Bajaja, Antonín

Bajaja, Antonín

portrét beletrie česká

Spisovatel Antonín Bajaja se narodil roku 1942 ve Zlíně. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a nyní působí na Filozofické fakultě UP...

Spisovatel Antonín Bajaja se narodil roku 1942 ve Zlíně. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a nyní působí na Filozofické fakultě UP v Olomouci. Vyučoval také na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně.

Je autorem několika prozaických děl, z nichž asi největší úspěch zaznamenala kniha Zvlčení (Petrov, 2003), za kterou získal Bajaja v roce 2004 cenu Magnesia Litera za prózu. V tomto baladickém románu usouvztažňuje autor způsob fungování lidského společenství se zákonitostmi, které panují ve vlčí smečce. Na hledání paralel mezi lidským životem a přírodou klade Bajaja důraz i ve svém nejnovějším díle Na krásné modré Dřevnici (Host, 2009), v němž popisuje své dětství, strávené ve Zlíně 50. let, na pozadí pohnutých událostí dvacátého století. Tato kolážovitá freska je dosavadním vrcholem Bajajovy tvorby a autor si za ni vysloužil nominaci na Magnesii Literu 2010 za prózu a také na Cenu Josefa Škvoreckého 2010.

Antonín Bajaja na Wikipedii

© Markéta Kittlová
 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5160x

Inzerce
Inzerce