Brežná, Irena: Vlčice ze Sernovodsku. Zápisky z čečenské války

Brežná, Irena
Vlčice ze Sernovodsku. Zápisky z čečenské války

ukázka beletrie zahraniční

Kdysi mi jeden nejmenovaný kolega z jednoho západního časopisu řekl, že nemá takzvané (opravdové neexistují) válečné zpravodajky rád. Jsou to prý takové „sentimentální krávy“, které nechápou podstatu věci a zabývají se blbostmi.

Ženy v čečenských válkách
Irena Brežná: Vlčice ze Sernovodsku. Zápisky z čečenské války. Předmluva Petra Procházková, fotografie Valerij Ščekoldin, překlad Jan Mattuš, Paseka 2012, 136 s.

Moje ženy a jejich válka (předmluva)
Petra Procházková

Kdysi mi jeden nejmenovaný kolega z jednoho západního časopisu řekl, že nemá takzvané (opravdové neexistují) válečné zpravodajky rád. Jsou to prý takové „sentimentální krávy“, které nechápou podstatu věci a zabývají se blbostmi. Na pohřbech malých dětí, které šláply na minu, brečí, místo aby fotografovaly. Při rozhovorech s matkami obětí se zdržují zbytečným vyjadřováním soucitu a soustrasti, nechají se zatáhnout k důvěrné diskusi, příliš mnoho prozradí o svém vlastním pohnutém životě, pijí s objekty svého novinářského zájmu čaj déle, než je nezbytně nutné, a často se zcela zbytečně vracejí k těm, kteří jim svůj osud už jednou dopodrobna vykreslili. Takové návštěvy jsou prý z hlediska novinářské vytěžitelnosti naprosto zbytečné, rušivé a zdržují od důležitější práce. „Je třeba se nedojímat, zjistit to důležité, popsat co nejbarvitěji celou tragédii a jít za další,“ smál se tehdy na jednom nočním sedánku v čečenské metropoli Grozném pokusům některých kolegyň skloubit svou profesi s osobní angažovaností, občanským postojem, humanitární pomocí či jinou pošetilostí. „To je vyslovený profesní zločin,“ řekl nám tehdy.

Celá ukázka v pdf

© Jan Mattuš (překlad), Petra Procházková
ukázka z knihy Vlčice ze Sernovodsku
na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Paseka

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2427x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce