Evropská kniha roku 2009

Evropská kniha roku 2009

aktualita beletrie zahraniční

Ve středu 9. prosince byly vyhlášeny vítězné knihy Ceny za evropskou knihu roku 2009, jejímž cílem je propagovat hodnoty jednotné Evropy a přiblížit Unii jejím občanům. Porota letos ocenila Gottland Mariusze Szczygiela a Evropu pro blbé (L’Europe pour les nuls) francouzské europoslankyně Sylvie Goulardové.

Ve středu 9. prosince byly vyhlášeny vítězné knihy Ceny za evropskou knihu roku 2009 (Le Prix du Livre européen 2009), jejímž cílem je propagovat hodnoty jednotné Evropy a přiblížit Unii jejím občanům.

Porota složená z novinářů z různých zemí (stálí zpravodajové v Bruselu) v čele s ředitelem deníku „La Repubblica“ Eziem Maurem letos ocenila Gottland Mariusze Szczygiela, který sice vyšel již v roce 2006 (česky 2007), soutěže se však zúčastnil jeho francouzský překlad.

V kategorii esej se Evropskou knihou roku stala Evropa pro blbé (L’Europe pour les nuls) francouzské europoslankyně Sylvie Goulardové. Autorka se v ní obrací ke všem lidem, kteří nejsou odborníky a chtějí chápat, co se v Bruselu odehrává. V jejím pojetí „blbí“ nejsou ti, kdo Evropě nerozumí, nýbrž ti, kteří tento mimořádný evropský podnik nedokážou vysvětlit. Knihu proto napsala s nadhledem a přístupným jazykem. Také se nebála poukázat, že toho v Evropské unii mnoho nefunguje, jak by mělo, ale nezapomněla ani na kladné stránky a ideály, které stály u zrodu společenství a jež podle ní mají smysl pro společnou budoucnost.

 

© Petra Hrušovská

Diskuse

Vložil: Petra, 15.12.2009 00:08
Evropská kniha roku 2009
Dobrá připomínka. Na www.livre-europeen.eu je Gottland uveden v kategorii román - asi proto, že jsou jen dvě kategorie. K článku ještě doplňuji, že mezi nominovanými byl i Jáchym Topol (Kloktat dehet) a že v porotě zasedla Kateřina Koubová.
Vložil: , 14.12.2009 21:23
Evropská kniha roku 2009
Gottland od Mariuse je roman? Ja se s nim videl v Moskve - ale myslel jsem, ze jde o Gottland - ty reportaze z Cech. Nevíte někdo? Jachym
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3994x

Inzerce