Parvela, Timo: Ella ve škole

Parvela, Timo
Ella ve škole

recenze dětská

„Já jsem Ella. Chodím do první třídy. Máme příjemnou třídu a příjemného pana učitele. Nebo jsme měli, protože pan učitel už není, co býval.“ Tak obyčejně začíná první do češtiny přeložená kniha z velké série příběhů o malé finské školačce, které si získaly zájem malých i velkých čtenářů po celém světě.

Tři dětská dobrodružství, u kterých se zasměje každý
Timo Parvela
: Ella ve škole. Přel. Alžběta Štollová, Portál, Praha 2017, 120 s.

Finský spisovatel Timo Parvela (nar. 1964) si získal oblibu čtenářů zejména díky osobitému smyslu pro humor, který je blízký dětem, ale oslovuje i jejich rodiče, takže proměňuje čas s knihou na dobrou noc v oboustranně zábavnou kratochvíli. Autor, sám zocelený učitelským povoláním, dokáže psát s nadhledem živé a veselé příběhy nejen ze školního prostředí. Knih o Elle publikoval už bezpočet – ve Finsku vycházejí od roku 1995 a téměř každý rok přibývají nové, některé byly dokonce zfilmovány. Nezanedbává ale ani své další literární hrdiny a z jeho bohaté bibliografie se nyní do češtiny překládá oblíbená dětská sci-fi série Kepler62.

Kniha Ella ve škole nabízí tři hlavní příběhy, které jsou rozděleny na menší, svižně ubíhající kapitoly. Nejdřív Ellina třída pátrá po tajemném vyděrači, který podle všech indicií trápí jejich oblíbeného učitele. Upřímná snaha pomoci ale situaci zkomplikuje mnohem víc než samotný vyděrač. Ve druhé příhodě třída s velkým nasazením a s nulovými zkušenostmi nacvičuje divadelní představení a ve třetí se vydává na výlet, který je nakonec poučný nejen pro žáky, ale i pro pana učitele. Ani jedna z těchto epizod se neobejde bez absurdních situací, jež vznikají většinou proto, že dobráčtí školáci berou pokyny doslova a všechno kolem sebe vnímají jako hru. Tato jejich speciální schopnost neustále testuje výdrž milovaného pana učitele, který to se svými svěřenci vůbec nemá jednoduché. Čtenáře kromě nadhledu a milých žertů, jež chvílemi přecházejí až do grotesky, potěší originální pojetí všedních situací a přirozená schopnost malých hrdinů udělat dobrodružství z každé drobnosti.

Ella je prvňačka a její příhody jsou tak určeny primárně školákům věkově jí blízkým, jako oddechovou literaturu je ale ocení všichni lidé, kteří se nestydí číst knížky pro mladší publikum. Přestože hlavní hrdinkou je Ella, vystupuje vždy společně se spolužáky a vypravěč věnuje všem postavám pozornost rovným dílem. Elliny příhody jsou vytištěny většími písmeny pro menší čtenáře (nebo pro unavené dospělé oči) a jsou doplněny vkusnými ilustracemi Magdy Veverkové Hrnčířové.

Knížka potěší naivním, přesto originálním humorem a jazykem plným slovních hříček, které jsou dětem srozumitelné, ale v žádném případě nepodceňují jejich intelekt.

 

© Jana Břehovská

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 8 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

80%autor článku   56%čtenáři

zhlédnuto 911x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce