Rumunsko na Světě knihy 2016

Rumunsko na Světě knihy 2016

aktualita beletrie zahraniční

Letošními hosty z Rumunska budou autoři různého žánrového zaměření: eseje, komiks, próza i verše. Ty představí básníci mladší generace.

Rumunsko na Světě knihy 2016

Letošními hosty Rumunského kulturního institutu a rumunského Ministerstva kultury na pražském knižním veletrhu budou autoři různého žánrového zaměření. Filozof, filolog a kulturní historik Ciprian Vălcan uvede český překlad sbírky esejů Metafyzika cyklistů, jejímž je spoluautorem (spolu s Danou Percecovou). Z Metafyziky cyklistů se bude rovněž číst během Noci literatury, která probíhá v předvečer zahájení veletrhu.

Český překlad komiksu Ocelová křídla bude v Praze křtít ceněný rumunský ilustrátor a grafik Adrian Barbu. Autorem příběhu československých letců za druhé světové války, v jejichž osudech se protnou dějiny naší země, Velké Británie, Francie, Rumunska a Polska, je historik a bývalý český velvyslanec v Rumunsku Jiří Šitler.

Z mladší rumunské spisovatelské generace představí na Světě knih ukázky ze svých děl básníci Iulian Tănase a Răzvan Țupa a prozaička Ana Maria Sandu, která vystoupí v debatě s novinářkou Ioanou Bâldea Constantinescu. Všichni výše uvedení autoři vystoupí na rumunském stánku (S107) ve střední hale Výstaviště v pražských Holešovicích.

Z Rumunska rovněž přijede básník, překladatel a bývalý ředitel Rumunského kulturního institutu v Praze Mircea Dan Duța, který bude prezentovat svou poslední básnickou sbírku psanou v češtině, a spolu s českými a rumunskými překladateli představí bilingvní trojčíslí časopisu Romano-bohemica, věnované překladům poezie a krátké prózy z české literatury do rumunštiny a z rumunské literatury do češtiny.

Pátek, 13. května
16:00 – 17:00 Răzvan Țupa, četba básní ze sbírky Rumunská tělesa
Moderuje a tlumočí: Libuše Valentová

17:00 – 18:00 Ana Maria Sandu a Ioana Bâldea Constantinescu v dialogu
Moderuje a tlumočí: Jiří Našinec

18:00 – 19:00 O básních ze sbírky Teorie mlčení s Iulianem Tănasem
Moderuje a tlumočí: Jitka Lukešová

Sobota, 14. května
11:00 – 12:00 Setkání českých vydavatelů s rumunskými autory
Moderuje a tlumočí: Jitka Lukešová, Hana Herrmannová

13:00 – 14:00 Prezentace knihy Ocelová křídla za účasti Adriana Barba
Moderuje a tlumočí: Jitka Lukešová

14:00 – 15:00 Křest knihy Cipriana Vălcana Metafyzika cyklistů
Moderuje a tlumočí: Hana Herrmannová

18:00 – 18:50 Rumunský hold české poezii
Autorské čtení z nejnovější sbírky Mircey Dana Duțy Plechové citáty, mindráky a lidská práva aneb Ženatý s nezávazky prodám narozeně mrtvou milenku (zn.: obnošenou) (Malý sál)

Neděle, 15. května
11:00 – 11:50 Víme o sobě – Romano-Bohemica, „vzájemné“ antologie a překlady mezi českou a rumunskou literaturou (Komorní sál)

 

© Jarmila Horáková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1237x

Inzerce
Inzerce