Delumeau, Jean: Tisíc let štěstí

Delumeau, Jean
Tisíc let štěstí

anotace historie

Kniha Tisíc let štěstí světoznámého francouzského historika Jeana Delumeau programově navazuje na jeho monografi Dějiny ráje.

Jean Delumeau:Tisíc let štěstí, přel. Jana Smutná-Lemmonierová, Argo, Praha 2010, 452 stran

Kniha Tisíc let štěstí světoznámého francouzského historika Jeana Delumeau programově navazuje na jeho monografi Dějiny ráje. Autor v ní jak na základě diskurzu teologů, tak na podkladě literárních pramenů zkoumá zrození a vývoj milenaristických a apokalyptických představ, jež ovládaly lidskou mysl od pozdní antiky až po osvícenské 18. století.


 

Diskuse

Vložil: Erazím, 03.09.2013 22:15
Delumeau, Jean: Tisíc let štěstí
Kniha jako taková mě zaujala. Nemůžu se ale nepozastavit nad tím, že překladatel užil při překladu biblických citátů Bibli kralickou. Pokud povaha textu nevyžaduje archaickou češtinu, což zjevně není případ této knihy, není vhodné užívat překlad 400 let starý. Co je to "dštíti mstem" jsem skutečně nevěděl.... A to nebyla jediná část textu, kterou jsem si musel převést do současné češtiny. Bohužel to není záležitost jen této knihy. Někdy mam pocit, že překladatelé vlastní bibli jenom v kralickém překladu a všechny ostatní jim asi utekly. A mimochodem název provincie na str. 35 Cilicie je správně Kilikie (řecky ???????). Takové "drobnosti" působí v textu rušivěa mrzí mě zvláště v knize, která je jinak zajímavá.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4155x

Koupit knihu

Inzerce