www.iLiteratura.cz http://www.iliteratura.cz/ poslední články cs http://www.iliteratura.cz/ http://www.iliteratura.cz/Content/Images/logorss.gif www.iLiteratura.cz 50 23 Beneš, Lukáš: Sokolov http://www.iliteratura.cz/Clanek/37829/benes-lukas-sokolov Neprodejný debut, který nabízí pohled na město Sokolov, věčně zahalené v šedi, smogu a beznaději, z nichž není úniku. Do jaké míry mluví vypravěč o městě a nakolik líčí své vlastní vyhoření? Domínguez, Carlos María: Dům z papíru http://www.iliteratura.cz/Clanek/37831/dominguez-carlos-maria-dum-z-papiru Co všechno s lidmi může udělat láska ke knihám? Carlos María Domíngez v románu Dům z papíru krouží kolem myšlenky, že knihy významně ovlivňují osudy lidí a své čtenáře mohou i zabít. Fascinující svět uruguayských antikvariátů, soukromých patrových knihoven ukrytých v moderních domech a také syrově krásné uruguayské pobřeží tvoří pozadí detektivního pátrání po tajemném muži. Těsně před svou smrtelnou nehodou mu vypravěčova kolegyně a milenka věnovala Conradův román Hranice stínu. Domínguez, Carlos María http://www.iliteratura.cz/Clanek/37833/dominguez-carlos-maria Novinář, romanopisec, ale také autor několika úspěšných životopisných knih Carlos María Domínguez je českému publiku zatím známý jen díky překladu Jana Macheje: román Dům z papíru vyšel v nakladatelství Runa. Bellos, Alex: Alexova dobrodružství v zemi čísel http://www.iliteratura.cz/Clanek/37835/bellos-alex-alexova-dobrodruzstvi-v-zemi-cisel Matematika nemusí být tím strašákem, kterého si mnozí pamatují ze školních let. Alex Bellos představuje čísla od jejich zrození během přechodu lidské společnosti k zemědělství a obchodu až po využití matematiky ve statistice, hazardu a všelijakých dalších oblastech. Vergilius: Zpěvy rolnické (in Auriga) http://www.iliteratura.cz/Clanek/37825/vergilius-zpevy-rolnicke-in-auriga Čtenářský zážitek je jiný než u překladu Otmara Vaňorného, který byl dosud jako jediný k dispozici. Uvidíme, který překlad bude u čtenářů oblíbenější. Klasičtí filologové však jistě ocení, že v případě potřeby mohou nyní pracovat již se dvěma moderními českými převody. Stein, Edith: Žena: Otázky a reflexe http://www.iliteratura.cz/Clanek/37827/stein-edith-zena-otazky-a-reflexe Kniha statí filozofky a pozdější karmelitánské řeholnice Edity Steinové, zaměřených na roli ženy ve společnosti, církvi či při vzdělávání, je inspirujícím čtením i dnes – pro ty, koho zajímají nejen křesťanská východiska takzvané ženské otázky. Sanderson, Brandon: Mistborn: Stíny minulosti http://www.iliteratura.cz/Clanek/37823/sanderson-brandon-mistborn-stiny-minulosti Detektivní motivy jsou ve fantasy už docela časté. Ale že by se do fantasy detektivky pletla ještě socialistická ideologie devatenáctého století? Série Mistborn je skvělý příklad toho, kam se může fantasy posunout, a přitom to nepřestává být dobrodružný příběh sympatických postav, kterým přejeme úspěch. Finkel, David: Thank You for Your Service http://www.iliteratura.cz/Clanek/37821/finkel-david-thank-you-for-your-service Kniha Thank You for Your Service od držitele Pulitzerovy cenu Davida Finkela zaznamenává beletrizovanou formou osudy skutečných veteránů války v Iráku. Zachycuje, jak problematické je pro ně zapojit se zpátky do běžného života, přičemž nejhůř na tom možná nejsou ti, kteří utrpěli nějaké fyzické zranění, ale ti, jejichž rány nejsou vidět. Cinger, František: Smějící se slzy aneb Soukromý život Jana Wericha http://www.iliteratura.cz/Clanek/37819/cinger-frantisek-smejici-se-slzy-aneb-soukromy-zivot-jana-wericha Osobnost Jana Wericha se stala fenoménem, jemuž je v kontextu moderní české kultury roven jen málokdo. Zatímco jeho umělecké dílo, ať už se jedná o písňové texty, filmy, či knížky, srší humorem a nakažlivým optimismem, osobní život tohoto klasika, především ke konci života, zdaleka tak veselý nebyl… Boyle, Danny: T2 – Trainspotting http://www.iliteratura.cz/Clanek/37817/boyle-danny-t2-trainspotting Pokračování filmového hitu z roku 1996 sice opět odkazuje k literární předloze Irvinea Welshe, vazba k románu Porno je však ještě volnější než u předchozí adaptace. Film je jen ozvěna původního díla a ocení jej hlavně fanoušci, dychtiví po dalších osudech hrdinů. Kalda, Katrina: Estonský román http://www.iliteratura.cz/Clanek/37815/kalda-katrina-estonsky-roman Prvotina Katriny Kaldy vypráví příběh ženy, která „žila jen život ředitelovy manželky“, a autora románu na pokračování. Neosobní až hrubý tón vyprávění připomíná styl Milana Kundery, ale chybí mu určitá jiskra a spád. De Rijck, Elise: Papírovej fejsbuk http://www.iliteratura.cz/Clanek/37811/de-rijck-elise-papirovej-fejsbuk Tento originální pokus uchovat alespoň něco z toho, co o sobě prozrazujeme na jedné sociální síti, je obdobou klasického dětského památníčku. Papírovej fejsbuk se snaží propojit skutečný a virtuální svět. Nikitin, Jana; Hennecke, Marie a kol.: Nevěřte tvořivým: a dalších 99 psychologických výzkumů http://www.iliteratura.cz/Clanek/37813/nikitin-jana-hennecke-marie-a-kol-neverte-tvorivym-a-dalsich-99-psychologickych-vyzkumu Autoři se ale nesnaží vzbudit představu, že už všechno zjistili – třeba v oblasti moderních technologií přiznávají, že výzkumy jsou teprve na počátku. A ani nepředkládají nějaké abstraktní teorie, ale pouze skládají čtivou mozaiku drobných zjištění, která vytvářejí pestrý obraz komplikovaného lidského mikrokosmu. Toman, Marek: Chvála oportunismu http://www.iliteratura.cz/Clanek/37805/toman-marek-chvala-oportunismu Jak vypadají české dějiny a Češi z pohledu barokního paláce? Marek Toman vytvořil spojením atraktivního tématu a nezvyklého vypravěče dílo, které se čte jedním dechem. Dubois, Jean-Paul: To nemyslíte vážně, pane Tanner http://www.iliteratura.cz/Clanek/37801/dubois-jean-paul-to-nemyslite-vazne-pane-tanner Hrozivé vyprávění o rozsáhlé přestavbě zděděného obřího domu. Kdy je ideální vzít tuto knihu do ruky? Pokud se zrovna chystáte nějakou rekonstrukci podstoupit, riskujete, že budete vyděšeni natolik, že si svůj plán rozmyslíte. Pokud se jí již věnujete, můžete se utěšovat vědomím, že nejste jediní, s kým si dělníci dělají, co chtějí. Mešković, Alen: Ukulele Jam http://www.iliteratura.cz/Clanek/37803/meskovic-alen-ukulele-jam Rockmetalový bildungsroman z prostředí utečeneckého tábora za chorvatsko-bosenské války ukazuje, jak složité je přijít o domov a zázemí. Dánsko-bosenský autor čerpá z vlastních zkušeností a přibližuje pocity mladých uprchlíků, kteří se s tvrdou realitou musí vyrovnávat v náročném období dospívání. Bradbury, Malcolm: Bořitel dějin http://www.iliteratura.cz/Clanek/37799/bradbury-malcolm-boritel-dejin Slavný univerzitní román Malcolma Bradburyho Bořitel dějin se po více než třiceti letech od svého vydání dočkal českého překladu. Předkládá pestrý obraz akademického i společenského prostředí raných 70. let a na rozdíl od v tuzemsku populárních děl Davida Lodge převládá v této satiře trpký podtón. Zatloukal, Jan (ed.): Francouzští přátelé Jana Čepa http://www.iliteratura.cz/Clanek/37797/zatloukal-jan-ed-francouzsti-pratele-jana-cepa Kniha romanisty Jana Zatloukala reflektuje život spisovatele a překladatele Jana Čepa, a především jeho předválečné a exilové setkávání s francouzskými autory. Dopisy, úvahy, eseje i mnohé poznámky pod čarou vykreslují Čepův přátelský vztah k takovým spisovatelům, jakými byli Henri Pourrat, Georges Bernanos nebo Paul Claudel. Mahler, Nicolas: Večírek s Kantem http://www.iliteratura.cz/Clanek/37795/mahler-nicolas-vecirek-s-kantem Po adaptacích slavných románů Thomase Bernharda a Roberta Musila se rakouský karikaturista pustil do komiksového portrétování významných filozofů. Princip jeho humoru spočívá v tom, že filozofy a jejich myšlenky zasadí do přízemní, banální situace ze současnosti. Lish, Atticus: Příprava na příští život http://www.iliteratura.cz/Clanek/37793/lish-atticus-priprava-na-pristi-zivot Ameriku, v níž na člověka čekají úspěch a bohatství, ve strhující Přípravě na příští život nenajdete. Namísto toho se seznámíte s mnohonárodnostním dnem newyorského potravního řetězce a nevšední milostnou dvojicí: ujgurskou nelegální imigrantkou a veteránem z Iráku, trpícím posttraumatickou stresovou poruchou.