McCann, Colum: Co svět světem stojí

McCann, Colum
Co svět světem stojí

anotace beletrie zahraniční

V románu Co svět světem stojí se ledacos točí okolo mrakodrapů Světového obchodního centra. Nepíše se však rok 2001 a věže se nehroutí k zemi, je rok 1974 a sedmého srpna ráno se ve výšce čtyř set metrů mezi nedokončenými a dosud neobydlenými budovami objeví lano – a na něm provazochodec.

Colum McCann: Co svět světem stojí, přel. Barbora Punge Puchalská, doslov Hana Ulmanová, Praha, Euromedia-Odeon, 2011, 400 s.

V románu Co svět světem stojí se ledacos točí okolo mrakodrapů Světového obchodního centra. Nepíše se však rok 2001 a věže se nehroutí k zemi, je rok 1974 a sedmého srpna ráno se ve výšce čtyř set metrů mezi nedokončenými a dosud neobydlenými budovami objeví lano – a na něm provazochodec. Francouz Philippe Petit stráví ve vzduchu dlouhých pětačtyřicet minut a vzdálenost mezi dvojčaty urazí celkem osmkrát, než ho policie zatkne. Tento husarský kousek, pro který se vžilo označení „umělecký zločin století“, sledují i postavy díla. A ten den se jim všem změní život… Corrigan vyrůstal v Irsku a hned v patnácti zmizel do Států, kde přežívá v nuzném bytě v Bronxu. Studoval sice v kněžském semináři a je z něj mnich, bojuje ovšem se svými vlastními démony a nejvíc ho zajímají místní prostitutky. Hlavně se mu líbí Jazzlyn, která má zrovna předstoupit před soud kvůli drobnému kriminálnímu deliktu. Jenže soudce řeší mnohem delikátnější kauzu, má posoudit Petitův přečin.

Román má mistrnou strukturu s bezpočtem více či méně skrytých politických a kulturních odkazů. Autorův střídmý, ale nadmíru výstižný styl, místy s elegickým nádechem, neopakovatelným způsobem líčí společenskou atmosféru New Yorku, tehdy ještě rozděleného na bohatý a mocný jih – Manhattan a rasově i sociálně problematický sever – Harlem a Bronx. Colum McCann získal za svůj pátý román roku 2009 prestižní National Book Award. Mezi laureáty byli v minulých letech např. Philip Roth, Cormac McCarthy, E. L. Doctorow či John Irving.

Colum McCann (1965) se narodil v Dublinu, studoval žurnalistiku a později začal pracovat v novinách. Pobýval ve Spojených státech a roku 1994 tam přesídlil natrvalo. Publikuje povídky a eseje v časopisech New Yorker, Paris Review a v denících New York Times a Irish Times. Na obou stranách Atlantiku působí jako profesor literatury a tvůrčího psaní. Je autorem dvou povídkových sbírek a pěti románů; jeho díla byla dosud přeložena do třiceti jazyků, v češtině vychází vůbec poprvé.

 

© Euromedia Group - Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3390x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce