Lapeyre, Patrick: Život je krátký a touha bez konce

Lapeyre, Patrick
Život je krátký a touha bez konce

ukázka beletrie zahraniční

V osm hodin je už Nora dole, vypadá trochu strhaně a vlasy má rozcuchané. Snídají narychlo krajíc chleba a pak vypijí zbytek bílého vína. V ranním tichu vydávají dveře velké ledničky při otevírání i při těžkopádném zavírání gumové mlasknutí. Potom se svléknou a odšourají se do koupelny a poslouchají rádio.

Patrick LapeyreŽivot je krátký a touha bez konce. Přel. Tomáš Kybal, Euromedia-Odeon, 2010, 240 s.

V osm hodin je už Nora dole, vypadá trochu strhaně a vlasy má rozcuchané. Snídají narychlo krajíc chleba a pak vypijí zbytek bílého vína. V ranním tichu vydávají dveře velké ledničky při otevírání i při těžkopádném zavírání gumové mlasknutí. Potom se svléknou a odšourají se do koupelny a poslouchají rádio.

Při pomyšlení na den prázdnin s Norou – jeho žena se nevrátí v podstatě do večera – cítí Blériot pod sprchou, jak se mu celá duše čeří vlnkami štěstí. Navíc je neobyčejně krásně. Světlo ze zahrady chvílemi rýsuje na bílých kachličkách jejich dva usmívající se stíny, jako by se tak usmívaly už celá staletí.

Když se oholí, sedne si na stoličku s hlavou poslušně zvrácenou dozadu, a Nora, která na sobě nemá nic, mu masíruje vlasovou pokožku a protrhává mu obočí – Louisi, seď klidně – a jako pravá profesionálka mu opiluje nehty.

Život je krátký, řekne jí.

Když se tak na ni dívá hodně zblízka – je nakloněná nad ním – má Blériot pocit, že její tvář se rozpadá na milion světelných atomů, které z ní vyzařují.

Protože ona je zářivá, tak jasně, jako že on je šťastný.

Samozřejmě, když budeme hledat hnidy, najdeme tu lehký pupínek či tam jizvičku po operaci, ale to jsou mikroskopické vady, které je schopen správně vnímat pouze zamilovaný pohled a pak si je vštípit do paměti pro svou osobní rozkoš.

Řekla jsem ti, abys seděl klidně, opakuje mu, zatímco se pokouší mu vymáčknout černý uhřík na čele.

překlad © Tomáš Kybal
ukázka z knihy Život je krátký a touha bez konce
na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Euromedia-Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2435x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce