto mi však slíbil, že udělá, co bude v jeho silách, a své slovo také dodržel.
Za několik dní mi přinesl jakousi starou komedii v pergamenové vazbě a svěřil mi ji, aniž si dal tu námahu, aby si ji přečetl. Musil jsem mu jen slíbit, že ji co nejdříve vrátím, protože si ji vypůjčil bez dovolení z pracovny jednoho svého kolegy.
Byla to Machiavelliho „Mandragora“. Já ji neznal, ale slyšel jsem už o ní a věděl jsem, že to není hra zrovna nejcudnější.
Při prvním čtení jsem ji přímo zhltl a pak jsem ji přečetl aspoň desetkrát znova. Matka nevěnovala mé četbě pozornost, vždyť mi přece knihu půjčil duchovní. Zato otec mě jednoho dne přistihl, jak si dělám z „Mandragory“ poznámky a výpisky. Znal ji a dobře věděl, jaká to nebezpečná hra pro sedmnáctiletého mladíka. Chtěl vědět, od koho ji mám, a já mu to řekl. Řádně mi vyhuboval a rozkmotřil se s chudákem kanovníkem, který se prohřešil jen z nedbalosti.
Hra se mi líbila ne pro svou nevázanost... Byla to však první charakterová hra, která se mi dostala do rukou, a já jí byl uchvácen.
Byl bych si přál, kdyby byli italští autoři podle této komedie psali řádné a slušné hry, ve kterých by byly románové zápletky nahrazeny charaktery vzatými ze skutečného světa.
 
Tato citace z Goldoniho Pamětí dokládá, že byť jen v písemné formě, po celá staletí se Mandragora těšila velké oblibě (skoro všichni v Goldoniho vyprávění ji znají) a že byla jedním z mála příkladů realistického divadla, takového, které později, a snad i trochu vlivem Mandragory, založí právě Goldoni.
 

© Carlo Goldoni - Jan Vladislav

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4002x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce