Nicolae Prelipceanu

Nicolae Prelipceanu

portrét beletrie zahraniční

Básník, prozaik a publicista Nicolae Prelipceanu (1942) se narodil v rumunské Moldávii ve městě Suceava. Po ukončení studia rumunské filologie na Univerzitě Babeșe-Bolyaie v Kluži pracoval jako redaktor v literárních časopisech Tribuna a România liberă. Působil také jako poradce rumunského premiéra. V současnosti je šéfredaktorem časopisu Viaţa Românească a členem vedení Svazu rumunských spisovatelů.

Básník, prozaik a publicista Nicolae Prelipceanu (1942) se narodil v rumunské Moldávii ve městě Suceava. Po ukončení studia rumunské filologie na Univerzitě Babeșe-Bolyaie v Kluži pracoval jako redaktor v literárních časopisech Tribuna a România liberă. Působil také jako poradce rumunského premiéra. V současnosti je šéfredaktorem časopisu Viaţa Românească a členem vedení Svazu rumunských spisovatelů.

Debutoval v roce 1966 básnickou sbírkou Turnul înclinat (Šikmá věž), po níž následovala řada dalších, a zatím poslední je La pierderea sperantei (Při ztrátě naděje) z roku 2012. Publikoval také dva romány Tunelul norvegian (Norský tunel, 1978) a Scara interioară (Vnitřní schodiště, 1988). Jeho povídky vyšly knižně pod tituly Vara unui fost campion de pian (Léto někdejšího klavírního přeborníka, 1973) a Zece minute de nemurire (Deset minut nesmrtelnosti, 1983). Nicolae Prelipceanu je držitelem několika literárních cen. V roce 2012 četl ukázky ze své tvorby na Světu knihy v Praze. V jeho básních převažuje ironie; s touto „zbraní“ mohl tvořit i v nelehkých dobách a čelit tak různým literárním „módám“ – od socialistického realismu až po trendy v současné poezii. Jeho poetika se vždy dokázala přizpůsobit momentálním požadavkům, aniž by ztratila svůj osobitý „prelipceanovský“ styl.  

© Petra Mendlová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1715x

Inzerce
Inzerce