Giardinelli, Mempo: Sedmý nebe

Giardinelli, Mempo
Sedmý nebe

anotace beletrie zahraniční

Příběh je rozprostřen do dlouhého období pětadvaceti let i velkého prostoru - dějištěm je nejprve kraj Chaco na severu Argentiny, potom se přesouvá do metropole Mexika. Formálně je vyprávěním v první osobě k nepřítomnému posluchači, ústřední postavou je bezejmenný emigrant, který v době vojenské diktatury v rodné Argentině žije v mexickém exilu.

 

Mempo Giardinelli: Sedmý nebe, přel. Jan Mattuš, Julius Zirkus, 2010, 168 stran, ISBN: 978-80-87097-08-3

Příběh je rozprostřen do dlouhého období pětadvaceti let i do velkého prostoru – dějištěm je nejprve kraj Chaco na severu Argentiny, potom se děj přesouvá do metropole Mexika. Formálně je vyprávěním v první osobě k nepřítomnému posluchači, ústřední postavou je bezejmenný emigrant, který v době vojenské diktatury v rodné Argentině žije v mexickém exilu. "Intimní" linie příběhu začíná v jeho dětství, kdy jako třináctiletý měl ve zvyku špehovat studentku Auroru, žijící u nich na bytě. Trauma a zároveň touha, které si z těchto zážitků odnáší, ho provázejí po další život, Aurora je pro něj věčným cílem, k němuž se upíná. Po dvaceti letech se s ní v emigraci skutečně setká – a jejich sblížení, ač na jedné straně jakoby nutné, se obrací v překvapivě "relativizující" zkušenost, kdy vstup do toužebně očekávaného "sedmého nebe" není snad přímo zklamáním, ale vyznívá jako zpochybnění. Vyprávění odbočuje k drobným "postranním" příběhům, kde zejména vzpomínky na dospívání kombinují humor a melancholii. Postupně sílí téma emigrace, které se nakonec stává zásadním motivem myšlení a konání vypravěče, v konečném důsledku i jeho rozčarování a frustrace.

Mempo Giardinelli (*1947, Resistencia, Argentina) je nejen mnohostranně činný autor, ale také organizátor kulturního a literárního života. Jeho dílo, které dnes čítá tři desítky knižních titulů, zahrnuje prozaické útvary různého rozsahu od povídky po román a velmi střídavého, prolínavého stupně fikce, jak je ostatně v jihoamerické literatuře charakteristickým zvykem. Pravděpodobně největší ohlas si Giardinelli získal už na počátku publikační dráhy textem Luna caliente (1983), který česky vyšel na úvod edice Artigas pod názvem Žhavý měsíc (2002). Tento příběh na rozhraní thrilleru, nezkrotné erotiky, detektivky i psychologické studie, v němž se podařilo až minimalizující zkratkou utvořit velké napětí i fantaskní nedopovězenost, se dočkává stále nových vydání. Po dřívějším argentinském zfilmování byl nedávno námětem i nového filmu španělského. Do českého jazyka bylo také v roce 2010 přeloženo dílo Sedmý nebe (Cielo con las manos, 1981).

 

© nakl. Julius Zirkus

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2977x

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce