Sokoljan, Maryna: Kodlo

Sokoljan, Maryna
Kodlo

anotace beletrie zahraniční

Sokoljan je velice vzdělaná, sečtělá a má zkušenosti z marketingových a PR agentur, kde pracovala již za studií sociologie v Kyjevě. Zřejmě z tohoto prostředí také vyšla prvotní myšlenka zabývat se teorií mystifikace, kterou vtělila do svého románu.

Experiment vedený galerkou
Maryna SokoljanKodlo, Fakt, Kyjiv 2003, 200 stran

Autorka románu Kodlo (Galerka) je na Ukrajině již etablovaná mladá spisovatelka a není neznámá ani mezi českými čtenáři (její povídka Těžký život zla vyšla v antologii Expres Ukrajina, Kniha Zlín 2008). Její románová prvotina zaujala široký okruh čtenářů i kritiky. Sokoljan je velice vzdělaná, sečtělá a má zkušenosti z marketingových a PR agentur, kde pracovala již za studií sociologie v Kyjevě. Zřejmě z tohoto prostředí také vyšla prvotní myšlenka zabývat se teorií mystifikace, kterou vtělila do svého románu. Hrdinka, studentka Irma Konyk přijíždí do Skotska, kde se má účastnit kurzů v jakési Škole lidských věd, kterou ovšem v městečku St. Andrews nikdo nezná. Nakonec se ocitne spolu s dalšími studenty v jisté škole daleko za městem a vše od počátku začíná připomínat zlý sen. I když se Irma snaží zachovat si chladnou hlavu, ani ona neunikne nejroztodivnější „výuce“ mystifikace (jednotlivců, mas, davů, národů, států…), která je hlavní náplní tzv. studia. Studenti jsou rozděleni do skupin, které mají proti sobě v rámci „studia“ vést mystifikační boj o to, co vlastně stojí za školou, kdo ji vede etc.

Sokoljan se výborně zdařilo na malém vzorku lidí předvést, jak současný svět funguje, jak jednoduchá je manipulace lidí, davová psychóza, jak skryté a zcela neetické formy „výuky“ a experimentu se používají..., a je zcela jedno, zda jde o skupinu studentů z celého světa, národ, obyvatele jedné země či pracovníky jedné kanceláře. Autorka vynikajícím způsobem staví zápletku, kterou zcela uvěřitelně na konci rozplete: nenajde se jediný účastník „projektu“, včetně Irmy, který by neměl pošpiněné ruce lží či násilím. Všichni mají takříkajíc máslo na hlavě a dost dlouho trvá, než si uvědomí to, že manipulace kýmkoli a jakkoli je možná neuvěřitelně jednoduše, o čemž se sami přesvědčili a ještě se na tom podíleli.

Sokoljan má vytříbený jazyk, využila i odbornou literaturu, jejíž seznam najdeme na konci knihy, a celkově dokázala, že je třeba s jejími filozoficky zaměřenými prózami počítat.

 

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2676x

Inzerce
Inzerce