Thomas, Michael: Do dna

Thomas, Michael
Do dna

anotace beletrie zahraniční

Román Do dna se odehrává v pouhých čtyřech dnech, během nichž musí hrdina zvládnout doslova sisyfovský úkol: sehnat dvanáct tisíc dolarů na nové bydlení a školné svých dětí. Dobu prostoupenou čirým zoufalstvím a beznadějí tráví bezcílnými toulkami po Brooklynu a vzpomínkami na svůj předchozí život.

 

Michael Thomas: Do dna, přel. Markéta Musilová, Odeon, Praha 2010

Michael Thomas se narodil a vyrůstal v Bostonu. Studoval na Hunter College v New Yorku, kde nyní i přednáší, a také na Warren Wilson College. Dříve pracoval jako barman, taxikář, a rozvážel pizzu. Román Do dna, oceněný roku 2009 cenou IMPAC, je jeho debut – zvítězil mezi 147 nominovanými díly z jednačtyřiceti zemí.

Román Do dna se odehrává v pouhých čtyřech dnech, během nichž musí hrdina zvládnout doslova sisyfovský úkol: sehnat dvanáct tisíc dolarů na nové bydlení a školné svých dětí. Dobu prostoupenou čirým zoufalstvím a beznadějí tráví bezcílnými toulkami po Brooklynu a vzpomínkami na svůj předchozí život. Vzpomíná na nepříliš idylické dětství v Bostonu, nevyrovnaný vztah rodičů, na studia na Harvardu poznamenaná rasistickými útoky a násilím. Vypravěč, kterému autor říká po melvillovsku Izmael, ale jehož pravé jméno neznáme, je totiž černé pleti. Mohlo by se zdát, že taková maličkost je v Americe počátku 21. století zanedbatelnou záležitostí. Michael Thomas ukazuje, že ne tak zcela – zvlášť když si vzal bílou ženu. Kromě silného psychologického náboje je román vynikající sociologickou sondou do amerického života posledních let. Už samotný název dává tušit, že tentokrát nepůjde o další z děl pojednávajících o tzv. americkém snu, spíše naopak. Thomasův román je o pádu a marném boji v životě uspět, o ranách osudu a četných překážkách způsobených nejen barvou pleti.

 

© Euromedia-Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2877x

Koupit knihu

Inzerce