Ayala, Francisco

Ayala, Francisco

portrét beletrie zahraniční

Poslední žijící představitel Generace 27 zemřel dne 3. 11. 2009 v Madridu v úctyhodném věku 103 let.

Francisco Ayala se narodil v Granadě, na studia ale přesídlil do Madridu. Přestože ho v literatuře dost ovlivnil realismus, jeho spisovatelskou kariéru nasměrovala avantgarda.  Roku 1927 se v Seville konala událost u příležitosti třístého výročí úmrtí barokního kulteranistického básníka Luise de Góngory y Argota (jehož svébytný styl plný ornamentálnosti a hutných metafor byl později nazván gongorismem), jíž se Ayala zúčastnil a spolu s dalšími umělci, kteří se hlásili ke Góngorově odkazu (byli jimi např. Jorge Guillén, Pedro Salinas, Rafael Alberti, Federico García Lorca, Dámaso Alonso, Luis Cernuda nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1977 Vicente Aleixandre; ale také třeba Pablo Picasso, Salvador Dalí nebo Luis Buñuel), založili tzv. Generaci 27. Jejich tvorba neměla žádný vyloženě jednotný styl – společně však dokázali propojit španělský folklór, „klasiku“ a evropské avantgardní směry 20. let 20. století.  

Francisco Ayala napsal přes padesát knih (do češtiny však nebyl nikdy přeložen).  Kromě literatury se však věnoval i sociologii, filozofii a filmu. Zastával názor, že pro existenci člověka je důležitá především svoboda, ale k žádnému politickému „vyznání“ se nikdy nehlásil. Téměř polovinu jeho života vládl ve Španělsku diktátor Francisco Franco, a tak Ayala pobýval v Argentině, Portoriku a později v USA. Vždy se držel tvrzení, že „intelektuál hlásající myšlenky, jež mu jsou vnucovány někým jiným, se vzdává svého intelektuálství.“ Teprve pět let po diktátorově smrti v roce 1975 se Ayala opět usadil ve Španělsku.

Získal četná literární ocenění, jako například Cenu kritiky v roce 1972, Národní cenu za prózu roku 1983 nebo dvakrát Cenu za španělské a andaluské texty - v roce 1988 a 1990. Je také nositelem významné Cervantesovy ceny za rok 1991 nebo Ceny asturského Prince za rok 1998 (Premio Príncipe de Asturias) za zásluhy v kulturní oblasti.

Poslední žijící představitel Generace 27 zemřel dne 3. 11. 2009 v Madridu v úctyhodném věku 103 let. Recept na dlouhověkost poskytl španělskému deníku El Mundo při svých stých narozeninách – prý se nikdy nezastaví, každý den čte noviny, všechny události bere, jak přicházejí, a snaží se žít přítomností. A sklenka whisky denně spolu s genetikou a pořádnou dávkou štěstí prý také pomůžou.

Speciální příloha deníku El Mundo o Francisku Ayalovi je k nalezení na tomto odkazu: http://www.elmundo.es/especiales/2009/11/cultura/ayala/index.html

 

 

© Denisa Škodová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3043x

Inzerce
Inzerce