Iniciativa Za Česko kulturní požaduje transparentnost ministerstva kultury

Iniciativa Za Česko kulturní požaduje transparentnost ministerstva kultury

aktualita kultura

Zástupci uměleckých oborů soustředění v iniciativě Za Česko kulturní požadují po Ministerstvu kultury ČR (MK), aby zásadně zprůhlednilo svou činnost a zlepšilo svůj přístup k neziskovým organizacím žádajícím o granty.

 

Iniciativa Za Česko kulturní požaduje transparentnost ministerstva kultury
Tisková zpráva, 25. března 2010

Zástupci uměleckých oborů soustředění v iniciativě Za Česko kulturní požadují po Ministerstvu kultury ČR (MK), aby zásadně zprůhlednilo svou činnost a zlepšilo svůj přístup k neziskovým organizacím žádajícím o granty. Zejména v této souvislosti zástupci Za Česko kulturní upozorňují na problematiku tzv. prioritních akcí, tedy projektů, které MK podporuje, které ale zároveň neprocházejí grantovými komisemi. Ministerstvo mj. jejich seznam za loňský ani letošní rok vůbec nezveřejnilo. „Nejasná kritéria pro výběr těchto akcí a to, že nejsou zveřejňovány, otevírá prostor pro korupci,“ míní zástupce iniciativy Jan Vávra.

O prioritních akcích rozhoduje přímo ministr kultury, prostředky na tyto akce neprocházejí přes standardní grantová řízení. Není přitom jasné, kdo a podle jakých kritérií akce a částky k podpoře navrhuje. „Trochu nám to připomíná neslavné ´porcování medvěda´ v parlamentu“, konstatují zástupci iniciativy. „Rozumíme tomu, že existují projekty, které zaslouží trvalejší podporu státu. Nechápeme ale, proč by kontinuita důležitých akcí nemohla být zaštítěna například víceletými granty, jak to je v praxi obvyklé například při rozdělování grantů hlavního města Prahy.“

Neméně diskutabilní je objem celkových prostředků věnovaných na prioritní akce. Podle informací, které má Za Česko kulturní k dispozici, jde totiž o 44 % z celkových prostředků určených na granty. Z toho tedy mimo jiné vyplývá, že celých 44% z celkových peněz určených pro živé umění v kapitole Kulturní aktivity vůbec neprojde přes posouzení a hodnocení grantovými komisemi!

Za Česko kulturní nyní v „Balíčku otevřenosti“ představuje:

Návrh kroků ke zkvalitnění grantového řízení MKČR
- změny grantového řízení směrem k větší uživatelské přístupnosti žadatelů o granty (např. zrušení limitovaného počtu žádostí, odstranění duplicitních informací při podávání žádosti apod.)

Návrh změn statutu a jednacího řádu grantových komisí (Příkaz ministra kultury č. 42/2006) směrem k větší transparentnosti výběrových dotačních řízení
- změna jednacího řádu komisí, odstranění možnosti odvolat celou grantovou komisi najednou, povinné zveřejňování zápisu z jednání komisí a zveřejňování důvodu udělení nebo zamítnutí žádosti o grant

Otázky týkající se netransparentního rozdělování veřejných prostředků na tzv. prioritní akce
- seznam otázek týkajících se neprůhledných prioritních akcí a žádost, aby na jejich základě MK uspořádalo panelovou diskusi na toto téma, která by vedla ke konkrétním krokům směrem k transparentnosti stávajícího systému. Zástupci iniciativy Za Česko kulturní doručili dnes materiál s návrhy žádoucích změn ministrovi Václavu Riedlbauchovi, zároveň v dopise žádají již poněkolikáté o schůzku a o reakci na konkrétní podněty obsažené v „balíčku“. Dokumenty zaslalo na vědomí poradnímu orgánu ministra - Radě pro umění. „Balíček“ zároveň ZČK zveřejňuje na svých stránkách k dalším podnětům kulturní věřejnosti.

Se svými návrhy se iniciativa zároveň obrátila na organizaci Transparency International, která podala na ministerstvo oficiální žádost o zveřejnění informací týkajících se prioritních akcí a grantového řízení.

Kompletní materiál ke stažení

Více informací o iniciativě na www.zaceskokulturni.cz

Kontaktní osoba iniciativy Za Česko kulturní:

Jan Vávra, info@zaceskokulturni.cz, 777 108 194

© Jan Vávra

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2255x

Inzerce
Inzerce