Magnesia Litera – Kniha desetiletí

Magnesia Litera – Kniha desetiletí

aktualita beletrie česká

Občanské sdružení Litera vyhlásilo nejlepší knihy za deset let existence výročních knižních cen Magnesia Litera (2002–2011). V hlavní kategorii zvítězila povídková sbírka Jana Balabána Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu. V kategorii Kniha desetiletí pro děti a mládež triumfoval román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové, vítězná kniha „dětské“ kategorie z roku 2009.

Magnesia Litera – Kniha desetiletí

Občanské sdružení Litera vyhlásilo nejlepší knihy za deset let existence výročních knižních cen Magnesia Litera (2002–2011). V hlavní kategorii zvítězila povídková sbírka Jana Balabána Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu. Knihu vydalo v roce 2004 nakladatelství Host a na knihkupeckých pultech je aktuálně k dostání jako součást autorových spisů ve svazku Povídky.

V kategorii Kniha desetiletí pro děti a mládež triumfoval román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové, vítězná kniha „dětské“ kategorie z roku 2009. Knihu i její pokračování Lichožrouti se vracejí vydalo nakladatelství Paseka, autoři již pracují na třetím dílu.

Při hlasování i při výběru nominací se postupovalo obdobně jako v případě výročních cen Magnesia Litera. Osloveno bylo 300 osobností z knižní branže, od univerzitních profesorů, literárních kritiků a historiků až po knihkupce a knihovníky. Ti vybírali z knih, které získaly buď hlavní cenu Kniha roku, nebo zvítězily v některé z původních tvůrčích kategorií (Litera za prózu, poezii, literaturu faktu či objev roku). V prvním kole určilo nominace 105 platných hlasů, ve druhém kole vybralo vítěze 101 hlasujících.

Posláním cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní původní literaturu. To se zejména v posledních ročnících daří: již ty knihy, které vítězily v prvních ročnících, se dočkaly několikanásobného zvýšení prodejů, vítězné knihy z let 2010 a 2011 se (i díky zisku ceny) staly bestsellery s prodeji vysoko před deset tisíc výtisků. Nejlepší knihy roku 2011 budou vyhlášeny 5. dubna 2012.
 

© OS Litera

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4237x

Inzerce