Cena Severské rady za literaturu 2009

Cena Severské rady za literaturu 2009

aktualita beletrie zahraniční

Cena Severské rady za literaturu, kterou tento společný severský orgán udílí každoročně knize libovolného žánru napsané v jednom ze severských jazyků, putuje po sedmi letech opět do Norska. Naposledy sklidil nejvyšší ocenění Severské rady Christensenův román Halvbroren (Poloviční bratr, norsky 2001, česky 2004). Za rok 2009 udělila porota cenu norskému spisovateli Peru Pettersonovi za román Jeg forbanner tidens elv (Proklínám řeku času, norsky 2008).

Petterson, Per: Jeg forbanner tidens elv , Oktober Forlag, 2008.

Cena Severské rady za literaturu, kterou tento společný severský orgán udílí každoročně knize libovolného žánru napsané v jednom ze severských jazyků, putuje po sedmi letech opět do Norska. Naposledy sklidil nejvyšší ocenění Severské rady Christensenův román Halvbroren (Poloviční bratr, norsky 2001, česky 2004). Za rok 2009 udělila porota cenu norskému spisovateli Peru Pettersonovi za román Jeg forbanner tidens elv (Proklínám řeku času, norsky 2008).

Per Petterson debutoval v roce 1987 a od té doby napsal celkem šest románů, jednu sbírku povídek a jednu sbírku esejů. Bestsellerem se stal až poměrně nedávno román Ut og stjæle hester (Jít krást koně, norsky 2003, česky 2007), který byl zatím také jako jediný přeložený do češtiny. Uznání se však Pettersonovi dostalo i za dřívější tvorbu, což dokládá i fakt, že byl na cenu Severské rady za literaturu nominován již před dvanácti lety za román Til Sibir (Na Sibiř, norsky 1996).

Arvid, hlavní hrdina románu Jeg forbanner tidens elv, vyrostl ve východní části Osla, která na rozdíl od bohaté západní části byla domovem proletariátu. K této třídě se Arvid pod vlivem marxismu-leninismu také pyšně hlásí a před studiem dá proto přednost práci. Odchod ze školy je pro matku, která neměla možnost studovat, životním zklamáním a postaví mezi matku a syna neproniknutelnou zeď, kterou se po letech snaží oba prolomit.

Příběh nemocné matky a jejího syna, kteří hledají vzájemné porozumění, není jen intimním vyprávěním o složitosti lidských vztahů. Život jedince nelze oddělit od společensko historického vývoje, tím je v knize Norsko sedmdesátých let. Jak napovídá název knihy, který je citátem z básně vůdce Maa, čas bohužel nelze zastavit, ani vrátit.

Pettersonovo mistrné vyprávění je postaveno stejně jako v románu Ut og stjæle hester na mlčení, na nevyřčených pravdách a nikdy nepoložených otázkách. Mimo to je Petterson také básníkem přírody a jeho lyrické líčení podzimní přírody na poloostrově Jylland dodává příběhu sílu.

Předchozí držitelé ceny Severské rady za literaturu od roku 2000:
 
2008 Naja Marie Aidt, Dánsko: Bavian (povídky)
2007 Sara Stridsberg, Švédsko: Drömfakulteten (román)
2006 Göran Sonnevi, Švédsko: Oceanen (poezie)
2005 Sigurjón B. Sigurðsson, Island: Skugga-Baldur (román)
2004 Kari Hotakainen, Finsko: Löpgravsvägen (román)
2003 Eva Ström, Švédsko: Revbensstäderna (poezie)
2002 Lars Saabye Christensen, Norsko: Halvbroren (román)
2001 Jan Kjærstad, Norsko: Opdageren (román)
2000 Henrik Nordbrandt, Dánsko: Drømmebroer (poezie)

© Barbora Grečnerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5580x

Inzerce