Plav 1/2014 – Třeštící Sofia, velitelka Bulharů?

Plav 1/2014 – Třeštící Sofia, velitelka Bulharů?

anotace beletrie zahraniční

První letošní číslo Plavu s podtitulem Třeštící Sofia, velitelka Bulharů? se poprvé v historii našeho časopisu věnuje výhradně bulharské literatuře. A že byla na Balkáně v posledních letech a desetiletích úroda vskutku plodná: kromě takových stálic bulharské literatury, jakými jsou Alek Popov nebo Georgi Gospodinov, jsme pro vás objevili mnohé další.

Plav – Měsíčník pro světovou literaturu. 1/2014 – Třeštící Sofia, velitelka Bulharů?

První letošní číslo Plavu s podtitulem Třeštící Sofia, velitelka Bulharů? se poprvé v historii našeho časopisu věnuje výhradně bulharské literatuře. A že byla na Balkáně v posledních letech a desetiletích úroda vskutku plodná: kromě takových stálic bulharské literatury, jakými jsou Alek Popov nebo Georgi Gospodinov, jsme pro vás objevili mnohé další.

A co mají jednotlivé prozaické texty společného? Podle nás v redakci je to především nadhled, ironie a absurdno. Jako by se v imaginaci bulharských spisovatelů urodily věci, o kterých se méně temperamentní vnitrozemské Evropě nesnilo. V povídce Aleka Popova Metabolitní lidé se například dozvíte, jak by to s bývalým východním blokem dopadlo, kdyby po rozpadu Sovětského svazu zvolil zcela jednoduchý postup – a vyšvihl se rovnou na vrchol inteligence. Může působit kontroverzně podobně jako Zpověď nafukovací panny Kristin Dimitrovové. Ta se sice věnuje tématu o poznání intimnějšímu, zpracovává však ženské otázky tak, jak o nich běžně asi nepřemýšlíme. V úryvku z nového románu Teodory Dimovové nazvaném Vlak do Emauz se naopak podíváme na svět očima stárnoucího muže, který mnohého ve svém životě lituje a jediná cesta nočním vlakem na něj má silný evokační účinek. Autorka sice rozbila tradiční formu, ale dokázala toho umně využít – text naplnila až po okraj zvláštním steskem.

Esej Jaroslava Otčenáška se věnuje folkloru – bulharský národní hrdina (typu našeho Švejka) Baj Gaňo si prostě poradí v každé situaci a nezná překážek. Hned dvakrát máte také možnost setkat se s bulharským básníkem a romanopiscem Kalinem Terzijským, kterého pravidelní čtenáři Plavu již znají. Můžete tak porovnat to, co prohlašuje sám za sebe o umělecké literární tvorbě, a jak se to pak v jeho básních skutečně odráží. Jeho poezie je přímočará a upřímně reflektuje otázky trendů v literatuře našich dní, rozhodně ji tedy doporučujeme vaší pozornosti, stejně jako ostatní texty bulharského čísla časopisu Plav.

© Karolína Macáková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1587x

Inzerce
Inzerce