www.iLiteratura.cz http://www.iliteratura.cz/ poslední články cs http://www.iliteratura.cz/ http://www.iliteratura.cz/Content/Images/logorss.gif www.iLiteratura.cz 50 23 Struhar, Stanislav: Barvy minulosti http://www.iliteratura.cz/Clanek/37713/struhar-stanislav-barvy-minulosti Nezaměnitelným hlasem vypráví rakouský spisovatel českého původu o překračování hranic a opouštění i nalézání blízkých míst i lidí. Burton, Nina: Gutenberggalaxens nova http://www.iliteratura.cz/Clanek/37715/burton-nina-gutenberggalaxens-nova Líčení životních peripetií Erasma Rotterdamského na pozadí kulturních změn a náboženských bouří Evropy 16. století získalo švédskou Augustovu cenu za rok 2016. Pokorný, Martin (ed.): Čtení o Dantovi Alighierim http://www.iliteratura.cz/Clanek/37711/pokorny-martin-ed-cteni-o-dantovi-alighierim České publikum má k dispozici čtyři překlady Dantovy Komedie a nemalou řadu překladů dalších Dantových textů. Chybí nám však fundovaný odborný průvodce, který by návodně ukázal, jak ke kulturně vzdáleným a čtenářsky náročným textům florentského génia přistupovat. Editor Martin Pokorný tento dluh částečně splácí: jeho výbor nabízí mírně nostalgický ponor do jedné etapy myšlení o literatuře – přelomu 19. a 20. století. Conner, Amanda; Palmiotti, Jimmy: Herley Quinn: Výpadek http://www.iliteratura.cz/Clanek/37707/conner-amanda-palmiotti-jimmy-herley-quinn-vypadek V druhém sešitě sebraných příběhů podvratná komiksová hrdinka, která inklinuje spíše k superpadouchům než k superhrdinům, trochu krotne. Spíše nesouvisející příhody navíc trpí dosti chatrnými zápletkami. Wright, Matthew: The Lost Plays of Greek Tragedy I. http://www.iliteratura.cz/Clanek/37709/wright-matthew-the-lost-plays-of-greek-tragedy-i Byla by neodpustitelná chyba zůstat u mylné představy, že řecká tragédie byla to, co můžeme vyčíst ze zachovaných her. Je třeba k nim přidat všechny znalosti, které můžeme vydobýt z her zmizelých. Není to jednoduché, ale Wright shromáždil všechny fragmenty, které jsou k dispozici, a pokusil se z nich vyjít při hledání odpovědí na otázky, které si literární historie dodnes klade. Mečl, Ivan http://www.iliteratura.cz/Clanek/37699/mecl-ivan Pětadvacátým rokem působí na české scéně nezávislé nakladatelství Divus, jehož koncepce se dá shrnout do maximy „nedělat nic, co nás nebaví“. Ve svých aktivitách se zdaleka neomezuje jen na vydávání knih. Jak se podle zakladatele Ivana Mečla mění podmínky pro malé nakladatele? Jak se mu bydlí a pracuje v dystopické tovární hale a jak se u nás trestá umělecká nahota? Thomas, Matthew: My nejsme my http://www.iliteratura.cz/Clanek/37701/thomas-matthew-my-nejsme-my Thomas vykračuje ze stínu tradičních motivů irské moderní literatury a zachycuje postupný rozpad osobnosti Eda Learyho v důsledku předčasného propuknutí Alzheimerovy choroby. Pomocí charakterové drobnokresby zachycuje také proměny vztahů uvnitř nukleární rodiny na konci 20. století. Cărtărescu, Mircea: Nostalgia http://www.iliteratura.cz/Clanek/37703/cartarescu-mircea-nostalgia Nadčasový soubor pěti povídek je nejvýznamnějším dílem zřejmě nejlepšího současného rumunského autora. Jeho osobitý, těžko definovatelný styl svědčí o opožděné, ale tvůrčí recepci postmoderní poetiky v Rumunsku. Clark, Katerina: Sovětský román http://www.iliteratura.cz/Clanek/37705/clark-katerina-sovetsky-roman Kniha je něco víc než pouhý rozbor kanonických děl sovětské literatury. Přes analýzu sovětské mytologie se autorka dobírá k dějinám ruského myšlení a jejich vztahu k politice. Přesvědčivě dokládá, jak hluboce je „socialistická“ mytologie zakořeněna jak v myslích běžných Rusů, tak v ruské inteligenci, která není tak nakloněna hodnotám Západu, jak si často mylně představujeme. Boström Knausgård, Linda: Välkommen till Amerika http://www.iliteratura.cz/Clanek/37697/bostrom-knausg229rd-linda-valkommen-till-amerika O kterých knihách se mluví ve