McCann, Colum: Zoli

McCann, Colum
Zoli

anotace beletrie zahraniční

Román světoznámého irského prozaika Columa McCanna přibližuje osudy Romů v zemích východního bloku na ploše téměř celého 20. století. Zoli prožívá dětství v době, která pro její lid znamená období nejhoršího pronásledování. Rodina je vyvražděna Hlinkovou gardou a romská skupina, ve které pak v péči dědečka vyrůstá, se musí neustále skrývat. Je to však také doba, kdy se sžívá s cikánskými tradicemi a především poznává sílu a moc hudby, která celému společenství pomáhá přežít.

Colum McCann: Zoli. Přel. Barbora Punge Puchalská, Euromedia-Odeon, Praha, 2011, 280 s.

Román světoznámého irského prozaika Columa McCanna přibližuje osudy Romů v zemích východního bloku na ploše téměř celého 20. století. Zoli prožívá dětství v době, která pro její lid znamená období nejhoršího pronásledování. Rodina je vyvražděna Hlinkovou gardou a romská skupina, ve které pak v péči dědečka vyrůstá, se musí neustále skrývat. Je to však také doba, kdy se sžívá s cikánskými tradicemi a především poznává sílu a moc hudby, která celému společenství pomáhá přežít. Díky dědečkovi chodí do školy, ačkoli to neodpovídá romské tradici – naučí se nejen číst a psát, stává se zpěvačkou a básnířkou. Začne skládat vlastní písně, a když po válce komunistický režim v Československu prohlásí Romy za jádro společnosti, stane se jednou z nejpopulárnějších představitelek proletářského básnictví. Pak ale na konci 50. let dojde k uplatňování zákona č. 74 o trvalém usídlení kočujících osob a Zolina popularita se obrací proti ní samé…
Příběh volně inspirovaný osudem polské zpěvačky a básnířky Bronislawy Wajs, známé jako Papusza (1908–1987), přináší strhující svědectví o konci jedné z kultur tvořících pestrou mozaiku předválečné a poválečné středoevropské společnosti. Zoli zosobňuje Papusziny strázně, je křižovatkou celé řady protikladů: tradice versus modernita, ústní slovesnost vedle psané literatury, kočovnický život oproti usedlému, loajalita k Romům a naproti ní touha po „gádžovském“ vzdělání i uznání. McCann je tak trochu principálem i kazatelem mravů, trochu historikem i autorem alternativní historie – jako suverénní vypravěč vytvořil prostřednictvím svých postav plastickou mapu fiktivního světa, který však dobře známe.

Colum McCann (1965) se narodil v Dublinu, studoval žurnalistiku a později začal pracovat v novinách. Pobýval ve Spojených státech a roku 1994 tam přesídlil natrvalo. Publikuje povídky a eseje v časopisech New Yorker, Paris Review a v denících New York Times a Irish Times. Na obou stranách Atlantiku působí jako profesor literatury a tvůrčího psaní. Je autorem dvou povídkových sbírek a pěti románů; jeho díla byla dosud přeložena do třiceti jazyků. Román Zoli (2006) vyšel již ve dvaceti zemích. Za dílo Co svět světem stojí (Odeon 2011) obdržel roku 2009 National Book Award a roku 2011 IMPAC DUBLIN Literary Award.

© Nakladatelství Euromedia-Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2982x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce