Rub 6, 7, 8

Rub 6, 7, 8

anotace beletrie zahraniční

Tři nová čísla „postsamizdatového“ projektu Dobrý rub představují první český překlad Mandelštamovy Ódy, dopisy Rimbaudovy matky a Stixovy vzpomínky na setkání s Bohuslavem Reynkem.

Trojice neznámých textů známých autorů
Osip MandelštamÓda. Přel. Alexandr Jeništa, Rub, Olomouc, 2015, 28 s. [= Rub 2015, č. 6]
Vitálie RimbaudováVčera v pět hodin navečer byla vyzvednuta rakev mého nebohého Arthura. Přel. Miloslav Topinka, Rub, Olomouc, 2015, 28 s. [= Rub 2015, č. 7]
Gottfried W. StixSetkání s Bohuslavem Reynkem. Přel. Radek Malý, Rub, Olomouc, 2015, 32 s. [= Rub 2015, č. 8]

Dobrý rub je zcela unikátní projekt. Jeho cílem je představovat dokumenty a drobná dílka, která spojuje pouze literární kvalita a ochota autora projektu, olomouckého básníka Davida Vody, je na vlastní náklady vydat a nezištně vyslat mezi čtenáře. Ukázky z díla bezmála neznámých autorů – anebo bezmála neznámé texty související s proslulejšími umělci – ve starších číslech těchto „postsamizdatových“ sešitů měly často charakter určité literární kuriozity. Šesté, sedmé a osmé číslo Dobrého rubu však přináší naprosto senzační materiál, který by neměl seriózní zájemce o literaturu minout.

Šesté číslo obsahuje vůbec první český překlad Ódy Osipa Mandelštama, jejž pořídil Alexandr Jeništa, a to v zrcadlové podobě s ruským originálem na sudých stránkách. V sedmičce vycházejí čtyři listy Vitálie Rimbaudové pro Isabelle Rimbaudovou, tedy dopisy, jež poslala matka básníka Jeana Arthura Rimbauda jeho sestře. Přeložil je a esejí doprovodil Miloslav Topinka. Osmé číslo tvoří mozaika z textů a reprodukcí dopisů, novinových článků a kreseb týkajících se setkání rakouského literárního historika a básníka Gottfrieda W. Stixe s Bohuslavem Reynkem. Připravil ji Radek Malý.

Heslem Dobrého rubu je: „V době, která vsadila vše na líc, sázíme na rub.“ Vysvětluje netradiční knižní úpravu s tiráží a čárovým kódem na obálce – to krásné je totiž uvnitř.

Za účelem distribuce Dobrého rubu vznikl blog.

© Michael Alexa

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1504x

Inzerce
Inzerce