Hardy, Thomas: Tess z d’Urbervillů

Hardy, Thomas
Tess z d’Urbervillů

ukázka beletrie zahraniční

Společenství drůbeže, jemuž měla Tess být dozorkyní, ošetřovatelkou, chůvou, lékařkou i přítelkyní, mělo svůj hlavní stan ve staré doškové chalupě na obezděném pozemku, v někdejší zahradě, kde teď však byla jen udusaná, pískem vysypaná půda.

Panna
IX

Thomas Hardy: Tess z d’Urbervillů. Přel. Marta Staňková, Argo, Praha, 2016, 492 s.

Společenství drůbeže, jemuž měla Tess být dozorkyní, ošetřovatelkou, chůvou, lékařkou i přítelkyní, mělo svůj hlavní stan ve staré doškové chalupě na obezděném pozemku, v někdejší zahradě, kde teď však byla jen udusaná, pískem vysypaná půda. Dům byl porostlý břečťanem a jeho komín tak zbytněl popínavými větvičkami, že budil dojem zřícené věže. Dolní místnosti byly vyhrazeny ptákům, kteří se tu procházeli s majetnickým výrazem, jako by byli dům postavili oni a nikoli nějací nezajímaví nájemci, kteří teď leží kdesi na hřbitově. Potomci těchto někdejších vlastníků považovali bezmála za pohanu své rodiny, když paní D’Urbervillová, sotvaže majetek přešel podle zákona do jejích rukou, zcela lhostejně proměnila v drůbežárnu tento dům, k němuž je vázalo citové pouto, který stál jejich předky tolik peněz a patřil jim po několik generací, dokud sem nepřišli D’Urbervillovi a nezačali tu stavět. „Za našich dědů ke křesťanskýmu životu úplně stačil,“ říkali.

V místnostech, které slýchaly pláč tuctů kolébaných kojenců, se ozývalo ťukání klubajících se kuřátek. Kukaně roztěkaných slípek zaujímaly místa, kde v minulosti stávaly židle usedlých zemědělců. Roh u komína a kdysi žhnoucí krb byly zaplněny obrácenými úly, do nichž snášely slepice vejce, a půda kolem domu, kterou celá pokolení hospodářů pečlivě obdělávala, byla divoce rozhrabána od kohoutů.

Celý text ukázky v pdf

 

ohoutů

 

© Marta Staňková
ukázka z knihy Tess z D'Urbervillů

na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatelství Argo

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2405x

katalogy

štítky k článku

Inzerce
Inzerce