Parkkinen, Leena: Na řadě je Max

Parkkinen, Leena
Na řadě je Max

anotace beletrie zahraniční

Příběh siamských dvojčat zkoumá fenomén dvojnictví a převrací ho vzhůru nohama, když dvě samostatně uvažující bytosti, které nicméně sdílejí některé orgány, slévá v jedinou schizofrenní jednotku.

Fenomén dvojnictví
Leena Parkkinenová: Na řadě je Max (Sinun jälkeesi, Max). Přel. Jitka Hanušová, Argo, Praha, 2014, 288 s.

Siamská dvojčata Max a Izák se narodila v Německu roku 1899 a jako hříčka přírody skončila v tamním cirkuse. V prolínajících se časových rovinách sledujeme jejich putování po štacích po Evropě i Severní Americe 20. a 30. let 20. století, které se odehrává na cirkusových jevištích, za oponou pařížských kabaretů a nevěstinců nebo na večírcích zhýralé finské smetánky.

Osudový zlom nastane, když se dvojčata v Helsinkách seznámí s okouzlující, ale naprosto nemorální Iris. Izák se do Iris rázem zamiluje, jenže tuto femme fatale není lehké milovat. A jak se s jejich vztahem vyrovná Max?

Kniha podrobně zkoumá fenomén dvojnictví a převrací ho vzhůru nohama, když dvě samostatně uvažující bytosti, které nicméně sdílejí některé orgány, slévá v jedinou schizofrenní jednotku. Jedno dvojče je druhému dvojčeti stínem, doppelgängerovskou emanací vědomí. Naplní se zlé znamení, které obvykle předpovídá budoucnost dvojníka? Bilance vlastního Já reprezentovaná polaritou Maxe a Izáka však není jediným příkladem motivu odvrácené strany. Sledujeme ji i na obrazu tehdejší společnosti, která nad vším odlišným znechuceně ohrnuje nos, a přitom se za podívanou na totéž nezdráhá zaplatit v cirkuse. Dynamiku vyprávění posiluje motiv odvrácené strany pravdy, který sebevědomě rozvíjí Iris svými příběhy, v nichž mizí hranice mezi pravdou a lží.

Leena Parkkinenová (*1979) zastupuje mladou generaci finských prozaiků. Pochází z rodiny se silnou vypravěčskou tradicí, její otec Jukka Parkkinen je známý autor literatury pro děti a mládež. Ona sama vystudovala scenáristiku a reklamní a grafický design, poté se živila jako nakladatelská redaktorka a jako copywriter v několika reklamních agenturách. Psaním se tedy živí celý svůj život. Její románový debut Na řadě je Max (2009) se setkal s okamžitým úspěchem u čtenářů i kritiky. Později jí vyšla také kniha pro děti Miss Milky Ray (2011) a druhý román Na západ od Galtby (2013), za který obdržela prestižní cenu Kaleviho Jänttiho. Ten je situován na odlehlý ostrov do období po 2. světové válce a popisuje rodové a sourozenecké vztahy, které kvůli záhadné vraždě procházejí zkouškou důvěry.

 

© Jitka Hanušová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1863x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce