Beauman, Ned: Boxer, brouk

Beauman, Ned
Boxer, brouk

ukázka beletrie zahraniční

Trimetylaminurii má na celém světě sotva nějakých šest, sedm set lidí. Kvůli chybě v našich genech nedokáže naše tělo rozkládat trimetylamin, což je chemická látka, po které páchnou hnijící ryby, ale třeba i vaginální bakteriální infekce.

Ned Beauman: Boxer, brouk. Přeložili David Záleský a Markéta Záleská. Euromedia-Odeon, Praha, 2011, 234 s.

Trimetylaminurii má na celém světě sotva nějakých šest, sedm set lidí. Kvůli chybě v našich genech nedokáže naše tělo rozkládat trimetylamin, což je chemická látka, po které páchnou hnijící ryby, ale třeba i vaginální bakteriální infekce. (Odtud všechny ty trapné vtipy o slepci, který vejde na rybí trh a myslí se, že je v nevěstinci a naopak, přičemž by taky klidně mohl zabloudit na sjezd trimetylaminuriků, i když, popravdě, kdyby se takový sjezd někdy uskutečnil, byl by nepochybně pokládán za teroristickou biologickou zbraň a okamžitě by odstartovaly všechny stíhačky.) Trimetylamin se odpařuje z našeho potu, moči i slin a vznáší se ve vzduchu kolem nás. Žádný lék na to neexistuje. Většina z nás si nikdy nenajde partnera na dobrovolný sex a poměrně dost z nás spáchá do třiceti sebevraždu. Dost času jsem trávil na diskuzních fórech podpůrných skupin trimetylaminuriků, což se zřejmě nejvíc podobá zmíněnému sjezdu, ale připadalo mi to příliš depresivní, na rozdíl od diskuzních serverů sběratelů nacistických památek, kde naopak panuje atmosféra společného snažení a kamarádské soutěživosti.

Kromě trimetylaminurie mám ještě astma, ekzém, cystické akné, lehký syndrom dráždivého střeva a půltucet dalších absurdních chorob, na které se neumírá. Zvykl jsem si pohlížet na své tělo jako na nějakého faulknerovského prosťáčka s duší dítěte, kterého s sebou musím vláčet kamkoli, kam se hnu.

překlad © David Záleský, Markéta Záleská
ukázka z knihy Boxer, brouk
na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Euromedia-Odeon

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2941x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce