Plav 11/2015 – Zločin ve stínu baobabu

Plav 11/2015 – Zločin ve stínu baobabu

anotace beletrie zahraniční

Africká kultura a literatura jsou českému čtenáři pohříchu málo známé a výtvory afrického umění jsou zaprášené artefakty v muzeích. Proto Plav přináší tento krátký výbor z detektivních románů napsaných na africkém kontinentu.

Plav 11/2015 – Zločin ve stínu baobabu

 

Jean-Paul Sartre napsal v roce 1947 ve svém krátkém článku nazvaném Présence noire (Přítomnost černé): „Ale Afrika je pro mnohé z nás jen jednou velkou neznámou a tato velká díra na mapě nám pomáhá udržet si čisté svědomí.“ Dnes, téměř o sedmdesát let později, je toto tvrzení stále částečně pravdivé. Africká kultura a literatura jsou českému čtenáři pohříchu málo známé a výtvory afrického umění jsou zaprášené artefakty v muzeích. Proto Plav přináší tento krátký výbor z detektivních románů napsaných na africkém kontinentu. Jde v nich o mnohem víc než jen o rozluštění indicií vedoucích k odhalení vraha. O významu detektivky z afrického prostředí podrobněji píše Myriam Louviotová ve své eseji.

Číslo je rozděleno do tří jazykových okruhů, jež jsou nesilněji zastoupeny v subsaharské části afrického kontinentu: francouzský, svahilský a anglický. Každý okruh je zastoupen dvěma texty: jeden vypráví o tradiční africké společnosti, jiný dá nahlédnout do Afriky 21. století, zmítané politickými problémy a vlivem konzumerismu. Setkáte se se známými africkými detektivy, například s komisařem Habibem slavného malijského autora Moussy Konatého, se soukromým detektivem Bwanem Musou Muhammeda Saida Abdulla, spisovatele pocházejícího z dnes již neexistujícího Zanzibaru, či s Ďoramem Kiangem tanzanského spisovatele Bena Rashida Mtobwy.

V mnoha případech měli před sebou překladatelé nelehký úkol – přenést do češtiny specifický styl jednotlivých autorů, kteří byli v některých případech pionýry detektivního románu na africkém kontinentě či v daném jazyce. A každý z vybraných autorů přistoupil k tomuto populárnímu žánru osobitým způsobem.

 

© Plav

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 975x

Inzerce
Inzerce