Littell, Jonathan: Suché a vlhké

Littell, Jonathan
Suché a vlhké

anotace beletrie zahraniční

Tento text vznikl v roce 2002, v době, kdy jsem shromažďoval materiály k jiné (mezitím vydané) knize. Má úvaha se zrodila ze setkání tezí Klause Theweleita, brilantního a obtížně uchopitelného německého badatele, s textem belgického fašisty, ve kterém nám pisatel díky hře obrazů a jazyka dává na srozuměnou strukturu vlastního myšlení.

 

Rychlý vpád na fašistické území
Jonathan Littell: Suché a vlhké, přel. Martin Pokorný, Euromedia-Odeon, Praha 2010, 144 stran

Esej Jonathana Littella Suché a vlhké vznikla jako „přidružený produkt“ rešerší k románu Laskavé bohyně. Její ústřední postavou je belgický fašista Léon Degrelle. Text se ovšem nezabývá jeho životem, nýbrž jeho jazykem. Littell navazuje na dílo Klause Theweleita Mužské fantazie z roku 1977, v němž se tento německý sociolog pokouší na základě dvou stovek textů příslušníků německých Freikorps analyzovat psychologickou osobnost fašisty. Pro Theweleita i pro Littella je fašista člověkem, který se nikdy úplně neoddělil od matky, který si nikdy nevytvořil vlastní Já ve freudovském slova smyslu a jenž zoufale brání integritu vlastní osobnosti proti „všemu, co teče“ – vlhkost, spojovaná s ženskostí, je v tomto případě ztělesněním hrozby a zmaru. Littell si za materiál rozboru zvolil Degrellovu vzpomínkovou knihu Tažení v Rusku 1941–1945 (č. 1996), která byla jedním ze stěžejních zdrojů jeho monumentálního románu Laskavé bohyně (č. Odeon 2008).

 

Několik slov na upřesnění: Tento text vznikl v roce 2002, v době, kdy jsem shromažďoval materiály k jiné (mezitím vydané) knize. Má úvaha se zrodila ze setkání tezí Klause Theweleita, brilantního a obtížně uchopitelného německého badatele, s textem belgického fašisty, ve kterém nám pisatel díky hře obrazů a jazyka dává na srozuměnou strukturu vlastního myšlení. A jelikož dotyčný psal francouzsky, mohl jsem provést hlubší analýzu několika základních myšlenek a experimentálně ověřit onu teorii fašismu, kterou předložil Klaus Theweleit. Jak uvidíme, na této teorii je důležitý kus pravdy, stejně jako na jiných myšlenkových liniích, kterým jsem se věnoval jinde: jsou to postupy, dešifrace, slepé uličky a rychlé vpády do oné temnoty, jíž Theweleitova teorie prochází, aniž by je kdy uzavřela v celek. Předmět zkoumání je totiž takové povahy, že ať jej vytyčíme se sebevětší přísností, vždycky nám druhou stranou unikne: jeho hlubiny, jednou odhaleny, najdou dvojníka v jiných, doposud netušených hlubinách, jež se občas zavíjejí samy do sebe, aby utvořily povrch sice hladký, ponurý a banální, ale též vždy připravený prolomit se pod nohama toho, kdo se na něj odváží vstoupit.
Jonathan Littell


JONATHAN LITTELL (1967) se narodil v New Yorku, ve třech letech odešel s rodiči do Francie. Promoval na Yale University v USA. Sedm let pracoval pro mezinárodní humanitární organizaci ACF. V současnosti žije v Barceloně. Roku 2006 vydalo francouzské nakladatelství Gallimard jeho román Les Bienveillantes – téhož roku za dílo získal Velkou cenu francouzské akademie i prestižní Goncourtovu cenu. Laskavé bohyně (česky Odeon 2008) se dočkaly překladu do více než třiceti jazyků.

 

© Euromedia-Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3885x

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce