Diskuse - historie

Vložil: Pavel Mandys, 28.05.2017 22:07
Boucq, François: Dobrodružství Jeronýma Moucherota
Zde odkaz na galerii na webu nakladatelství Crew.
Vložil: Silvie Vavřinová, 27.05.2017 10:28
Boucq, François: Dobrodružství Jeronýma Moucherota
Dobrý den, nebyla by možnost dávat ke knihám s obrazovým doprovodem náhledy ilustrací?
Vložil: Magda de Bruin, 26.05.2017 16:53
Bellová, Bianca: Jezero
Neprojevila, a to z více důvodů. ČR byla jedna z mála zemí (jestli ne jediná), která do procedury letos vložila mezistupeň nominací - ve většině jiných zemí se spokojili, jako v dosavadních ročnících, s vyhlášením laureáta. Takže ani čeští nominovaní nevzbudili žádný zvláštní zájem. Nakladatelé, kterým... jde o výhody při získání grantu, se zajímají výhradně o laureáta téhle ceny, protože za toho dostanou při posuzování žádosti body. Za vydání nominovaného autora ne. Zavedení nominací tu podle mě vede jedině k tomu, že porota ve dvou autorech budí plané naděje.
Vložil: Jan Vaněk jr., 26.05.2017 04:51
Bellová, Bianca: Jezero
A projevila se nějak nominace na Cenu EU měsíc před jejím udělením?
Vložil: Joel, 25.05.2017 15:35
Klvaňa, Tomáš: Fenomén Trump
Fanatický obhájce Hillary a keňského muslima Husseina Obamy odsuzuje Trumpa, ještě dřív než bude zvolen prezidentem USA. Jak typické pro kavárníka.
Vložil: m p, 24.05.2017 21:15
Moresco, Antonio: Světýlko
Titul vybírala překladatelka, výběr vysvětluje v rozhovoru http://www.h7o.cz/zavet-neni-okrajovy-produkt-byti/
Vložil: Magda de Bruin, 21.05.2017 09:58
Dominik, Pavel
Ráda bych tu připomněla význam Milana Macháčka pro nizozemsky psanou literaturu v českém překladu. Uvedl k nám autory, jako je Cees Nooteboom, Hugo Claus, Margriet de Moor, Arthur Japin, Gerbrand Bakker nebo Erwin Mortier. Tipy získával od překladatelů, ale byl také dlouhá léta v kontaktu s Nizozemským... a Vlámským literárním fondem. Nejenže vydání Nizozemců a Vlámů v nakladatelství prosadil, ale ve většině případů překlady také (pokud možno s oporou anglického překladu) redigoval. Jako redaktor byl - jak můžu na základě svých překladatelských zkušeností bez nadsázky říct - prostě nedostižný.
Vložil: jan lukavec , 16.05.2017 09:57
Černý, Miroslav: Slovem svět
Pokud někdo tvrdí, že katolická církev ve svých dějinách dělala úplně všechno špatně (a vzhledem k letité tradici českého antiklerikalismu není takových hlasů málo), tak se proti tomu ozvu, protože to podle mne opravdu není "objektivní". Stejně jako protestuji proti tomu, když někdo tvrdí, že dělala... všechno dobře a nesmí se kritizovat. Nic více, nic méně.
Vložil: Kovář, 16.05.2017 09:09
Černý, Miroslav: Slovem svět
Výrok o ambivalentní roli Církve, což lze chápat třeba jako výrok o a. ničení původní spirituality (-) a b. o konzervaci jazyků (+/-), přece není "zpochybňování ... objektivních faktů, která různí autoři vyjadřují k praxi katolické církve". Jde jen o doplnění údajů, připojení údajů dalších. Dále se... samozřejmě naskýtá otázka, zda jsou tyto údaje relevantní. A nebo jde o hodnotící soud na základě údajů a pak to nemá s popíráním fakt (ač možná objektivních fakt ano, nevím však, co to je, resp. se dá zpochybňovat opět relevance některých údajů) moc společného.
Vložil: Anna, 15.05.2017 13:51
Černý, Miroslav: Slovem svět
Ono nejde ani tak o negativní recenzi jako celek, to bych pochopila, ale ze strany recenzenta skoro o systematické zpochybňování dle mého objektivních faktů, která různí autoři vyjadřují k praxi katolické církve. Recenze pana Lukavce sleduji dost pravidelně, protože jsou pro mě jinak velmi podnětné... a vždycky mě upozorní na nějakou zajímavou knihu, jak se stalo i v případě Vašeho titulu.
Vložil: jan lukavec , 15.05.2017 11:15
Černý, Miroslav: Slovem svět
Neviděl bych to jako záležitost jakéhosi hypotetického "křesťanského světonázoru". Pokud prostě usoudím, že nějaký text potřebuje trochu doplnit či poopravit, pak to napíšu, bez ohledu na to, k čemu se autor hlásí. Negativní recenze (rozhodně ostřejší než na Slovem svět nebo Juanu Inés de la Cruz) jsem... napsal i na knihy autorů tzv. křesťanské orientace, jako byla publikace Tvůrce Narnie C. S. Lewis nebo Architekti kultury smrti.
Vložil: Dodo Vtak, 15.05.2017 08:55
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2017
Karika sa s Trhlinou dostal medzi finalistov Anasoft Litera, a Pavelková s Medzi nami vyhrala Knihu roka 2016 v Knižnej revue, ktorú prvý raz za 26 rokov existencie tejto ceny vyhrala scifi kniha. Asi sa naozaj dačo deje :)
Vložil: Anna, 13.05.2017 21:13
Černý, Miroslav: Slovem svět
Pane Lukavče, v souvislosti s knihou O. Paze Sor Juana Inés de la Cruz aneb nástrahy víry jste pochyboval o soudech autora ohledně katolické církve v Mexiku, v souvislosti s knihou Slovem svět, kterou právě dočítám, zpochybňujete přispění misionářů na mizení domorodých jazyků. Nevím, jak jinde, ale... třeba v Mexiku je to nezpochybnitelné. Ano, misionáři zapisovali domorodé jazyky, ale až poté, co je téměř vyhubili. Za všechny - Diego de Landa. Začínám nabývat dojmu, že jakmile se někdo dotkne Vašeho světonázoru, nevěříte jeho úsudku.
Vložil: jmh, 12.05.2017 11:26
DiverZant; Havlíková, Katka: Urbex.cz: krása zániku
Ano, ale moc mezi sebe neberou. Urbex se dělá spíš na punkové bázi než jako legální spolky. Zkuste sociální sítě, tady je to poněkud odtažité téma...
Vložil: Dominik Chvátal, 11.05.2017 14:38
DiverZant; Havlíková, Katka: Urbex.cz: krása zániku
Dobrý den: Chtěl jsem se zeptat zda je nějaká urbex komunita (nějaký spolek). Kde by se dalo legálně vstupovat do objektů. A chodit ve skupinách lidí kteří se tomu pravidelně věnují děkuji S pozdravem: Dominik Chvátal
Vložil: Alenka, 09.05.2017 09:12
Walls, Jeannette: Skleněný zámek
Překlad do dvaceti dvou světových jazyků to je něco.
Vložil: Alenka, 09.05.2017 09:00
Lehane, Dennis: Zmizelý svět
Snad se překladu opravdu brzy dočkáme...
Vložil: Milan Valden, 06.05.2017 09:46
McEwan, Ian: Nutshell
České vydání románu Nutshell má v plánu Odeon zřejmě na druhou polovinu roku 2017. Čili na překladu se pracuje, vydání se připravuje.
Vložil: Lustig, 05.05.2017 21:17
Stroh, Wilfried Rudolf: Latina je mrtvá, ať žije latina!
Ta knih je skvost. Jeste si koupim v nemeckem originalu, protoze nemcina je uz dlouha leta muj 1. jazyk. Ta kniha ctenare navadi k dalsimu putovani svetem chytrych lidi.
Vložil: Heda, 05.05.2017 12:58
McEwan, Ian: Nutshell
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ke knize Nutshell již existuje český překlad? Chtěla bych na knihu psát bakalářskou práci, ale podmínkou je, že k ní překlad ještě nevznikl. Děkuji. H.
Vložil: Redakce, 03.05.2017 09:43
Nejlepší knihy roku 2016
Z linku není zcela jasné, kterou knihu máte na mysli. Pokud to má být thriller Projekt Stvořitel od Grega Ilese, tak tu jsme nerecenzovali. Ale v rubrice Relax naleznete recenze na mnoho jiných thrillerů ze všech světových jazyků, v pravidelných přehledech Čtení na léto a Nejlepší knihy roku doporučení... redakce na nejlepší knihy v daných obdobích ve všech oblastech a žánrech.
Vložil: Jaroslava, 02.05.2017 16:56
Nejlepší knihy roku 2016
Dobrý den, a neznáte prosím tuto knihu nahoře? www.arecenze.cz/nejlepsi-knihy/ Chtěla bych ji koupit vnučce k narozeninám ale nevím jestli bude vhodná. Děkuji Pešlová
Vložil: josef, 02.05.2017 11:30
Aaronovitch, Ben: Šepot podzemí
Výborný článek.
Vložil: Jana Šrámková, 02.05.2017 10:53
Stančík, Petr; Toy_Box: O díře z trychtýře
Aniž bych knihu jakkoli hájila (měla jsem ji v ruce jen zběžně), nepřestává mě udivovat, kde berou recenzenti odvahu k tvrzením typu: Slovní exhibicionismus čtenáře, obzvlášť dětského, záhy omrzí. Na jakém vzorku to testovali, za koho mluví? (Moje děti tenhle non-sensový humor milují. Od Alenky pro... Ouředníkova Čekanku.) A odhlédneme-li od empirického ověřování, je prvnotní a hlavní kritérium knih bavit, bavit až ubavit? A je to tak u vší beletrie, nebo to vztahujeme jen na dětskou a pak doufáme, že se v nich něco jednou zlomí (rup!) a dál budou číst jinak, líp, sofistikovaněji, hledat v literatuře i něco jiného než jen napětí a chlámání?
