Cucui, Jasutaka: Konec stříbrného věku

Cucui, Jasutaka
Konec stříbrného věku

anotace beletrie zahraniční

Konec stříbrného věku je sžíravá satira plná černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Z rozkazu Ministerstva práce a zdravotnictví má být učiněno následující: všichni japonští občané starší 70 let se povinně zúčastní programu vzájemného vyvražďování, v jehož rámci bude tato obtížná část populace značně redukována, a tím pádem odpadne současné vládě alespoň jedna nepříjemná starost...

Jasutaka Cucui: Konec stříbrného věku, přel. Anna Křivánková, Euromedia Group-Odeon, Praha, 2011, 192 s.

Konec stříbrného věku je sžíravá satira plná černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Z rozkazu Ministerstva práce a zdravotnictví má být učiněno následující: všichni japonští občané starší 70 let se povinně zúčastní programu vzájemného vyvražďování, v jehož rámci bude tato obtížná část populace značně redukována, a tím pádem odpadne současné vládě alespoň jedna nepříjemná starost... Kuičiró Utani ze čtvrti Mijawaki, přezdívaný „starý pán“, rovněž překročil sedmdesátku a společně se svými známými musí čelit skutečnosti, že podzim jejich života nebude zdaleka tak klidný, jak si představovali. Nesourodá skupinka „bojovníků“, mezi nimiž nechybí někdejší voják, bývalý univerzitní profesor, profesionální zápasník mini-wrestlingu na odpočinku či katolický kněz, se připravuje na svou poslední bitvu.

Konečné řešení naléhavé důchodcovské otázky je v autorově režii samozřejmě jen fikcí – krutou, kritickou a kontroverzní satirou nejdrsnějšího kalibru, v jaké si ostatně Cucui libuje často. Jeho hrdinové zabíjejí, nechávají se zabít, někteří si svůj boj pořádně užívají a jiní zase dávají průchod svým nejhorším vlastnostem – zbabělosti, krutosti a sobeckosti. Konec, který Jasutaka Cucui stříbrnému věku prorokuje, je o to temnější, čím pravděpodobněji některé z jeho prvků vyznívají.

Japonský spisovatel a dramatik Jasutaka Cucui (1934) je autorem 35 románů a 55 povídkových souborů. Jeho velkým snem, který si ostatně později splnil, bylo stát se hercem, ale psaní dostalo přednost. Debutoval roku 1965, za průlomové dílo se považuje sci-fi román Dívka, která cestovala časem (1967). Roku 1987 získal Tanizakiho cenu za dílo Rozcestí na zarostlém svahu snů a o dva roky později Kawabatovu cenu. Na protest proti ohrožování svobody slova odmítl v letech 1993–1996 v Japonsku publikovat. Roku 1997 obdržel od francouzské vlády řád Rytíře krásných umění a literatury. Česky zatím vyšel román Peklo (Odeon 2009). Konec stříbrného věku (2006) je jedním z jeho nejnovějších děl.

 

© Nakladatelství Euromedia Group-Odeon
Na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Euromedia Group-Odeon.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5682x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce