Plav 3/2014 – Humor na severu

Plav 3/2014 – Humor na severu

anotace beletrie zahraniční

Ve třetím letošním čísle Plavu se vydáváme na chladný evropský Sever. Naše cesta po skandinávských zemích však není temná ani mrazivá, protože vede stránkami humoristické literatury. Ta se, možná proti všemu očekávání, nemusí nutně vyznačovat drsným vtipem a černými odstíny.

Plav – Měsíčník pro světovou literaturu. 3/2014 – Humor na severu

Ve třetím letošním čísle Plavu se vydáváme na chladný evropský Sever. Naše cesta po skandinávských zemích však není temná ani mrazivá, protože vede stránkami humoristické literatury. Ta se, možná proti všemu očekávání, nemusí nutně vyznačovat drsným vtipem a černými odstíny. Naopak, jak se sami můžete přesvědčit, často hraje všemi barvami, umí rozesmát a zahřát u srdce.

Cestu za poznáváním humoru na Severu doporučujeme zahájit četbou eseje skandinavistky Radky Sloukové. Autorce se podařilo nejen vystihnout jeho charakteristické rysy, které ukazuje na příkladech ze současných románů, ale také přijít na kloub tomu, proč bývá v poslední době spojován s vážnými náměty. Pěkným dokreslením je pak rozhovor s dánským spisovatelem a dramatikem Larsem Husumem, ve kterém se dozvídáme, že literární motivy, které se nám zdají depresivní, mohou Dánovi naopak připadat vtipné.

Překlady povídek či kapitol z románů severských autorů jsou řazeny podle typu humoru, který v nich převládá: od hravého a lehce ironického přes společenskou satiru až po drsný a syrový. Lze tak dobře pozorovat, jak širokého rozpětí místní komika dosahuje. Na jedné straně stojí například úryvky z románů Dánky Lise Nørgaardové a Švéda Morgana Larssona, ve kterých autoři s lehkou ironií a laskavým nadhledem vzpomínají na své dětství a baví čtenáře líčením různých úsměvných situací. Na druhém konci spektra pak najdeme ukázky z děl norského autora Johana Harstada nebo již zmiňovaného Larse Husuma, které se vyznačují skutečně drsnými žerty, spjatými s poněkud šokujícími náměty.

To je však jen necelá polovina ukázek, které na vás v severském čísle čekají. Můžete se těšit i na mnoho dalších zdařilých překladů, plných vtipu a ironie.

© Kristýna Králová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1411x

Inzerce
Inzerce