Vložil: Magda de Bruin, 28.04.2017 18:57
Bellová, Bianca: Jezero
Vzhledem k tomu, že naše agentura Pluh tuto autorku zastupuje, bych ráda poznamenala, že ještě před udělením Ceny EU jsme překladatelská práva Jezera prodali do Polska, Itálie, Egypta, Bulharska, Makedonie a Chorvatska. Pod vlivem Ceny EU jsme právě prodali práva do Srbska a je rozjednáno do ještě jedné... země. Nevím, které postsovětské republiky přesně máte na mysli, ale o českou literaturu bývá zájem na Ukrajině a v Bělorusku, v Pobaltí (Litva, Lotyšsko) - přímo do Ruska jsme dosud příliš mnoho titulů neprodali (i bez protiruských akcentů).
Vložil: Kateřina Středová, 27.04.2017 14:59
Bellová, Bianca: Jezero
Doplnění: Od napsání mé recenze uběhlo už téměř půl roku, a tak cítím, že by se slušelo ještě doplnit pár slov. Kniha je dnes už české veřejnosti dobře známá především díky tomu, že byla v rámci cen Magnesia Litera oceněna jako Kniha roku. Před několika dny však byla Biance Bellové za tuto knihu udělena... také Cena EU za literaturu, která oceněným dílům většinou otevírá dveře do ostatních evropských států. Bude tedy jistě zajímavé sledovat, jaký zájem v zahraničí vzbudí, a to především v postsovětských republikách. Díky silným protiruským akcentům je dost pravděpodobné, že jediné překlady alespoň části tohoto díla do ruštiny vznikly v rámci překladatelské soutěže Cena Susanny Roth.
Vložil: mm, 27.04.2017 11:43
Roy, Arundhati: Bůh maličkostí
A kdopak připravuje překlad veleočekávaného návratu Royové po 20 letech? www.knihyomega.cz.
Vložil: Luděk, 27.04.2017 09:56
Škrob, Jan: Pod dlažbou
To nedává smysl. Proč bych měl psát článek? Chtěl jsem si jen přečíst recenzi. A ta je na nic. A redakci je to buď úplně jedno (cynismus), nebo to nevidí (neschopnost).
Vložil: Pavel Mandys, 27.04.2017 00:24
Roy, Arundhati: Bůh maličkostí
Nu, blíží se veletrh Svět knihy a s ním také populární překladatelská anticena Skřipec, tak snad si tam na tyhle kazisvěty někdo posvítí! I když v případě Omegy nejspíš platí pověstné přísloví o hrachu a zdi...
Vložil: redakce, 26.04.2017 23:48
Škrob, Jan: Pod dlažbou
Děkujeme za vaše postřehy. Máte-li dojem, že jsme o knize neinformovali dostatečně pečlivě, můžete nám poslat svůj článek - rádi posoudíme možnost zveřejnění. U žádných titulů se nevyhýbáme tomu, abychom nabídli prostor pro různé názory a představili tak danou knihu co možná nejobjektivněji.
Vložil: redakce, 26.04.2017 22:51
Našinec, Jiří (ed.): Odkud vítr vane
V recenzi jsou všechny jednotlivé národní literatury vyjmenovány, zařazení anotologie pouze k jedné z literatur je čistě formální záležitost vycházející ze struktury těchto webových stránek (na všechno se při definování koncepce nedalo myslet, všechno zkrátka nelze vždy zohlednit). A v souvisejících... odkazech jsou - dle naší zvyklosti - uvedena další díla autora, v tomto případě editora publikace.
Vložil: Luděk, 26.04.2017 10:36
Škrob, Jan: Pod dlažbou
To je tak strašná recenze, ale tak strašná... Slečna/paní autorka pochytila pár termínů deskriptivní poetiky (ví, že lyrický subjekt!), které bezmyšlenkovitě nahazuje na recenzovaný text. Chybí už jen daktyl. A co říct k "myšlenkovým" figurám jako např. závěrečné "Prožívá to, co my všichni, kteří žijeme... své obyčejné životy jako Škrob ve sbírce Pod dlažbou"? Jací "my všichni", co to je za paušalizaci? Jak proboha žije Škrob svůj život ve sbírce? Redakce? Víc než slušně dotovaný server by si takovéhle "výkony" mohl odpustit.
Vložil: Matěj Matela, 26.04.2017 08:54
Našinec, Jiří (ed.): Odkud vítr vane
Při vší úctě k autorce recenze, ale není mi dost dobře jasné, proč je tato recenze zařazena pouze v sekci "rumunská literatura" a proč související články hovoří výhradně o rumunské literatuře. Pokud je mi známo, tato literatura není v antologii zastoupena natolik, aby to autorku opravňovalo k úplné... eliminaci ostatních literatur – např. srbská či slovinská literatura má na iliteratuře poměrně dobré zastoupení, z něhož by se dalo vybrat určitě daleko vhodnější tituly, než je Jehnička...
Vložil: xmarek, 25.04.2017 22:46
Pulitzerova cena 2017
Svého času jsem si říkal jak je těžké získat Nobelovu cenu za "literaturu" nebo míru: https://goo.gl/iKiiV3 A víte na co jsem přišel? Je to Piece of cake. :D
Vložil: skácel josef phdr., 25.04.2017 18:46
Sington, Philip: Einsteinova krev
Velmi zajímavá kniha.
Vložil: Trčková, 24.04.2017 09:12
Englisch, Andreas: Bojovník ve Vatikánu
Když někdo píše o papeži nebo o církvi a použije výraz "pontifik", nabývám dojmu, že dotyčný o tomto tématu neví nic a nemá mnoho smyslu číst dál. Papež = pontifex...
Vložil: Petr Nagy, 20.04.2017 06:54
Topol, Jáchym: Citlivý člověk
Srdečně všechny zvu na besedu nad románem Citlivý člověk – coby Knihou měsíce dubna podle redakce Literárních novin – za účasti literárního kritika Jiřího Peňáse a Andrey Králíkové z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK. Večer moderovaný šéfredaktorem LtN Petr Bílek se bude konat 26. 4. od... 19 hodin v pražské Literární kavárně Řetězová.
Vložil: Ladislav Jurkovič, 18.04.2017 12:29
Kuběna, Jiří: Pramen Bítova
Následujících několik řádků je v nepřímé souvislostí s kontrolní otázkou. Jestliže se poezie téměř všech současných českých básníků tyčí a je rozpoložena (záměrně použito "jiného než běžného slova") v běžných parametrech, poezie Jiřího Kuběny chce téměř ve všem tyto rozměry překonávat. Tím ovšem autor... této poznámky nemá na mysli použití velkých písmen na začátku téměř každého slova. Ještě jinak vyjádřeno: Kuběnova poezie je ve všem zvláštní. Pro někoho zvlášť přitažlivá, na druhé straně však také málo pochopitelná anebo dokonce odpudivá. Ale tak už to je s poezií jako takovou. Stejně jako na jedné ruce může, ba musí být být - pokud nejsou porušeny přírodní zákony - jenom pět prstů. Přibude-li, anebo ubude-li o jeden nebo i více prstů, je to abnormální. A poezie Jiřího Kuběny někdy rovněž tzv. normál chce přesahovat. Jednou ku prospěchu, jindy ke škodě poezie.
Vložil: Anna-Ester Šotolová, 17.04.2017 23:15
Beneš, Lukáš: Sokolov
Dobrý den, děkuji za váš komentář, možná máte v některých věcech pravdu, nicméně já si za svým názorem stojím. Čtení, ať už chceme, nebo ne, je subjektivní, každý čte jinak a každý i jinak interpetuje text. I když je údělem recenzentů nahlížet na texty objektivně, přece jen se vlasntímu názoru vyhnout... nedá. Myslím, že rozchod našich názorů tkví právě v jiném čtení, jiném přístupu ke knize. Mně se kniha dostala do ruky náhodou, tím, že je to první autorova kniha a není vydaná obvyklou cestou, nebylo v podstatě nic o co se opřít. Hezký den, Anna-Ester Šotolová
Vložil: mk, 16.04.2017 19:20
Roy, Arundhati: Bůh maličkostí
Omega - Dobrovský, MoBa, Vondráčková. Pořád ta stejná parta.
Vložil: Pavel Mandys, 13.04.2017 11:33
Endó, Šúsaku: Mlčení
A my jsme vděčni za zpětnou vazbu!
Vložil: O.Doubek, 13.04.2017 10:30
Endó, Šúsaku: Mlčení
Argumenty beru; ostatně jsem též označil zařazení článku za podružné. Jen bych si dovolil odkázat na nejasnost kategorie "skutečné historické postavy"; tj. zda skutečně v historickém románu musí být, popř. zda musí jít o hlavní postavu /wikipedia.org/... a dále zda postačuje postavu označit jménem této postavy a vesele fabulovat (viz Jméno růže, Pražský hřbitov či Podivuhodná cesta Pomponia Flata, kterou bych ostatně v Relaxu viděl rád, etc.). Pokud jde o název rubriky, vždy budou nějací nespokojení uživatelé, kteří jinak nehnou prstem, ale přesto jde o hovorové slovo a i jeho užití v IJP je ilustrativní: prirucka.ujc.cas.cz. A tak Iliteraturo: jsme rádi, že Vás máme.
Vložil: Pavel Mandys, 13.04.2017 09:50
Endó, Šúsaku: Mlčení
Ještě k tomu příspěvku O. Doubka: aniž bych chtěl zpochybňovat podezření, že v zařazování nemáme pevně daný systém (skutečně - v podfinancovaném literárním časopise, kdy práce v něm není pro žádného z redaktorů ani hlavním, natož jediným zaměstnáním, zpětně nekontrolujeme, kam autoři navrhli umístit... svou recenzi, pokud to prošlo přes redaktora příslušné jazykové sekce), tak uvedené příklady nejsou zrovna "evidentní". U Včel a Nebeských těles autoři recenzí upozorňují, že nejde o historický román, zařazení do tohoto žánru je vyloučeno u Protějších břehů, jejichž příběh se odehrává ve fiktivním městě. Definování žánru historický román bývá spíše obecné a vágní (viz. např. v Brittanice: britannica.com), ale určitě tam patří díla, která se zabývají osudy skutečných historických postav (jako Mlčení a Wolf Hall a i vámi zmíněný Gerron), zatímco v případě, že jde o hrdiny fiktivní, už je zařazení spornější. Ale myslím, že podstatou debaty je spíše to, zda se Mlčení může objevit v rubrice nazvané Relax.
Vložil: mk, 13.04.2017 09:15
Endó, Šúsaku: Mlčení
Dle níže zadaných parametrů mně vychází: ne nutně pokleslé; spíš pokleslé; většinou pokleslé; pokleslé a nepokleslé; relax a ne relax; žánrové čtení; žánrové hodnoty; de gustibus.
Vložil: Milan, 13.04.2017 09:12
Endó, Šúsaku: Mlčení
Název rubriky Relax je dobrý. Jde o to, jaké knihy tam řadit. Mlčení tam podle mého názoru prostě nepatří.
Vložil: Pavel Mandys, 13.04.2017 00:26
Endó, Šúsaku: Mlčení
Napadne-li někoho pro rubriku příhodnější název, než Relax, rádi jej použijeme...
Vložil: M Pokorný, 12.04.2017 23:01
Endó, Šúsaku: Mlčení
Pro nechápavé: užitím výrazu apriori dal pan Mandys dostatečně jasně najevo, že další diskuse je nemístná. Omyly génia jsou branami objevu, jak praví klasik.
Vložil: O.Doubek, 12.04.2017 12:13
Endó, Šúsaku: Mlčení
Omlouvám se za nepřesnou informaci; Mantelová v historickém románu zařazena skutečně je. Ale např. Leslie Parry (Chrám divů), Doctorow (Pochod k moři), Friedenthal (Včely), Vosganian (Kniha šepotů), Kaddour (Protější břehy), Faber (Kvítek karmínový a bílý), Catton (Nebeská tělesa), Mitchell (Tisíc podzimů... Jacoba de Zoeta), Levinski (Gerron) jsou v beletrii (světové), abych uvedl evidentně historické romány. Zařazování knih do rubrik je podružné, byť informace o relaxu nad Mlčením je potencionálně zavádějící.
Vložil: mk, 12.04.2017 09:17
Endó, Šúsaku: Mlčení
Možná by bylo lepší, než se snažit přesvědčit někoho o novém významu slova, vyřešit takový nominální problém použitím výrazu jiného, případnějšího.
Vložil: Milan, 11.04.2017 15:37
Endó, Šúsaku: Mlčení
Ano, jak píše O. Doubek, to by tedy i Knihy Jakubovy aj. měly být v relaxu. Navíc, Mlčení se nečte zrovna lehce, téma je těžké, děj dost krutý, román je plný náboženských a filozofických úvah, do relaxu to má tedy opravdu dost daleko a zařazení Mlčení do této kategorie působí dosti křiklavě, nemůžu... si pomoct. A to nechci nijak zpochybňovat, že i v rámci relaxu vycházejí knihy hodnotné, čtivé atd.
Vložil: Anna, 11.04.2017 14:33
Endó, Šúsaku: Mlčení
Tento konkrétní román neznám, ale obecně si už delší dobu říkám, že hranice, kdy je nějaká kniha zařazena v beletrii a jindy v rubrice Relax, je někdy dost tenká a hlavně hodně subjektivní. Vím, že se to tu na stránkách iliteratury už řešilo a nevím, jak z toho ven, ale můžete říkat horem dolem, že... slovo relax sice neoznačuje kvalitu, nýbrž žánrové hodnocení, stejně má toto slovo negativní nádech.
Vložil: O.Doubek, 11.04.2017 13:47
Endó, Šúsaku: Mlčení
Dobrý den, Knihy Jakubovy (Tokarczuková), Noc komety (Vassali) a Wolf Hall (Mantelová) jsou přece (více či méně) historické romány. A našly by se i další případy. Tedy proč nejsou v Relaxu? O.Doubek
Vložil: Pavel Mandys, 11.04.2017 12:07
Endó, Šúsaku: Mlčení
Rubrika Relax má podrubriky Krimi pro detektivní, kriminální a špionážní romány, Fantasy pro fantasy a horor, Romance, Sci-fi, Humor a Historický román. Je určena pro snadnější rozlišení žánrového čtení, které ovšem nepovažujeme apriori za cosi pokleslého.
Vložil: M Pokorný, 11.04.2017 11:59
Endó, Šúsaku: Mlčení
A proč je historický román mimo beletrii a v relaxu?
Vložil: Pavel Mandys, 11.04.2017 11:28
Endó, Šúsaku: Mlčení
Nepodceňujte prosím rubriku Relax! Nejde o vymezení kvality, ale žánru, v tomto konkrétním případě historického románu! Kvalitu, která zde překračuje oddechový žánr, dáváme najevo vysokým procentuelním hodnocením.
Vložil: Milan, 11.04.2017 08:56
Endó, Šúsaku: Mlčení
Zařadit Endóovo Mlčení do kategorie relax??? Pardon, ale to snad ne!
Vložil: Milan, 10.04.2017 10:03
Tokarczuk, Olga: Knihy Jakubovy
Z románu jsem měl podobně rozporuplné pocity jako autorka recenze. Čím déle jsem obrovitý román četl, tím častěji jsem si říkal, že méně by bylo více. A to mám Tokarczukovou velmi rád, zejména její romány Pravěk a jiné časy a Běguni. Ovšem v Knihách Jakubových jsem se opravdu hodně ztrácel a napadalo... mě, co bych výrazně zkrátil a zpřehlednil. Přišlo mi, že autorka prostě neodolala a vše, na co přišla v archivech a jiných pramenech, tak musela do románu vložit a samu sebe málo korigovala. Je to škoda, protože téma je nesmírně zajímavé, řada kapitol strhujících, vykreslení dobové atmosféry působivé, řada postav nezapomenutelných, navíc se román zčásti odehrává i v Brně a také se mi líbí, že je text doprovázen řadou dobových ilustrací. Kdyby byl román alespoň o třetinu kratší a trochu přístupnější (např. mohly být vynechány pasáže tištěné jiným písmem, které jsou citáty z kroniky, již píše jeden z Frankových druhů apod.), byl by požitek větší. Takto jsem se v mohutném labyrintu a spoustě postav (a ještě s těmi změnami jmen) ztrácel a příběh se mi čím dál víc vzdaloval, až jsem málem neměl trpělivost jej dočíst (nicméně jsem román zdolal). Autorku obdivuji, že dokázala něco takového vytvořit a jistě jí to muselo dát strašnou spoustu práce, ale výsledek je podle mého názoru dosti rozporuplný...
Vložil: Marie Přibylová, 08.04.2017 21:04
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Ale ano, rozumíme si. Jak říkám, s redaktorem nebo žádným konzultantem od nakladatelství (kromě svých vlastních zdrojů) jsem hotový překlad neprocházela, ale souhlasím s Vámi v tom, že je to když ne nutné, tak rozhodně alespoň velmi přínosné. Jen jsem nechtěla mluvit za nakladatelství, nevím, jaká... je jejich praxe třeba u větších jazyků.
Vložil: Václava Srbová, 07.04.2017 08:56
Fleischmannová, Staša: Vrstvami
Vrstvami je skvělá kniha o prvorepublikové kulturní společnosti doplněná dobovými fotografiemi - proto je asi tak drahá
Vložil: Michal Švec, 06.04.2017 11:02
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Teď si asi nerozumíme. Vy jste pro ně přece tuhle knihu překládala, tak musíte vědět, jestli jste měla k ruce zkušeného redaktora, jestli Vám text vrátil s komentáři, které jste zapracovávala, a jestli jste četla a opravovala sazbu nebo ne. Ale jestli o tom nechcete mluvit, tak to respektuji a už nebudu... dál šťourat.
Vložil: Marie Přibylová, 05.04.2017 22:24
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Jak říkám, nechci mluvit za toto konkrétní nakladatelství, netuším, jestli je to u nich běžná praxe, ale jinak s Vámi souhlasím.
Vložil: Michal Švec, 05.04.2017 21:04
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Pokud jste text s nikým z nakladatelství nerozebírala, pak je redakční praxe nakladatele přinejmenším dost podivná. Překladatel obvykle text odevzdá, pak mu ho vrátí redaktor s komentáři, spolu se dohodnou na jejich zapracování a následně překladatel vidí, čte a cizeluje spolu s korektorem (a redaktorem)... text ještě v sazbě. To by měla specifikovat i autorská smlouva. Pokud tomu tak není, je jednání nakladatele hodně zvláštní a výsledná kniha si koleduje o průšvih (v posledních letech je takových případů bohužel jako hub po dešti).
Vložil: JMH, 04.04.2017 18:21
Kořínková, Šárka (ed.): I tento list považujte za neúplný. Dopisy Jakuba Demla příteli Matěji Fenclovi
Aby bylo jasno, víme, co jsme zveřejnili, pozadí celé kauzy nám je známé. Putnův příspěvek byl aprílový a tak jsme ho také brali, přičemž ho samozřejmě lze brát i jinak... Vyšel 1. dubna, ponechali jsme ho do dneška, aby se dal ještě dohledat kvůli ohlasu na sociálních médiích, ale protože splnil svůj... aprílový účel, nechali jsme ho dnes odplout do digitálních věčných lovišť. Pokud jde o Mruka, ten se svými způsoby či spíše nezpůsoby z jakékoli diskuse diskvalifikoval už dávno, proto na tomto webu nebude dostávat vůbec žádný prostor.
Vložil: Luděk Nejepsa, 04.04.2017 17:23
Kořínková, Šárka (ed.): I tento list považujte za neúplný. Dopisy Jakuba Demla příteli Matěji Fenclovi
Chacha, takže mruk měl pravdu, co? Vám ani nedošlo, co jste zveřejnili... To je veselé, nejdřív smažete jeho/její komentář a poak Putnův příspěvek. Trochu trapas.
Vložil: Marie Přibylová, 04.04.2017 16:38
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Dobrý den pane Šveci, já chápu, jak jste to myslel, a samozřejmě Vám nic nevyčítám, naopak naprosto souhlasím. Onen "neobvyklý výraz" zmiňuji proto, že se nejednalo o slovo, s nímž bych si nevěděla rady a že by tím pádem došlo k chybě, kterou by byl zkušený redaktor podchytil; ale samozřejmě nemá smysl... bazírovat na jednom konkrétním výrazu, a hlavně, jak už jsem řekla, zcela souhlasím s tím, že zkušený redaktor je pro překladatele obrovským přínosem. Já jsem v tomto případě s nikým svá konkrétní řešení nerozebírala (tedy s nikým z nakladatelství), ale jaká je všeobecně praxe v nakladatelství, to nevím, proto Vás na ně odkazuji - nerada bych mluvila za ně.
Vložil: Marian Gavlák, 04.04.2017 08:41
Kniha versus digitál
Mám rád čtečky e-knih, dávají mi svobodu. A čtu dokonce více knih...
Vložil: o, 03.04.2017 11:01
Michalová, Alžběta: Zřetelně nevyprávíš
Spíše zkuste přes nakladatelství, https://www.fra.cz/kontakty-fra/.
Vložil: Jaroslav Tomčík, 02.04.2017 19:25
Michalová, Alžběta: Zřetelně nevyprávíš
Dobrý den, jsem její pokrevní, nemanželský děda - *1940). Rád bych na ni, než odejdu, získal kontakt. Na internetu se mi to nepodařilo. Pomozte.
Vložil: Jitka J., 01.04.2017 12:44
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
A nebylo by lepší místo spekulací o tom, z jakého jazyka je kniha přeložena, si překladatelku vygůglovat? Vyhodilo mi to hned několik odkazů, kde se uvádí, že Marie P. vystudovala Bc. švédštinu na katedře skandinavistiky FF UK. Informace o jazyku, z něhož byl překlad pořízen, by samozřejmě měla být... v tiráži uvedena, to je chyba nakladatelství, pokud to tam není.
Vložil: Michal Švec, 01.04.2017 12:29
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Dobrý den, paní Přibylová, já vám žádný konkrétní výraz nevytýkám, knihu jsem ani nečetl, takže bych si to nedovolil. Překlepy uvedené v recenzi jsou podle mého zbytečně vypíchnuté drobnosti (pokud se jimi kniha nehemží). Chtěl jsem jen i na základě vlastních zkušeností obecně poukázat, že je obrovskou... výhodou, když s překladatelem, zvlášť začínajícím, spolupracuje na knize zkušený redaktor, který zná výchozí jazyk i obecně užívaný český úzus specifických výrazů. Ohledně redaktora a korektora to mám chápat tak, že je tato informace tajná, když mě odkazujete na nakladatele? To je podivné...
Vložil: , 31.03.2017 12:02
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Dobrý den pane Šveci, zmíněný "neobvyklý výraz" jsem zvolila cíleně vzhledem ke kontextu, a konzultovala jsem i s rodilým mluvčím ze své vlastní sítě kontaktů (tuto otázku jsme s autorem recenze již řešili soukromě). Pokud jde o redakční praxi, odkázala bych Vás raději přímo na agenturu: info@nolimitsart.cz
Vložil: jana, 29.03.2017 18:40
Sarraute, Nathalie
dobrý den, nevíte zda kniha Tady už vyšla v českém jazyce? děkuji
Vložil: Kamil, 28.03.2017 11:50
Lipský knižní veletrh 2017
K Patočkovi snad jen důležitou poznámku: Boží duha byla konečně moderně přeložena do angličtiny (cupress.cuni.cz) a může tak žít dalším životem.
Vložil: mk, 26.03.2017 12:25
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Je to o tom, to celé řádně rozkomunikovat a vyklíčovat.
Vložil: Magda de Bruin, 26.03.2017 11:51
Blažek, Petr: „Kéž je to všecko ku prospěchu obce!“
Při vší úctě k profesoru Hájkovi: jeho životní dráha totalita.cz se od osudů jmenovaných dost zásadně liší.
Vložil: Cenda, 24.03.2017 18:55
Minier, Bernard: Mráz
To je ta kniha, kde si nejaka postava rika Osoba, coz podle autora (a zjevne i prekladatele) znamena polsky "nikdo"?
Vložil: Steve, 24.03.2017 12:58
Minier, Bernard: Mráz
Nechci spoilerovat, proto jen pár obecných úvah. Pokud u čtení této knihy aspoň trošku přemýšlíte, brzy si uvědomíte, že je plná, opravdu plná nesmyslů, nelogičností a absurdit, počínaje nepravděpodobnou zápletkou a vrahem, motivem, složitým, nelogickým a často technicky nemožným provedením vražd a... konče nelogickým chováním většiny postav. Divím se, že čtenářům vůbec nevadí, že něco takového by se ve skutečnosti nemohlo odehrát ani náhodou a že autor dělá ze čtenáře úplného blbce. Hlavní hrdina, policista, je neuvěřitelně přecitlivělý a ufňukaný a neustále má strach, každou chvíli se potí, polyká strachy, otřásá se hrůzou, běhá mu mráz po zádech, bojí se vozu co jede na silnici za ním, nesnáší výšky, pistole mu padá z ruky, neumí dobře střílet, telefonuje z vybitého mobilu apod., bojí se doslova vlastního stínu, takže je s podivem, že by mohl takový člověk vůbec dělat práci kriminalisty. Druhá hlavní postava příběhu, mladá a inteligentní psycholožka Diana přijíždí na stáž kdesi do hor do ústavu plného nejbrutálnějších vrahů, šílenců a nebezpečných zločinců, kam by se bál vstoupit i Terminátor s Rambem (mimochodem, typ takového ústavu nikde ve světě neexistuje a ani by existovat nemohl) a okamžitě pozná, že zde něco není v pořádku a že se tam dějí podivné věci. A tak se místo práce psychologa věnuje spíš vlastnímu detektivnímu pátrání, chodí si v noci po chodbách přísně střeženého ústavu, jako někde po středoškolském internátu , navštěvuje cizí kanceláře a je vždy ve správný čas na správném místě.Bezhlavý kůň je vytažen kdesi lanovkou, zohaven, pořezán, (už tohle je technicky neproveditelné), a PROČ ? Čtenář očekává nějaké vysvětlení, jaký to mělo důvod a ono NIC! Čili psáno jen a jen na efekt, protože kůň mohl být úplně jednoduše zabit ve stáji majitele. Dále lidská mrtvola zavěšená složitě pod mostem kdesi kilometry nad městem v horách a ještě s vysvětlujícím popisem, proč měl smyčku uvázanou kolem krku právě takhle a ne jinak - proboha, kdo by se s tím tak páral ? A hlavně - na takové divadlo by vrah potřeboval rotu vojáků, aby to tak provedl a naaranžoval. Popis vraždy el. proudem ve Švýcarsku je úplná kravina, to snad ani nemůže autor myslet vážně a vůbec složité a komplikované provedení všech vražd nemá žádnou logiku. Psáno bez koncepce, autor plácá páté přes deváté, píše co ho zrovna napadne,a z celého jeho psaní je zřejmá snaha za každou cenu čtenáře šokovat a ohromit bez ohledu na to, zda je to reálné nebo ne. Konec tomu dává úplnou korunu, je nepravděpodobný a překombinovaný, připomínající Fantomase a nebo nějakou bláznivou Bondovku, prostě slátanina všech akčních filmů co autor kdy viděl a ne a ne to ukončit. Závěrečný účinek je tedy asi takový, jako když pejsek s kočičkou pekli ten pověstný dort a aby byl co nejlepší, dali do něj úplně všechno, co měli po ruce a potom je ukrutně bolelo bříško....Neuvěřitelná slátanina.
Vložil: Michal Švec, 24.03.2017 10:41
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Překlepy jsou pochopitelně nemilé, ale v tomhle by měl překladateli pomoct i zkušený redaktor a korektor. Pokud se jedná o první překlad začínajícího překladatele, mělo by nakladatelství ideálně zvolit redaktora se znalostí výchozího jazyka, který by například dokázal vychytat i překlepy v názvech nebo... upozornit na nestandardní řešení týkající se reálií. Můžu se zeptat, jak to bylo v případě této knihy? Měla překladatelka k ruce dobrého jazykového redaktora a korektora?
Vložil: Milan, 23.03.2017 13:57
Zweig, Stefan: Svět včerejška
S.Zweig patří mezi rakouské spisovatele židovského původu mezi které patří J.Roth a R.Musil.V knize "Svět včerejška"prozrazuje ,že pád R-U byl těžkou ranou z které se těžce vzpamatovával. V knize se nám snaží a většině čtenářů vsugerovat ,že byl vždy mírový člověk.Realita byla asi hodně složitější... ,byl možná aktivním spolupracovníkem v závěru války rakouské špionáže,jak jinak by mohl být v Haliči v r.1918 a dohledávat tam vliv carské okupace a vzápětí jemu dovoleno odjet do Švýcarska inscenovat svoji divadelní hru.Obdobně jeden ze spisovatelů Roth a Musil ,oba byli jeho přátelé jede z nich četl, dopisy vojáků na italské frontě a cenzuroval je jako c.ak. nadporučík. Některé činy se nesvěřují na papír a jen jakoby náhodou byl na hranicích ,když odjížděl císař Karel z Rakouska a on se vracel do zničeného Rakouska.Je to buďˇ obrovská mystifikace a nebo zvláštní souhra náhod.Není jedna pravda, kromě pravdy Boží.
