Frisch, Max: Odpověď z ticha. Povídka z hor

Frisch, Max
Odpověď z ticha. Povídka z hor

anotace beletrie zahraniční

Mladý učitel a poručík v záloze, zasnoubený, s dobrou vyhlídkou do života, se ocitl na pokraji zoufalství jen proto, že dosud nic výjimečného nevykonal. Aby si zasloužil své místo na světě, hodlá vykonat „čin hodný muže“ alespoň nebezpečným horským výstupem. „Čin, nebo smrt“ tu není patetické gesto, ale urputná touha najít odpověď na otázku po smyslu bytí. Otázky, které zmítají duší mladého muže, mohou svádět ke zlehčování nebo k ironizování, avšak jsou to otázky po žebříčku hodnot, po hodnotách

Max Frisch: Odpověď z ticha. Povídka z hor. Přel. Magdalena Štulcová, Archa, Zlín, 2012, 96 s.

Mladý učitel a poručík v záloze, zasnoubený, s dobrou vyhlídkou do života, se ocitl na pokraji zoufalství jen proto, že dosud nic výjimečného nevykonal. Aby si zasloužil své místo na světě, hodlá vykonat „čin hodný muže“ alespoň nebezpečným horským výstupem. „Čin, nebo smrt“ tu není patetické gesto, ale urputná touha najít odpověď na otázku po smyslu bytí. Otázky, které zmítají duší mladého muže, mohou svádět ke zlehčování nebo k ironizování, avšak jsou to otázky po žebříčku hodnot, po hodnotách mravních, duchovních a přízemních lidských cílů.

Odpověď z ticha je druhou Frischovou knihou a silně reflektuje autorovo osobní tápání. Autor se po jejím napsání rozhodl zcela skoncovat s literárním psaním, veškeré rukopisy spálil a začal se věnovat architektuře. Ke psaní se vrátil až během služby v armádě. Tuto prózu, jako jedinou, nezařadil do souborného vydání svých spisů (1976). Byla vydavatelem uvolněna až po sedmdesáti letech od původního vydání.

_______________________

Z ohlasů:

[Novela] představuje autora v jeho literárních začátcích, avšak – což zde není zárodek celého pozdějšího Frische? Jsou zde už naskicovány jeho patetické, sebou i světem trpící postavy, které později ... nechal Frisch vystupovat pod jmény Stiller, Gantenbein či Geiser. Lze tu už vypozorovat i pokusy o smělý, až filmový střih toku vyprávění...

Roman Bucheli

Jistěže styl má ještě daleko k strohým, tvrdě řezaným tahům, k nimž autor dospěl v době poválečné moderny. Avšak v radikálnosti myšlení, v odmítavosti schovávat se sám před sebou, tento raný Frisch v ničem za Frischem pozdějším a pozdním nezaostává.

Peter von Matt

© Archa Zlín

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2402x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce