Bartlová, Milena a kol.: Budování státu

Bartlová, Milena a kol.
Budování státu

ukázka historie

Stát ovlivňuje život každého z nás zcela zásadním způsobem. Příliš si toho nevšímáme, což nejlépe dosvědčuje, jak úspěšně naturalizovaným rámcem našich životů se moderní evropský stát za dvě století své existence stal.

Jak se dělá stát
Milena Bartlová, Jindřich Vybíral a kol.: Budování státu / Building a State. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu / The Representation of Czechoslovakia in Art, Architecture and Design. UMPRUM, Praha, 2015, 381 s.

Stát ovlivňuje život každého z nás zcela zásadním způsobem. Příliš si toho nevšímáme, což nejlépe dosvědčuje, jak úspěšně naturalizovaným rámcem našich životů se moderní evropský stát za dvě století své existence stal. V dnešní české politické krajině má stát pevnou pozici a radikálně anti-etatistické pozice, na nichž se paradoxně scházejí levicoví anarchisté s americky inspirovanými neokonzervativními liberály, nemají valný ohlas. Stát, ostatně stejně jako národ, však není nic přirozeného a nutného. Odpovědní občané mají o státu kriticky rozmýšlet, aby jejich loajalita k němu měla pevný základ. Součástí takového rozmýšlení i podnětem k jeho prohloubení a rozšíření je průzkum otázky po povaze, podobě a smyslu státní reprezentace prostřednictvím výtvarného umění, designu a architektury. Umění totiž není jen pověstnou šlehačkou na dortu, vnější ozdobou a zkrášlením, bez nichž by se stát snadno obešel. Stát vytváří samostatné obrazové světy. Obrazy, architektura i esteticky utvářené věci napomáhají státu v samotném jeho fungování. Studium historické vizuální kultury státní reprezentace vychází z předpokladu, že umělecká díla jakožto performativní aktéři nejsou jen odrazem nebo výrazem odděleně existujícího státu, nýbrž že se samy podílejí na jeho budování.

Celý text ukázky v pdf

© Milena Bartlová a kol.
ukázka z knihy Budování státu
na iLiteratura.cz se souhlasem vydavatele

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.