Básnická cena Wisławy Szymborské 2014

Básnická cena Wisławy Szymborské 2014

aktualita beletrie zahraniční

Přestože byl letos udělen teprve druhý ročník básnické ceny Wisławy Szymborské, lze ji považovat za prestižní a respektovanou nejen díky záštitě polské nositelky Nobelovy ceny a nebývale vysoké odměně 200 tisíc zlotých, ale především díky porotě složené z vynikajících polských i zahraničních polonistů.

Básnická cena Wisławy Szymborské 2014

Přestože byl letos udělen teprve druhý ročník básnické ceny Wisławy Szymborské, lze ji považovat za prestižní a respektovanou nejen díky záštitě polské nositelky Nobelovy ceny a nebývale vysoké odměně 200 tisíc zlotých, ale především díky porotě složené z vynikajících polských i zahraničních polonistů. Patří k nim Anders Bodegård, Joanna Orska, Maria Delaperrière, Luigi Marinelli, Abel Murcia Soriano, Adam Pomorski, Renate Schmidgall, Marian Stala a Paulina Małochleb.

V loňském, prvním ročníku byli oceněni básníci dva – Łukasz Jarosz (nar. 1978) a Krystyna Dąbrowska (nar. 1979), výrazní autoři, kteří ovšem dosud k zavedeným autorům nepatří; jejich úspěch byl tedy velkým překvapením pro celou polskou básnickou scénu. Julia Hartwig (nar. 1921), letošní vítězka, naopak již mnoho let patří k nejvýznamnějším osobnostem polské kultury. Vítězná sbírka Zapisane (Zapsáno) je útlý soubor krátkých, průzračných, mírně prozaizovaných reflexivních básní, pro něž je důležitá paměť a básnířčina schopnost uchovat prchavé momenty. Sbírka vyšla v den autorčiných 92. narozenin.

Julia Hartwig publikovala několik desítek knih – zejména poezii, ale i prózu, překlady a zásadní Deník, jehož druhý díl byl další ohromnou literární událostí tohoto roku. Z autorčiny bohaté tvorby vyšla v češtině dosud jediná kniha: monografie Apollinaire (Odeon 1966).

Do finále ceny Wisławy Szymborské se dostaly rovněž sbírky českému čtenáři známých básníků Wojciecha Bonowicze, Jacka Dehnela, Mariusze Grzebalského a Michała Sobola.

© Michael Alexa

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1412x

Inzerce
Inzerce