Müller, Herta: Srdce bestie

Müller, Herta
Srdce bestie

anotace beletrie zahraniční

Srdce bestie je třetí knihou německé nobelistky Herty Müllerové, jež vychází v českém překladu. Tento román, který lze číst jako rozsáhlou báseň v próze, byl v Německu vydán již před pětadvaceti lety, krátce předtím, než bylo autorce umožněno vycestovat z rodného Rumunska do Západního Berlína.

Herta Müllerová: Srdce bestie. Přel. Radka Denemarková, Mladá fronta, Praha, 2011, 216 s.

Srdce bestie je třetí knihou německé nobelistky Herty Müllerové, jež vychází v českém překladu. Tento román, který lze číst jako rozsáhlou báseň v próze, byl v Německu vydán již před pětadvaceti lety, krátce předtím, než bylo autorce umožněno vycestovat z rodného Rumunska do Západního Berlína. Odráží dusnou atmosféru strachu za Ceauşescova režimu, ve které jsou nuceni žít čtyři mladí lidé, kteří se seznámí za vysokoškolských studií. Protože jsou politicky nepohodlní, sleduje je a týrá státní bezpečnost. Když je propustí i ze zaměstnání, rozhodnou se tři z nich emigrovat. Jeden zůstává. Obě řešení se jeví jako bezvýchodná a je od nich jen krůček k dobrovolné smrti… Fragmentárně líčený příběh má silně autobiografické rysy a uhrane nekompromisním svědectvím i naléhavostí sugestivních obrazů a metafor.

 

© nakladatelství Mladá fronta

Diskuse

Vložil: tomáš dimter, 12.12.2011 12:09
Müller, Herta: Srdce bestie
Máte pravdu, nedopatřením jsem do copyrightu uvedl mylný údaj. poprvé kniha vyšla v roce 1994. omlouvám se za matení. t.dimter, odpovědný redaktor knihy
Vložil: Artur.22, 09.12.2011 08:39
Müller, Herta: Srdce bestie
Podle anotace to vypadá, že román poprvé vyšel v roce 1986. Nikde jsem ale nenašel, že by to tak bylo, všude se uvádí rok 1. německého vydání 1994 (Herztier), čemuž by odpovídala i Kleistova cena 1994 za tento román. Anglické vydání 1996 jako The Land of Green Plums 1996 a za román cena IMPAC Dublin... 1998. V roce 1986 vyšla naopak novela Cestovní pas. Myslím, že zde došlo k omylu. Také z děje knihy samotné je dost logické, že musela vzniknout až po odchodu Müllerové do Německa (1987). V tiráži a v copyrightu českého vydání se o roce 1986 také nic nepíše, pouze pod copyrightem je uvedeno (stejně jako v českém vydání Cestovního pasu): First published 1986 by... Je to možná detail, ale mate to pak z hlediska vývoje autorčiny tvorby.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3483x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce