Knihy

Příkladné povídky

Příkladné povídky

Sophia de Mello Breyner Andresen

ISBN: 978-80-7215-300-5

Zobrazení:
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky
27. 3. 2007
anotace
Příkladné povídky, jejichž titul odkazuje k tradici středověkého exempla i k Příkladným novelám Miguela de Cervantese, představují českému čtenáři jednu z největších osobností portugalské literatury 20. století, Sophii de Mello Breyner Andresenovou (1919–2004).
Andresen, Sophia de Mello Breyner
Autor článku: Silvie Špánková - 1. 6. 2007
studie
Sophia de Mello Breyner Andresenová se narodila v aristokratické rodině s dánskými předky v roce 1919, čtyři roky po vydání časopisu Orpheu, jímž modernisté v čele s proslulým tvůrcem heteronymních básníků Fernandem Pessoou a Máriem de Sá-Carneirem zaútočili na baštu zpohodlnělých kulturních konzumentů, volajíc po autonomní, elitní, náročné literatuře pro zasvěcené.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky
Autor článku: Lada Weissová - 1. 6. 2007
recenze
Sbírka Příkladné povídky obsahuje relativně krátké texty s prostým a přímočarým sdělením. Ústředním tématem každé povídky je některé ze zásadních témat, či některá z klíčových hodnot, na nichž stojí lidský život.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky 1
Autor článku: Sophia de Mello Breyner Andresen - 1. 6. 2007
ukázka
Era uma espécie de clube de Verão, um grande casarão quadrado, pintado de amarelo e com grades verdes na varanda que dava para a avenida onde os plátanos maravilhosos povoavam a noite...
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky 2
Autor článku: Desislava Dimitrovová - 4. 6. 2007
ukázka
Bylo to něco jako letní klub, velký hranatý dům natřený nažluto a se zeleným brlením na terase směrem do široké ulice, na níž pohádkové platany zabydlovaly noc...