Johann, Klaus; Schneider, Vera: HinterNational – Johannes Urzidil

Johann, Klaus; Schneider, Vera
HinterNational – Johannes Urzidil

anotace beletrie zahraniční

První urzidilovská monografie v němčině s řadou citátů z knih i korespondence, bohatým obrazovým a zvukovým materiálem na CD s názvem „Der böhmische Akzent“ („Český akcent“) ukazuje Johannese Urzidila jako „humanistu v nehumánních časech“.

Klaus Johann, Vera Schneider: HinterNational – Johannes Urzidil, Potsdam, Verlag des Deutschen Kulturforums 2010, 369 stran, ISBN 978-3-9361-6855-6

První urzidilovská monografie v němčině s řadou citátů z knih i korespondence, bohatým obrazovým a zvukovým materiálem na CD s názvem Der böhmische Akzent (Český akcent) ukazuje Johannese Urzidila jako „humanistu v nehumánních časech“. Publikace nese v titulu půvabný neologismus HinterNational („pozanárodní“, jak o sobě Urzidil často říkával), který vyjadřuje nejen Urzidilovu oblibu ve slovních hříčkách, ale také „životní strategii“ syna německého otce a matky-Češky židovského původu, jež konvertovala ke katolicismu.

Klaus Johann a Vera Schneider představují Urzidila jako expresionistického básníka, jehož tvorba však silně tíhla ke klasickému stylu, ale také jako bravurního vypravěče, esejistu a novináře. Knihu vydalo Německé kulturní fórum pro východní Evropu. Je dostupná například v knihovně Pražského literárního domu autorů německého jazyka.

 

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3293x

Inzerce
Inzerce