Vložil: Marie Přibylová, 22.03.2017 23:28
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
** Zbytečná oprava, některá diakritická znaménka se zřejmě nezobrazují.
Vložil: Marie Přibylová, 22.03.2017 23:25
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
*Kungsträdgarden samozřejmě
Vložil: Marie Přibylová, 22.03.2017 21:14
Lindberg, Hanna: Stockholm: Přísně tajné
Dobrý den, jako autorka překladu bych se ráda vyjádřila k Vašim postřehům. Překlad je pořízen ze švédštiny, což je tuším uvedeno i vzadu v knize (jedná se o můj první literární překlad z tohoto jazyka). Pro jistotu jsem ověřovala, zda je místní název Kungsträdgarden chybně uváděn pravidelně, avšak... chybný byl pouze jeden výskyt, takže jsem se pravděpodobně přepsala, stejně jako v případě Waxholmu. Pro přejíždění prsem po lampě ve tvaru tučňáka žádnou omluvu nemám :) Pokud budete mít chuť vyjádřit se ke zmíněným neobvyklým výrazům, můžeme je rozebrat zde nebo e-mailem, konstruktivní zpětné vazbě se samozřejmě nebráním. MP
Vložil: Apostolos Joanidis, 22.03.2017 13:46
Kokosis, Konstantinos: Achilleas, Achil, nebo… nic
Ivane, ty ses dočista pomátl, místo abys tady recenzoval knihu, tak si tady honíš ego a řešíš nějaké své politické mindráky. To co tu píšeš jsou vesměs nesmysly a se samotnou knihou to nemá nic společného. Dělej radši něco pořádnýho,-)
Vložil: Bořivoj Pauk, 21.03.2017 20:16
Platón: Zákony
PRÁVNÍ STÁT jako předmět spoluvlastnictví občanů (a nikoli jako kořist politických stran). Nemám ambice ani chuť zakládat žádnou novou mesiášskou filozofii či ideologii, ani napravovat či vylepšovat stávající politický systém – neboť ten je neopravitelný, procedurálně zastaralý a odsouzený k nevyhnutnému... - leč příliš pomalému - a tím i nákladnému zániku. A to nejen v naší zemi. Mám v úmyslu iniciovat, případně i materiálně napomoci založit: „Univerzální projekt konsenzuální správy sdíleného vlastnictví (majetku) na bázi občanského zákoníku“. Výkon spoluvlastnických práv (hospodaření se společnou věcí) je u malých či přirozeně vzniklých skupin (např. spoludědicové) relativně jednoduchý a přehledný (byť často nikoli bezkonfliktní), protože se mohou a musejí mezi sebou domluvit nemnozí jednotlivci a dosažení konsenzu hlasováním či dohodou, případně rozhodnutím soudu, je relativně snadné, stejně jako je poměrně snadné vyhodnocení následných ekonomických dopadů takto přijatého rozhodnutí. U větších celků – tzv. právnických osob - je situace pochopitelně tím složitější, čím větším počtem fyzických osob je tato tvořena a čím větší je frekvence a závažnost (cena) rozhodování v této právnické osobě; (nelze svolávat hlasování všech členů i několikrát za den). Hlavní problém je tudíž informačně-technologický. V malých společenstvích, např. rodinách, se problémy řeší osobně nebo prostřednictvím zástupce či zmocněnce (advokát při rozvodu, dědictví, při kupní smlouvě apod.). Vztah mezi zmocněncem a zmocnitelem je jasný a přímočarý a i zákonem dostatečně upravený. Jinak je tomu u množiny zmocnitelů (např. občanů) a množiny jejich zmocněnců – (poslanců). Proto je nutno tento dosud zcela nepřehledný svazek a nepřehlednou spleť zájmových vazeb mezi oběma množinami nahradit s pomocí software (podobného bankovnímu) tak, aby i každá individuální a časově vymezená oboustranná vazba mezi voličem a jím zmocněným zmocněncem byla dohledatelná a její výsledky vyčíslitelné a podle různých účelných třídících hledisek kumulovatelné a porovnatelné. Ve výsledné fázi to vypadá tak, že občan si vybere z rejstříku akreditovaných zmocněnců (politiků) několik jemu blízkých, převede jim ze svého „účtu důvěry“ hodnotu +1 (nebo naopak hodnotu -1 či 0) - tj. aritmetický výraz hlasování „pro“, „proti“ a „zdržel se“. To může učinit kdykoliv průběžně vůči kterémukoliv registrovanému politikovi – bez ohledu na nějaké „volební období“ – které tím pádem zanikne a stane se obdobím průběžným a trvalým. Software pohlídá nárůst či úbytek na „kontě důvěry“ jednotlivých politiků a permanentně bude aktualizovat jejich pořadí. Prvních 200 se dostane do parlamentu a každý z nich se tam udrží jen tak dlouho, dokud stav jeho konta neklesne pod úroveň posledního (dvoustého) v pořadí a nebude nahrazen tím politikem z registru, který dosáhne lepšího výsledku. Každé hlasování parlamentu bude označeno číslem „veřejné zakázky“, před hlasováním ekonomicky vyhodnocené nezávislým ústavním orgánem a tímtéž orgánem nadále sledované až do jejího „umoření“. Zisk či naopak ztráta z každého jednotlivého rozhodnutí politiků se průběžně zaúčtuje nejen příslušným hlasujícím politikům v závislosti na jejich pozitivním či negativním postoji, ale zejména alikvotně i jejich konkrétním zmocnitelům (voličům), kteří tak budou zodpovědněji sledovat, koho kdy zmocnili, neboť jestliže se dostanou „do mínusu“ budou (podobně jako v hokeji) vyloučeni ze hry na tak dlouho, než se jimi způsobená ztráta „umoří“. A ve hře zůstanou jen ti zmocnitelé (a jejich zmocněnci), kteří hlasovali moudře a neškodně pro státní rozpočet, aniž by parazitovali na zbylých občanech - resp. ti voliči, kteří se od svých plýtvavých poslanců zavčas odvrátili. Výsledný model je univerzálně použitelný pro správu jakékoliv právnické osoby, řízené z tohoto okruhu volbou vybranými osobami fyzickými. Tedy např. větší akciové společnosti, sportovní svazy, zájmové organizace s větším majetkem, a samozřejmě obce, kraje, země i státy. Ten projekt nebude snadný, bude to týmová práce právníků legislativců, ekonomů, informatiků a programátorů, jejichž hlavní (a snad i jedinou) motivací bude zápal pro věc. Výsledek bude vybaven parametrickými regulátory a tlumiči, aby se systém příliš nerozkmital. Nelze očekávat podporu žádné stávající ani budoucí politické strany – byť by se sebevíc zaklínala přímou demokracií a péčí o věci veřejné – protože jí v tom brání elementární parazitický pud sebezáchovy. Proto je třeba funkčnost modelu vyzkoušet na menším, leč dostatečně velkém i dlouhodobém vzorku – např. na paralelním „cvičném“ akademickém senátu či jiném útvaru studentské, akcionářské nebo jiné volené samosprávy – pokud se je podaří pro myšlenku získat. Takto zmocněným úspěšným politikům se to bohatě vyplatí, když uvážíme, že státní peníze, připadající až dosud politickým stranám, si rozdělí pouze aktivně činní poslanci. Pak i z tohoto důvodu ztratí motivaci k vlastní korupci a „lobistům“ se jejich snažení nesmírně prodraží, protože by namísto několika politiků museli získat (či uplatit) většinu voličů, kteří by si navíc jistě rozmysleli, za jakou cenu a na jak dlouho by mohli či chtěli pozbýt účast na další hře o osud své země. Pro účely správy státu se ze stávající právní úpravy vyloučí některé přežívající nesmyslné a očividné nepravosti a bude nutno upravit právní řád, počínaje ústavou včetně listiny základních lidských práv, a to na základě těchto tezí: 1) Primárním subjektem práva je osoba fyzická. Osoba právnická je až odvozená od osob fyzických (je jejich účelovou a dočasnou kumulací, tudíž principiálně nemůže mít nikdy přednost - např. před soudem - před trvající a autentickou osobou fyzickou). 2) Každý člověk, který má být podroben výkonu pravomoci voleného zástupce, musí mít možnost takového zástupce volit či aktivně nevolit (hlasovat proti jeho zvolení). To znamená, že zaniknou m.j. i všechny účelově vymezené a rozdrobené volební obvody a budou nahrazeny obvodem jediným – tak vymezeným, aby obsáhl celou jurisdikci voleného orgánu. Volebním obvodem obecní samosprávy je území (katastr) obce, volebním obvodem státního orgánu je celý stát. 3) Volební právo a jeho výkon nesmí zůstat (a vůbec být) tajné či anonymní (podobně jako účty v bankách) a musí se přizpůsobit právu občanskému; může být pouze neveřejné, ale vždy dohledatelné a dokumentovatelné. Jak zmocněnec, tak zmocnitel musí znát (resp. mít možnost zjistit) svého partnera ve vzájemném vztahu po celou dobu trvání tohoto vztahu. Politické strany tím ztratí svoje výsadní a diskriminující postavení ve společnosti a mohou se účastnit rovné a rovnoprávné soutěže s jinými akreditovanými a státem povolenými společenskými organizacemi. Mohou např. podporovat vybrané politiky, ovšem pouze za vlastní – nikoli státní prostředky. Snadno proveditelným se stane referendum o čemkoli i přímá volba kohokoli. Epilog: Před zveřejněním textu (formou privátní inzerce) oslovil jsem - na straně jedné řadu známých politiků a jejich asistentů -na straně druhé řadu angažovaných politologů, politických komentátorů, ba i teologů. Odpovědí je moudrý a uvážlivý „postoj mrtvého brouka“ obou navzájem provázaných, symbiotických táborů, nerozlučně těžících z kapes občanů i ze zaběhnuté a oboustranně výnosné politické tradice. Vždyť co by si ti chudáci počali, kdyby se z nich museli stát kvalifikovaní a kompetentní advokáti svých voličů, podřízení stejným kriteriím a normám -jako každé jiné ctihodné a svobodné povolání. Ing. Bořivoj Pauk Viz též: http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby
Vložil: David Petr, 21.03.2017 16:31
Šedá, Kateřina et al.: Brnox: Průvodce brněnským Bronxem
Ono to není tak jednoznačné. Ta lokalita o které se mluví patří částečně pod Trnitou, částečně už do Husovic, máte ale pravdu že největší část patří do Zábrdovic. Zároveň ale neplatí že Zábrdovice jsou Bronx, to určitě ne. Jen část Zábrdovic má tuto nelichotivou přezdívku (i když toto označení používají... i místní a nevnímají ji jednozněčně jen negativně) Cejl je každopádně ulice, to paní Šedá ale určitě ví, myslím že je to spíš chyba recenzentky. Každopádně se používá - "To je jako na Cejlu". Cejl je nejviditelnější ulice lokality, už jen pro to že po ní jezdí šaliny a občas tramvaje. To když přijede někdo z Prahy :) Jinak knížka je super, držím palce do další práce a hodně odvahy v souboji s hlupáky (jako je třeba redakce Romea.cz). Jak řekl Werich - nad hloupostí se nedá zvítězit, ale nikdy se s ní nesmí přestat bojovat. Takže hodně štěstí do boje s předsudky, paní Šedá! Za mě má kniha 10 bodů z 10
Vložil: Jana Turecká, 21.03.2017 16:29
Liao, I-wu: Hovory se spodinou. Dvacet pět osudů z okraje čínské společnosti
Je to podle mě vynikající knížka, i když jsem při čtení musela občas udělat přestávku, psychicky jsem to nezvládala. Hlavně by si ji měl přečíst M. Zeman - aby se dověděl, co si chce vzít za příklad při udržování klidu ve společnosti atd. Měli by si ji přečíst všichni, kdo jsou nadšení čínským úspěchem..........
