Silverstein, Shel: Jen jestli si nevymejšlíš

Silverstein, Shel
Jen jestli si nevymejšlíš

ukázka dětská

Mohli mi aspoň zazpívat, / popřát mi štěstí, zdraví... / Nebo mi nadělit, co mám rád, / jeden buřt by to spravil. / Nevím, kdo přišel na nápad / dát svíčku do psí stravy. / Ani jedno se nedá žrát, / tak co je to za oslavy?

 

Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš. Přel. Lukáš Novák, Stanislav Rubáš, Zuzana Šťastná. Albatros, Praha, 2014, 176 s.

Shel Silverstein (1930–1999) je legendární americký autor knížek pro děti, kreslíř a muzikant, který hned na počátku své tvůrčí dráhy narazil. Jeho texty totiž nezapadaly do škatulek „dětská“ či „dospělá“ literatura. A protože údajně podrývaly autoritu rodičů i učitelů a nebály se mluvit zvesela ani o Bohu, byly svého času v některých státech USA vykázány z veřejných a školních knihoven.

Básně a obrázky, které držíte v rukou, jsou přitom vůbec první sbírkou Silversteinovy poezie v českém překladu. Představují svého autora jako velkého humoristu, který si dokáže hrát nejen s jazykem, ale i s konvenčními představami o světě dětí a dospělých, podobně jako třeba náš Emanuel Frynta.

Tato sbírka vyšla poprvé v roce 1981 a od té doby se jí jen v anglickém originále prodalo přes pět milionů výtisků. Přirozené kouzlo Silversteinových básní zachytil americký literát R. Wolf Baldassarro: „Ty texty jsou pro mě fascinující a obdivuhodné tím, jak Silverstein, obrazně řečeno, sedí se svými malými čtenáři na zemi, dívá se jim zpříma do očí a mluví s nimi jako se sobě rovnými. V podstatě jim říká, aby si užili dětství a zůstali dětmi co možná nejdéle.“ (anotace českého vydání)

Ukázka v .pdf, s originálními ilustracemi

© Ukázka z knihy Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš.
Z anglického originálu A Light in the Attic vydaného nakladatelstvím HarperCollins publishers, New York, v roce 1981, přel. Lukáš Novák, Stanislav Rubáš, Zuzana Šťastná. Albatros, Praha, 2014.
Na iLiteratura.cz se souhlasem překladatelů a nakladatelství Albatros.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2155x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce