Plav 2/2014 – Egyptský koláč z kamene

Plav 2/2014 – Egyptský koláč z kamene

anotace beletrie zahraniční

Po dlouhých osmi letech se měsíčník pro světovou literaturu Plav navrací k arabské literatuře; své aktuální číslo věnuje egyptské soudobé próze i poezii. S Egyptem se v České republice nejčastěji setkáváme na reklamních plakátech cestovních agentur. Egypt ale není jen Hurghada.
Plav – Měsíčník pro světovou literaturu. 2/2014 – Egyptský koláč z kamene
 
Po dlouhých osmi letech se měsíčník pro světovou literaturu Plav navrací k arabské literatuře; své aktuální číslo věnuje egyptské soudobé próze i poezii. S Egyptem se v České republice nejčastěji setkáváme na reklamních plakátech cestovních agentur. Egypt ale není jen Hurghada. Je to nejlidnatější arabsky mluvící země, která již přes tři roky prochází dramatickým vývojem. O tom, jak probíhalo tamní „arabské jaro“, se podrobněji dočtete v rozhovoru s Ímán ’Izz ad-Dín a v eseji Františka Ondráše.

I když je situace v Egyptě turbulentní, zdaleka ne všechny vybrané texty se věnují otázce revoluce. Možná překvapivě naopak převažují velmi civilní témata lidského života. Za všechny jmenujme kupříkladu povídku Rodinná záležitost Ibráhíma Aslána v překladu profesora Jaroslava Oliveriuse nebo povídku Matčiny vlasy Salwy Bakr, jedné ze dvou autorek zastoupených v tomto čísle.

Některé z textů ale samozřejmě naplno reflektují revoluční události posledních let. Ty jsou prostřednictvím básnického jazyka zachyceny ve výboru Poezie z Tahríru. Všechny zařazené básně jsou úzce spojeny s náměstím at-Tahrír, které bylo hlavním dějištěm protestů Egypťanů a kterému je pro jeho vzhled přezdíváno Koláč z kamene.

© Pavla Nehasilová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1611x

Inzerce
Inzerce