Vložil: Martin Půček, 20.03.2017 23:07
Šedá, Kateřina et al.: Brnox: Průvodce brněnským Bronxem
Vskutečnosti se ta čtvrt jmenuje Zábrdovice, Cejl je jenom jedna ulice
Vložil: Jakub Brych, 20.03.2017 21:02
Kesey, Ken: Námořníkova píseň 1
Zdravím, moc hezky shrnuto, v češtině jsem asi lepší článek o knize nečetl. Dovolím si jen upozornit na malou chybičku - reverend Greener se křestním jménem nejmenoval Emil, to je jméno Ikeova kamaráda Greera. Ta jména se mi taky pletla, proto jsem si toho všiml ;-)
Vložil: redakce, 17.03.2017 18:18
Dubois, Jean-Paul: To nemyslíte vážně, pane Tanner
Titul knihy (viz obálka) je takto správně, překlad pravděpodobně napodobuje běžnou mluvu v daném prostředí.
Vložil: jan lukavec , 08.03.2017 10:57
Myers, B. R.: Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět
Děkujeme za upozornění, za nemilé chyby se omlouvám. Horu jsme opravili a do věty o zpodobňování jsme vrátili dvě slova, která zřejmě omylem vypadla během editace.
Vložil: *, 08.03.2017 09:45
Myers, B. R.: Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět
Jen pá poznámek k textu: Hora se jmenuje Fuji (Fudži). V českém vydání knihy je opravdu překlem, ale čekal bych, že kdo píše recenzi na takovouto knihu, měl by být schopen ho snadno odhalit. Ten překlep je na jediném místě v knize. Ve větě "Proto také diktátor Kim Ir-sen nebyl podle Myerse nikdy... zpodobňován a cokoli, co by mohlo zmenšovat jeho bezelstnost a pozitivně chápanou naivitu, bylo zlehčováno." patrně chybí, že nebyl zpodobňován jako schpný velitel, nebo něc podobného. Smysl věty, tak jak je napsána značí, že nebyl zpodobňován vůbec, tedy ani obrazem, sochou atd., jako je běžné například v islámu. Což je ovšem ostře prodi praxi KLDR. Kniha nikde netvrdí, že by se Hirohito prezentoval jako hermafrodití rodič. Patrně zde došlo k záměně, cizích "termitů". V knize je použito jiné slovo, s poněkud jiným významem, zkuste si ji přečíst a zjistit jaké;-) O hermafroditech se tam rozhodně nemluví. A navíc je o poznámku pouze a výlučně ve vztahu ke Kim Irsenovi. Opakovaně je v ní zdůrazňováno, že zaměření na mateřský kult, případně neurčité "rodičovské" (nikoliv otcovské! ani mateřské) označení je čistě severokorejským specifikem cizím všem ostatním východoasijským společnostem, které jsou zaoženy na konfuciánství.
Vložil: Gulzan, 06.03.2017 18:17
Baume, Sara: Jasno lepo podstín zhyna
Skvělá kniha!
Vložil: Jan, 06.03.2017 10:43
Kroutvor, Josef: Chvály, pocty i rozpaky (in Respekt)
Kniha, ale předevší autor sám hovoří sice v tradicionalistickém duchu, ale při vyhodnocování řečených argumentů, nelze jinak nž pokývnout souhlasně hlavou. Opravdu se současné umění dostalo do fáze, kdy chybí spojení s tvořením (umělci nechávají vytvářet své dílo svými kolegy, které si najímají) ale... nejen to, i koncepce a idea díla silně pokulhávájí. Autorům pak nezbývá než v sáhodlouhých statích dílo obhajovat, takže když přijdete do galerie, připadáte si spíše jako v čítárně knihovny než na výstavě výtvarných děl. Aneb - skutečně dobré dílo se obhajovat nemusí, neboť působí skrze sebe na diváka a ten pak motivován hlubším zájmem o poznání idei si s chutí rád přečte oč umělec usiloval.
Vložil: Jiří V., 06.03.2017 09:09
Liniers, Ricardo: Macanudo 11
Drobná oprava: Strašidlo Olga se nekamarádí s Jindřiškou, nýbrž s chlapečkem Martínkem. Jindřiška má jen dva kamarády - plyšového medvídka a elegantního kocoura Felliniho.
Vložil: David Konečný, 04.03.2017 14:38
Beneš, Lukáš: Sokolov
Na knihu mě upozornila kamarádka, které ji doporučil pan Provazník v rámci literární vědy na DAMU. Knihu jsem si přečetl a myslím, že kromě prokazatelných faktických chyb, kterých se autorka recenze dopustila, je mimo i v samotném hodnocení knihy. Kniha má více slabších pasáží, s tím lze s autorkou... souhlasit, ale kromě toho má mnoho skutečně neotřelých postřehů a miniúvah, které jsou zcela originální a ve většině případů dost vtipné. 1. V recenzi není nepochopitelně zmínka o tom, že je celá kniha naprosto, zcela vědomě a dost vtipně přehnaná. Všechno je nafouknuté tak, že každému čtenáři musí být jasné, že jde o vtip. Jestli lze o autorovi něco říci, pak to, že má poměrně černý smysl pro humor. Autor si skutečně podle mě nemyslí, že: - všichni obyvatelé Sokolova zemřou na rakovinu tlustého střeva - všichni Sokolované mají stejný genetický základ - každý den desítky Sokolovanů putují do blázince při pohledu na svoji tvář v zrcadle - každou noc se loučí obyvatelé města se životem, protože do města vtrhnou důlní stroje - budova nemocnice je tak složitá, že tráví sami zaměstnanci každý den hodiny blouděním po chodbách atd. Všechno je přehnané tak evidentně, že to celou četbu odlehčuje. 2. Kniha je PLNÁ vyloženě směšných úvah. Hloubání nad podstatou zamrzlé brzdy, zápis do Guinessovy knihy za jízdu s neočištěným oknem, peripetie s (ne)braním stopařů, vtipná kritika autistických orientačních systémů, nepochopení mechanismu nemocničních postelí, “k k jejíž obsluze je naprosto nutné vystudovat vysokou školu technického směru”, boj s určením správné teploty na regulátoru topení, boj s časovými lapsy, degustace nemocničního čaje, charakteristika přítele hrdiny, který by si vzal na pustý ostrov peněženku, kapesník a cigárety atd. jsou nejen originální ale i vtipné. 3. Autor se rozhodl řadit stránky tak, aby kopírovaly pohyb hlavního hrdiny ve městě, tj. napřeskáčku. Podává k tomu krátké vysvětlení a hezký diagram (návod) znázorňující pořadí stránek. Divit se při tomto nestandardním řazení, že četba nedává smysl, čte-li člověk lineárně jako u jiných knih, je naivní. Stejně tak nedávají jiné knihy smysl, čte-li je člověk napřeskáčku. Hledání stránek je sice občas frustrující, ale nikoliv marné. 4. Autorka mluví o autorem zařazených básničkách Město a Sokolov, musel jsem knihu znovu projít, abych zjistil, co tím vůbec myslí, protože na žádnou básničku Město či Sokolov jsem si nepamatoval. Kdyby četla pozorně (jakkoliv), zjistila by, že se nejedná o básničky Město a Sokolov, nýbrž o jednoduchou autorovu hříčku Místo (nikoliv Město, ale Místo) …. je v Sokolově …. Nejsou to žádně dvě básničky, ale prostě na dvě strany rozdělený text “Místo rybníka atd. je v Sokolově kaliště atd.” Recenzentka navíc svoji chybu rozvíjí do zbytečné úvahy, že je Sokolov nadměsto. 5. Přirovnání ke Kafkovi, Proustovi, Perecovi je třikrát mimo, i když v případe Perece snad méně než u prvních dvou. Napíše-li autor, že nechává strýc v hospodě absurdně vysoké dýško, nechce tím nutně autor dokazovat, že “má kniha něco z Kafky”. Kniha má z Kafky asi tolik, kolik z něj má novinový článek o absurdně vysokých platech zastupitelů města Prahy. S Proustem kniha nemá společného vůbec nic, autorova poznámka o čase se s Proustovými úvahami o čase neshoduje. Srovnání s Perecem snad nějaké formální opodstatnění díky hravosti koncepce má, ale samotný obsah knihy s ním znovu nemá nic společného. Prostě mi vadí, když recenzent zbytečně střílí jmény, které s předmětem recenze nemají nic společného. 6. “Možná má Lukáš Beneš zajímavé nápady, ale bohužel je nikdy nedotáhne do konce”. Myslím naopak, že autor dotahuje své nápady možná až do příliš extrémních konců, že příliš tlačí na pilu, že by knize slušelo, kdyby nápadů bylo méně a byly méně dotažené. 7. “…se zdejší domy „po vyhnaných sudetských Němcích zaplnily divokým davem zoufalců, podvodníků, násilníků, bezdomovců, hlupáků, kriminalistů, sket, autistů a zlodějů ze všech koutů této země...“ Vyplývá z toho snad, že všichni vyvrhelové společnosti mají stejný genetický základ?” Ne, nevyplývá, byla by logická chyba se domnívat že ano. Proč se autorka ptá? Takhle by se dalo pokračovat dlouho. Myslím, že by recenzenti měli věnovat své práci více času, jakkoliv je to náročné. Čtenáři i autoři by si to zasloužili.
