Polská cena Kościelských 2014

Polská cena Kościelských 2014

aktualita beletrie zahraniční

Letošní porota ocenila básníka Krzysztofa Siwczyka (nar. 1977) za básnickou skladbu s těžko přeložitelným názvem Dokąd bądź, kterou vydalo významné polské Wydawnictwo a5, specializující se na poezii.

Polská cena Kościelských 2014 pro Krzysztofa Siwczyka

Polská cena Kościelských patří k nejvýznamnějším literárním cenám v Polsku. Uděluje se již od roku 1962 a mezi její laureáty patří mj. nejvýznamnější osobnosti polské kultury jako Zbigniew Herbert a laureátka Nobelovy ceny Wisława Szymborska, kultovní osobnosti antikomunistického hnutí Tadeusz Konwicki či Adam Michnik, představitelé tzv. Generace 68 Stanisław Barańczak, Ewa Lipska, Adam Zagajewski či Ryszard Krynicki i mladší autoři jako Paweł Huelle, Piotr Sommer, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuková, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło a další.

Letošní porota ocenila básníka Krzysztofa Siwczyka (nar. 1977) za básnickou skladbu s těžko přeložitelným názvem Dokąd bądź, kterou vydalo významné polské Wydawnictwo a5, specializující se na poezii. Siwczyk zaujal již v antologii současné polské poezie 12x Polsko, kam byl zařazen spolu s dalšími laureáty ocenění Wojciechem Wenclem, Jackem Dehnelem a Tadeuszem Dąbrowským. Své místo má rovněž ve starší antologii Mrtvé body, jež se věnuje skupině Na divoko, kam Siwczyk náleží.

Verše Krzysztofa Siwczyka do češtiny překládá Jan Faber.

 

© Michael Alexa

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1407x

Inzerce
Inzerce