Magnesia Litera 2015

Magnesia Litera 2015

aktualita beletrie česká

Na slavnostním večeru byli 14. 4. vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií literární ceny Magnesia Litera.

 

Magnesia Litera 2015

Na slavnostním večeru byli 14. 4. vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií literární ceny Magnesia Litera.

ReinerMagnesia Litera 2015 - Kniha roku
Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
iLiteratura: „Kniha Básník. Román o Ivanu Blatném od Martina Reinera získala značné renomé, potvrzené loni udělenou cenou Josefa Škvoreckého a vítězstvím v tradiční anketě Lidových novin o Knihu roku. Pokud chceme zjistit, zda na ocenění má větší podíl intelektuálně atraktivní téma a vydání v prestižním nakladatelství, nebo vlastní kvalita zpracování, musíme nejprve dílo zařadit do správného kontextu a alespoň ve stručnosti se vydat po stopách literárního žánru, jehož znaky vykazuje.“ (Otto Horák)
„Málokdo nepodlehl kouzlu zkratkovitých historek o básníkovi žijícím v osamění v exilu po různých anglických blázincích. V podání Martina Reinera je příběh Ivana Blatného příjemně demystifikován a odhalen z nové, střízlivější perspektivy. Přesto vyvolává román o Ivanu Blatném pochybnosti.“ (Lucie Malá)

StančíkLitera za prózu
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)
iLiteratura: „Podtitul Převratné odhalení komisaře Durmana je z hlediska prvního kontaktu s knihou sdělnější než její enigmatický název. Naznačuje, že by mohlo jít o mainstreamovou, možná i béčkovou detektivku, plnou dobrodružství a napětí. Tomu můžeme dát za pravdu, avšak s přibývajícími stránkami postupně zjišťujeme, že žánrů a vlivů, jimiž se Stančík inspiroval, je mnohem více.“ (Marek Lollok)

StehlíkováLitera za poezii
Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)
iLiteratura:„Debutová sbírka redaktorky a básnířky Olgy Stehlíkové je především velmi ambiciózní počin. Týdny jsou uspořádány podle určitého koncepčního klíče, který je z textu poměrně složité vyčíst. Básně samotné mají charakter čtenářsky snadno přístupných reflexí životní situace, jindy jsou zase „zdrhovány“ na náročnější texty, stavějící na zvuku a imaginaci.“ (Markéta Kittlová)

Proč obrazyLitera za knihu pro děti a mládež
Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
iLiteratura: „Knížka Ondřeje Horáka a Jiřího Franty Proč obrazy nepotřebují názvy prozrazuje svým titulem, že dětským čtenářům nechce nabízet učebnicové poučky z dějin umění, ale provokovat je vhodně položenými otázkami k hledání vlastních odpovědí. Při této výpravě do umělecké galerie se navíc nebudou nudit ani dospělí!“ (Milena Šubrtová)

HojdaLitera za literaturu faktu
Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)

AtlasLitera za nakladatelský čin
Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia)

SilversteinLitera za překladovou knihu
Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš. Z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná (Albatros)
iLiteratura:„Málokdy se člověku poštěstí, že svému potomkovi může pořídit knihu pro děti, jejíž části byly zakázány z toho důvodu, že údajně „oslavují Satana, sebevraždu a kanibalismus“.“ (Johana Labanczová)

HořavaDILIA Litera pro objev roku
Matěj Hořava: Pálenka (Host)
iLiteratura:„Více než čtyřicet krátkých próz v knižní prvotině Matěje Hořavy tvoří nadmíru soudržný celek. Skoro se nechce věřit, že máme co do činění s debutujícím spisovatelem – Hořava slibuje své čtenáře zaujmout hned při prvním setkání vyzrálým a osobitým autorským rukopisem.“ (Petr Nagy)

Kosmas cena čtenářů
Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora: Lumpové a beránci (Akcenta)

Magnesia blog roku
Marie Doležalová: Kafe a cigárko

 

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3626x

Inzerce
Inzerce