Vložil: Ľubo Bechny, 01.03.2017 20:59
Bechný, Ľubo a kol.: Dvanásť statočných
Zdenek A. Eminger, vďaka za zaujímavé postrehy.
Vložil: Eva Nováková, 01.03.2017 12:26
Murakami, Haruki: 1Q84
Knihu jsem četla jedním dechem. Souhlasím s ostatními, že konec je bez náboje, jako by to psal někdo jiný. Ale jinak doporučuji, kniha mě nadchla, i když sci-fi nečtu, tento příběh mě opravdu zaujal. Postavy Aomame i Tenga jsou nádherně vymyšlené, až působí uvěřitelně.
Vložil: Eva Ullrichová, 28.02.2017 23:30
Faye, Gaël: Petit pays
Máte pravdu, děkuju za upozornění – nechala jsem se zmást francouzským „métis“ (= kříženec). Chybu jsem opravila.
Vložil: Jiří V., 27.02.2017 09:22
Faye, Gaël: Petit pays
Mestic je míšenec bělocha s indiánem, míšenec černého a bílého rodiče se, pokud vím, nazývá mulat.
Vložil: Milan, 25.02.2017 19:20
Magris, Claudio
Díky za zajímavý rozhovor s mým oblíbeným autorem C. Magrisem. Škoda, že u nás nevyšlo více jeho knih (česky jich vyšlo pět), zejména bych se přimlouval za soubor esejů Clarissin prsten, za román Jiné moře a za knihu o Terstu, kterou napsal s A. Arou. Nechystá se něco v českém překladu?
Vložil: Milan Košťál, 25.02.2017 15:58
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
úžasná osobnosr.
Vložil: Vojtěch Záleský, 25.02.2017 07:21
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
Ad Pavel Mandys. Máte pravdu. Uvedl jste příklady, která uvádí nové prvky, což Lehane nedělá (spíše se starosvětsky vrací ke kořenům nebo míchá vše zmíněné dohromady). Spíše mě zajímaly prvky, které jste v recenzi uvedl jako srovnávací body (u Puza důraz na intriky v budování impéria, u Doctorowa typické... výjevy násilí), ale které se mi ke srovnání nezdály (hlavně Puzo). Nejde o to, že bych Vás hanil, to opravdu ne, spíše mě zajímalo, proč jste si ke srovnání vybral zrovna Kmotra. Kmotr není gangsterka (hl. hrdina je gangster, který se z chudých poměrů vyšvihne mezi elitu a poté je po zásluze potrestán pádem), ani noir (cynický hlavní hrdina, velkoměsto, femme fatale), ale mafiánský román (hrdina je Sicilano-Američan, hlavní téma je spjatost rodiny a syndikátu). Pod rouškou noci nebuduje mafiánské impérium (protože Joe není mafián, ale gangster), ale je o gangu (ne o rodině). Styčný bod bych pak viděl leda ve stejném prostředí, ale srovnávat pouze na základě kulisy mi přišlo nedostatečné.
Vložil: Petra Klapka, 23.02.2017 14:17
Maslowská, Dorota: Červená a bílá
Adaptace románu v divadelní hře DEN BEZ RUSÁKA ve Strašnickém divadle! Doražte!
Vložil: Nejmenovaný, 18.02.2017 21:35
Dostálová, Zuzana: Proč všichni odcházejí
Doufám, paní Dostálová, že unesete mou kritiku... Tato kniha byla špatné rozhodnutí. Znám vaši rodinu osobně a je mi líto, že jste ji -navíc lživě-... řekněme "lehce zesměšnila". Doporučuji vám stránku Wattpad, tam si můžete vylévat své srdce a nehrozí, že by se o tom dozvědělo příliš lidí. :) S... přáním všeho dobrého - Nejmenovaný
Vložil: marcela stará, 16.02.2017 08:18
Tučková, Lucie: Suzanne Renaud, Petrkov 13
Kniha,ke které se pořád vracím.A také do Petrkova,kde v uctivé vzdálenosti postojíme u zámečku.Děkuji.Marcela z Chrudimě.
Vložil: Karel Jarků, 16.02.2017 07:44
Dubois, Jean-Paul: To nemyslíte vážně, pane Tanner
V titulu je myslím chyba, tvar vokativu by měl být dle vzoru 'pán'.
Vložil: Pavel Mandys, 14.02.2017 17:13
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
Ad Vojtěch Záleský: Ať ta debata není jen obecná - máte nějaký přiklad inovativní gangsterky za posledních dejme tomu třicet let? Onen zmiňovaný Kmotr do žánru vnesl schéma rodinné ságy, Lethemovi Sirotci z Brooklynu neobvyklého vypravěče, ale v zásadě jde stále o totéž: soupeření mezi jednotlivci a/nebo... skupinami, případně o (obvykle marný) pokus se od gangu trhnout. V tom je gangsterka stejná už od třicátých let.
Vložil: Antonín Kudláč, 14.02.2017 12:53
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
Někdo holt inovuje a někdo zase ne, co s tím naděláte. Nebyl bych ale na Lehana tak přísnej, je to minimálně řemeslně výborný autor, což se o mnoha jiných říci nedá.
Vložil: Vojtěch Záleský, 14.02.2017 10:35
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
A cožpak je dobré být vždy bez inovace? Ta přece neznamená zrušení tradice. Žánr pak sám sebe odsoudí do strnulosti. Je dobře když autor překročí hranici a posune žánr dál, než když stále dokola opakuje to samé a kritika chválí jeho správné (ale otrocké) pádlování po proudu.
Vložil: Lenka Frybertová, 10.02.2017 18:29
Stankovičová, Olga: Pracháček
Velice krásná kniha - naprosto mne okouzlila ! Dnes už jsme ze synem Pracháčka byli i hledat na půdě, určitě tam někde musí být...
Vložil: viva, 09.02.2017 19:58
Knausgård, Karl Ove: Můj boj
Mne to pripomina urcitu formu terapie, terapie pisanim....
Vložil: kolemjdoucí, 09.02.2017 07:45
František z Assisi: Píseň tvorstva
ad Iris: A já jsem si vždycky myslel, že to mají být slova Ježíšova :-)
Vložil: Jitka J., 07.02.2017 15:49
Cass, Kiera: Selekce
Vtipně a výstižně napsáno. Protože mě literatura young adult a žánr dystopie zajímají, četla jsem i druhý díl, ten je dokonce ještě slabší než Selekce, jelikož skoro celou knihu America jen váhá mezi Maxonem a Aspenem. To už lze v daném žánru a věkové kategorii doporučit spíše zmíněné Hunger Games nebo... Jiskru v popelu.
Vložil: jan m., 07.02.2017 14:19
Chalandon, Sorj: Můj zrádce
Smekám před Chalandonem, francouzská stylová vytříbenost a lá Quignard snoubící se s hlubokou reflexí a nevídanou dějovostí a napětím, opravdová literatura, jejíž velikost je umocněna do morku kostí se zadírající autenticitou příběhu; je znát, že autor působil v konfliktech, v nichž šlo o holý život,... a i při vlastní četbě jako by i o holý život šlo... Totéž platí o "Čtvrté zdi"! (Motto?: Nelze nikomu důvěřovat, ani nikoho za nic odsuzovat. Peklem si člověk musí projít sám.) Chapeau bas!!
Vložil: Lenka, 06.02.2017 10:17
Boučková, Tereza: Život je nádherný (in HN)
Knihu jsem přečetla,ale s velkým otazníkem-po přečtení samých kladných recenzí na serveru Databáze knih... Hned jak jsem knihu otevřela, stojí tam-.napsáno za podpory ....? takže psáno za státní? Dále samé skuhrání-o matku se nemá kdo postarat,okrádá ji kde kdo...synci nezvední-ale nikde nevidím... rázné řešení/což si autorka může,při "volné "pracovní době dovolit.../Zžejmě důsledek volné,svobodomyslné výchovy.
Vložil: jan lukavec , 03.02.2017 14:49
Krapfl, James: Revoluce s lidskou tváří
I takové recenze se už dají najít: www.ustrcr.cz. V tom, že si autor až příliš jednoduše představuje překlenutí složitého období, kdy se klopotně obnovoval náš demokratický systém, s Vámi souhlasím, podobně to... formuluji ve své recenzi: "V situaci, kdy v naší zemi po desítky let v podstatě neexistovala občanská společnost, bylo zcela nereálné očekávat náhlý vznik nějaké nové, vzorové, utopické společnosti."
Vložil: Pavel Rakouš, 03.02.2017 14:18
Krapfl, James: Revoluce s lidskou tváří
Nemohu souhlasit se závěry autora. Zjednodušuje a populisticky překlenuje složitá období, kdy se klopotně obnovoval náš demokratický systém. Lidé na náměstích nechtěli komunismus a komunisty v žádné podobě. Rovnostářství měli všichni po krk. Očekávám renomovanou recenzi tohoto populistického dílka od... našich předních historiků.
