Plav 4/2016 – Femírán

Plav 4/2016 – Femírán

aktualita beletrie zahraniční

Nové číslo měsíčníku Plav je věnované íránským ženským autorkám. Snaží se zmapovat, jak se tvoří spisovatelkám v zemi, která je v našem povědomí zapsána jako režim velmi restriktivně vystupující vůči ženám. Tamní poetky a prozaičky píší emancipovanou literaturu, která zaujme, nicméně úspěšné autorky nekonformních děl často odcházejí do emigrace nebo alespoň život v cizině významně tematizují.

Plav 4/2016 – Femírán

V pondělí 9. května vyšlo nové číslo měsíčníku Plav věnované íránským autorkám. Snaží se zmapovat, jak se tvoří spisovatelkám v zemi, která je v našem povědomí zapsána jako režim velmi restriktivně vystupující vůči ženám. Navzdory všem překážkám tamní poetky a prozaičky píší emancipovanou literaturu, která zaujme, nicméně je častou skutečností, že úspěšné autorky nekonformních děl odcházejí do emigrace nebo alespoň život v cizině významně tematizují.

Femíránské číslo mohlo být vydáno především díky píli Zuzany Kříhové, která vybrala vhodné texty a sama jich řadu přeložila, sepsala úvodní esej, pořídila rozhovor s íránskou básnířkou žijící v Praze Sepíde Džodejríovou a sestavila překladatelský tým složený především ze studentů íránistiky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Z literárních ukázek by čtenářské pozornosti neměl ujít úryvek z románu U Zdi Všemohoucího autorky Farnúš Mošíríové (jediný překlad z angličtiny), v němž se vypořádává s tématem revoluce. Dále kapitola z kultovního románu Ženy bez mužů od Šahrnúš Pársípúrové, v němž autorka zpochybňuje hodnotu panenství, čímž si v Íránu vysloužila zákaz publikování a exil. Zaujme jistě též rozsáhlejší povídka Golí Taraqíové s názvem Paní Anárí a její synové.

 

© Pavla Bálková

Diskuse

Vložil: Jára Kahovcová, 27.05.2016 21:28
Plav 4/2016 – Femírán
Kdo jsou prosím "ženské autorky"? Existují i mužské? A jsou i ženské autoři?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1733x

Inzerce
Inzerce