Wojaczek, Rafał: Který nebyl

Wojaczek, Rafał
Který nebyl

anotace beletrie zahraniční

Reprezentativní výbor z poezie polského prokletého básníka Rafała Wojaczka (1945–1971) obsahuje šedesát básní doplněných Wojaczkovými autorskými fotografiemi z počátku šedesátých let a doslovem Macieje Meleckého.

Rafał Wojaczek: Který nebyl. Z polského orig. Wiersze zebrane přel. Václav Burian, Jan Faber, Soňa Filipová, Viola Fischerová, Norbert Holub, Janusz Klimsza, Jakub Kostelník, Radek Malý, Jan Antonín Pitínský, Soňa Pokorná, Vít Slíva, Bogdan Trojak a Miroslav Zelinský; doslov Maciej Melecki, fotografie Rafał Wojaczek a archiv. Protimluv, Ostrava, 2012, 160 s.

Reprezentativní výbor z poezie polského prokletého básníka Rafała Wojaczka (1945–1971) obsahuje šedesát básní doplněných Wojaczkovými autorskými fotografiemi z počátku šedesátých let a doslovem Macieje Meleckého. Na překladech, jejichž kořeny sahají až do samizdatových dob osmdesátých let minulého století, se podílelo celkem třináct překladatelů a překladatelek, vybrané básně představují v podstatě všechny Wojaczkovy poetické polohy: nejen verše brutální a (auto)agresivní, ale také něžná vyznání, horoucí modlitbu, filozoficky i metaforicky komplikované básně, sonety, dvojverší i poému.

Jestliže většina Wojaczkových vrstevníků své zatížení velikou romantickou tradicí polské literatury vyřešila programovým odklonem k prozaizovanému civilnímu volnému verši se sklonem k racionalismu, Wojaczek, sám jakoby poslední romantický hrdina, se vzepjal k básnicky výjimečnému souboji nejen s tímto zavazujícím i svazujícím dědictvím, ale také s okolním světem, lidmi a nakonec i se sebou samým.

© Norbert Holub

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2328x

katalogy

Inzerce