Plav 11/2013 – Les (dé)colonies

Plav 11/2013 – Les (dé)colonies

anotace beletrie zahraniční

Třebaže překlady z francouzštiny na českém trhu početně převyšují leckterý jiný jazyk, překládáni jsou téměř výhradně autoři z bohatých zemí západního světa. Celá Afrika a oblast Antil se tak krčí ve stínu Francie, Belgie a Kanady. Znamená to snad, že by země, které se téměř nedostanou ke slovu, neměly co nabídnout? Naopak.

PLAV – Měsíčník pro světovou literaturu. 11/2013 – Les (dé)colonies

Třebaže překlady z francouzštiny na českém trhu početně převyšují leckterý jiný jazyk, překládáni jsou téměř výhradně autoři z bohatých zemí západního světa. Celá Afrika a oblast Antil se tak krčí ve stínu Francie, Belgie a Kanady. Znamená to snad, že by země, které se téměř nedostanou ke slovu, neměly co nabídnout? Naopak. A právě proto je cílem nového čísla časopisu Plav tento kulturní dluh pomoci vyrovnat. Konkrétně se zaměříme na období, kdy kolonie postupně získávaly samostatnost – zcela proti vůli Paříže. Francie byla totiž ve válečném stavu až do šedesátých let a intervence francouzské armády (na vlastním území) způsobily nesmírné utrpení, vyžádaly si statisíce životů a následky jsou patrné dodnes.

Jelikož bylo záměrem redakce přinést komplexní pohled na období dekolonizace i na vztah francouzštiny a jazyků, jimiž mluví obyvatelstvo bývalých francouzských držav, číslo se zdaleka neomezuje jen na překlady poezie a prózy. Přinášíme rovněž tematické články, úvodní studie a eseje, mezi nimiž najdete mimo jiné překlad legendárních textů Aimého Césaira Esej o kolonialismu Zápisník z návratu do rodné země.

V čísle naleznete celkem tři tematické bloky. První zkoumá období dekolonizace – z pohledu hnutí négritude (Aimé Césaire, Léopold Sédar Senghor), jež stálo u zrodu moderní africké a antilské frankofonní literatury –, druhý se zaměřuje na období dekolonizace v oblasti severní Afriky (Albert MemmiDriss ChraïbiMouloud FeraounBoris VianJean Sénac) a poslední se soustředí na soudobou postkoloniální literaturu (Sony Labou TansiRaphaël ConfiantPatrick Chamoiseau).

Číslo vychází pod záštitou Českého centra Mezinárodního PEN klubu a za podpory Francouzského institutu v Praze.

© Vít Pokorný, Vojtěch Šarše

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1571x

Inzerce
Inzerce