Švédsku? Představujeme první z beletristických titulů nominovaných na loňskou Augustovu cenu. Peers, Bobbie: Zloděj luridia http://www.iliteratura.cz/Clanek/37687/peers-bobbie-zlodej-luridia Seznamte se s Williamem Wentonem, dvanáctiletým klukem, který je opravdu dobrý v luštění šifer. Pokud budou i pokračování Zloděje luridia stejně vynalézavá, napínavá a zábavná, rýsuje se na obzoru nadmíru úspěšná série pro děti. Friedenthal, Meelis: Včely http://www.iliteratura.cz/Clanek/37689/friedenthal-meelis-vcely Unikátní estonský román zprostředkovává díky své mnohovrstevnatosti a mnohovýznamovosti velice specifický a silný estetický zážitek. Záleží jen na čtenáři, zda v něm objeví romantický příběh, gotický román, či cestopis. Friedenthal, Meelis: Včely (2) http://www.iliteratura.cz/Clanek/37691/friedenthal-meelis-vcely-2 Po dlouhé přestávce vychází aktuální překlad z estonské literatury. V románu Včely vrací estonský spisovatel a teolog Meelis Friedenthal evropskou civilizaci do 17. století, do doby bojů o lidskou duši. Za svou knihu získal autor v roce 2013 Cenu Evropské unie za literaturu. Friedenthal, Meelis: Včely http://www.iliteratura.cz/Clanek/37693/friedenthal-meelis-vcely Po dlouhé přestávce vychází aktuální překlad z estonské literatury. V románu Včely se estonský spisovatel a teolog Meelis Friedenthal vrací do konce 17. století. Holandský student medicíny Laurentius Hylas přichází do evropské periférie, aby se vyhnul trestu za jakýsi svůj zločin, a zároveň hledá klidné místo, v němž nebude vysmíván kvůli svým konzervativním názorům. Černý, Matěj; Peřinová, Marie: 111 míst v Praze, která musíte vidět http://www.iliteratura.cz/Clanek/37695/cerny-matej-perinova-marie-111-mist-v-praze-ktera-musite-videt Kniha čtenáře volá k odpovědnosti k místu, které obývá, a k opuštění lhostejnosti a nezájmu. Doporučit se dá i Pražanům, kteří žili v mylném domnění, že vše, co v jejich městě stojí za to, už viděli. Judt, Tony: Penzion vzpomínek http://www.iliteratura.cz/Clanek/37681/judt-tony-penzion-vzpominek Autorovo vzpomínání se netýká jen jednoho člověka: je do jisté míry účtováním s celou generací a jejím charakteristickým způsobem života. Kniha je intelektuálně pronikavá, formulačně vybroušená a precizní. Skutečnost, že byla psána na prahu smrti, jí dodává hloubku a upřímnost. Hakl, Emil: Umina verze http://www.iliteratura.cz/Clanek/37683/hakl-emil-umina-verze Jádrem zápletky Haklova románu je stvoření umělého člověka, konkrétně ženy jménem Uma, a její následná výchova, nakonec ústící až v její sebe-uvědomění, emancipaci, ale i finální tragický konec. Ferrante, Elena: Geniální přítelkyně http://www.iliteratura.cz/Clanek/37685/ferrante-elena-genialni-pritelkyne Román Geniální přítelkyně byl českému čtenáři představen jako „světová senzace“ a „bestseller“. Nejde však o vylhaný marketing: první díl „neapolské tetralogie“ je vskutku uchvacující čtení, zavede vás do světlých chvil i temných hlubin přátelství dvou dívek žijících na neapolském předměstí v 50. letech minulého století. Jakmile v příběhu Lily a Elen otočíte poslední stránku, budete netrpělivě očekávat vydání následujícího dílu. A to i přesto, že se při četbě ani jedinkrát nezasmějete. Jirsa, Jakub (ed.): Idea univerzity http://www.iliteratura.cz/Clanek/37675/jirsa-jakub-ed-idea-univerzity I dnes si vysoce postavení akademičtí představitelé sestavují seznamy tzv. „neužitečných“ oborů a ozývají se hlasy žádající, aby některé obory byly státem podporovány a jiné naopak zpoplatněny, aby se zredukoval počet „zbytečných absolventů“. Olsson, Linda http://www.iliteratura.cz/Clanek/37671/olsson-linda Román Sonáta pro Miriam (2008) od Lindy Olsson (nar. 1948), v češtině vydaný na loni podzim, se značně vymyká všemu, na co jsme ve švédské literatuře zvyklí. Autorka v něm otevírá téma zpřetrhaných rodinných vazeb a zavádí čtenáře do Švédska, Polska a na Nový Zéland.