Vložil: tomáš havel, 02.02.2017 15:38
Boučková, Tereza: Život je nádherný (in HN)
Sebestřednost a stavění se do role výjimečné osoby (s tragickými důsledky pro bezvýznamné okolí) paní spisovatelka asi zdědila po tatínkovi.
Vložil: yvona, 02.02.2017 12:21
Boučková, Tereza: Život je nádherný (in HN)
Rozporné pocity.Cítím velkou sebestřednost.Snažila se postarat o dva romské kluky,proč se nepostará o svou matku a stále se zaštituje státem,co pro stát vykonala apod.Když se chce,všechno jde.Počkám na konec knihy.Není mi dobře při tom čteni,proč na mne působí,že se staví do role vyjímečné osoby?
Vložil: J. Brádlová, 02.02.2017 00:29
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
Zdravím všechny z Dolinské, kdo zde byli. Já tam byla v letech 1987 - 1990. Pro mě to byla (říkej, co chceš, nejkrásnější roky). Scházeli jsme se na bytě s dvěma výbornými kytaristy, po večerech jsme s nimi zpívali country, no paráda. V době, kdy jsem pobývala na Ukrajině, jsem zjistila, že SSSR byla... opravdu nejen země, kde včera znamená zítra, ale hlavně země "neomezených možností". Jezdili jsme na malých motorkách na Karačuny - jezera u Krivého Rogu. Uvažuji také o knize z tohoto prostředí a doby. Pro nás, kdo jsme tam byli, to byla rozhodně zvláštní doba života. Zdravím ještě jednou všechny, kdo tam byli.
Vložil: Kateřina Krištůfková, 01.02.2017 11:07
Nesbø, Jo: Spasitel
Studentům bych toto nevytýkala, ti se recenze psát teprve učí a doufejme, že je na tento prohřešek někdo upozorní. Mnohem horší mi přijde, že se s recenzemi prozrazujícími příliš setkáváme i u profesionálních recenzentů - a ti by vědět měli, že recenze není převyprávění obsahu knihy.
Vložil: Barbora Grečnerová, 01.02.2017 08:49
Nesbø, Jo: Spasitel
Dobrý den, děkujeme za komentář. Tato recenze je výstupem studentské soutěže o nejlepší recenzi na severskou knihu, kterou v minulém roce pořádal Skandinávský dům. Soutěže se účastnili studenti středních škol, ne profesionální recenzenti. Věříme, že podobné soutěže a aktivity jsou důležitým impulsem... pro všechny mladé lidi, kteří mají chuť psát.
Vložil: Klára, 31.01.2017 19:59
Nesbø, Jo: Spasitel
Recenze prozrazuje prakticky celý děj, autorka zapomněla napsat už jen jediné, že vrahem je (např. zahradník). Ještěže jsem knihu už četla; ale lituji toho, kdo Spasitele ještě nečetl, protože bude po přečtení této recenze ukrácen o hodně napětí :-(
Vložil: , 30.01.2017 21:14
Backman, Fredrik: Muž jménem Ove
Skvělá kniha, teď čtu TADY BYLA BRITT-MARIE, VYNIKAJÍCÍ, mohu jen doporučit
Vložil: Antonín Kudláč, 30.01.2017 12:35
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
Cožpak je vždy nutná inovace? V žánrech populární literatury jde přece spíš o využití tradice, která může, ale také nemusí být narušována... A když není narušována, neznamená to, že by dílo bylo apriori špatné.
Vložil: Vojtěch Záleský, 30.01.2017 07:54
Lehane, Dennis: Pod rouškou noci
Zajímavá recenze, která však o kvalitách knihy moc nevypovídá. Podobnost s Kmotrem je asi stejně velká jako tvrzení že Sofiina volba je podobná Vojínu Ryanovi, protože se odehrává za druhé světové války. Lehane píše v době, kdy jsou všechna klišé z gangsterek naprosto provařená (narozdíl od Doctorowa)... a nijak je nevyužívá s vědomím, že jde o klišé. Napsal generickou knihu, v níž využívá všechny stavební prvky gangsterky, ale bez inovace. Dnes už musí mít gangsterka víc, než jen nohy v betonu a střílení. Škoda, že k tomu autor recenze nepřihlédl a srovnává prvky, které se srovnávat dají jen těžko.
Vložil: Pavel Mandys, 27.01.2017 15:08
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
Ad Radek M: Nevím o případu začínajícího českého autora, který by si mohl vybírat mezi nabídkami nakladatelů. Přece jen, český nakladatelský trh generuje podstatně menší příjmy, než ten americký (případně francouzský nebo německý), který má kromě velkého anglosaského publika také snadno dosažitelné... publikum globální. Zároveň většina začínajících autorů sáhne po první nabídce, málokterý věří tomu, že přijde další. Takže problém to není a autoři obvykle obesílají několik nakladatelů najednou, aby trochu zvýšili pravděpodobnost přijetí rukopisu k vydání.
Vložil: Radek M., 26.01.2017 16:30
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
A jaká je v tomto ohledu současná praxe u nás? Je nějaký problém v tom, když začínající autor nabídne svoji práci více nakladatelům a na vydání se domluví s tím, kdo o ni nejdříve projeví zájem, případně kdo nabídne lepší podmínky?
Vložil: Pavel Mandys, 25.01.2017 17:20
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
V USA jsou v tomhle směru ještě dál a pokud autor zatím nemá smlouvu s nakladatelem, zato má agenta, tak se u atraktivnějších textů dokonce pořádají aukce.
Vložil: František, 25.01.2017 17:10
Saint-Exupéry, Antoine de: Malý princ
Souhlasím s paní Jiřinou. Kapitola XXI je stěžejní. Dnes jsem měl v ruce 4 vydání knížky o tom človíčkovi z hvězd, a jelikož znám překlad paní Stavinohové (není snad poetičtějšího a krásnějšího), bylo to strašné... Bohužel nikde nemohu sehnat standardní vydání s překladem paní Stavinohové...
Vložil: jovanka šotolová, 25.01.2017 12:29
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
Od několika začínajících, ale i zavedených spisovatelů vím, že v Belgii a Francii je to dnes zcela běžná praxe - pokud už svého nakladatele mají, text samozřejmě nabízejí jemu. Ale v případě, že se nedomluví, zkoušejí to jinde. A ti, kdo se teprve snaží na literární scéně prorazit, oslovují vpravdě... desítky nakladatelství. Neslušné ani neprofesionální to není.
Vložil: M Pokorný, 24.01.2017 23:32
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
K vlastnímu překvapení zjišťuju, že vím o shodném postupu coby standardním ve Francii cca 1996 a v USA cca 2003. Joyce ani Hemingway to tak nedělali, ale někdy v mezidobí muselo dojít ke změně.
Vložil: Jitka J., 24.01.2017 13:05
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
V Norsku je to, pokud vím, celkem běžná praxe. Debutant vytiskne rukopis v několika exemplářích a zašle je poštou do vybraných nakladatelství (opravdu velká jsou všehovšudy tři). Jelikož obě strany vědí, jak to funguje, nijak neslušné mi to nepřijde. Když člověk hledá práci, taky nepošle jen jedno CV.
Vložil: Petr, 23.01.2017 14:38
Meiser, Anton: Peklo u Čerkasy
Přes výše uvedené nedostatky se mi kniha velmi líbila, čtenáře vtáhne do děje mnohdy více, než jiné z této oblasti. Autor věci popisuje bez patosu a příkras. Kniha tak zůstane v paměti. Nakladatelství by v každém případě mělo věnovat překladům větší péči, to ale neplatí jen v tomto případě.
Vložil: Michael Alexa, 22.01.2017 16:33
Pokorný, Martin (ed.): Čtení o Dantovi Alighierim
Martin Pokorný, nikoli Procházka… Jinak děkuji za pěkný článek a editorovi za pěknou edici.
Vložil: Karel Jarků, 22.01.2017 16:25
Friedenthal, Meelis: Včely
A proč by nemohly vedle sebe koexistovat recenze a anotace? Není ta otázka o exkluzivitě jedné či druhé skupiny příliš příznačná pro naši dobu?
Vložil: Vojta Matocha, 22.01.2017 15:29
Friedenthal, Meelis: Včely
Jenom podnět k diskuzi: na koho chce iLiteratura cílit? Kdo by měl být jejím typickým čtenářem? Akademik, nebo nadšený laik? Nebo snad oba? A je vůbec možné uspokojit obě skupiny současně?
Vložil: Matěj Matela, 22.01.2017 15:14
Suchý, Jiří; Suchý, Ondřej: Pan Voskovec z Manhattanu
Vážený pane Šimku, děkuji Vám za komentář. Má kritika celého díla se opírá o jeden zásadní bod, a to ten, že Suchý prostě přespříliš zdůrazňuje svoji osobu v knize, která (opakuji se) skutečně NEMÁ BÝT O NĚM. To mi na tom vadí. Pokud by titul nesl název „Jiří Suchý vzpomíná na Voskovce“ nebo něco v... tom smyslu, pak je vše v absolutním pořádku. Jenže tomu tak není, kniha má být, soudě podle názvu, primárně určena J. Voskovcovi, nikoli Jiřímu Suchému k jeho vlastní sebeobhajobě. Recenze je subjektivní žánr, od kterého se očekává osobní pohled autora na daný titul. Stejně jako Vy si necháváte svůj názor, že Suchý v určitých aspektech přerostl Voskovce, tak i já si s dovolením ponechám názor ten, že tomu tak prostě není. Jinak bych chtěl zdůraznit, že význam Jiřího Suchého pro českou kulturu nikterak nepopírám a myslím si, že to je ze slov mé recenze poměrně jasně patrné: nenapsal bych „pohled jedné výrazné osobnosti české kultury” ve chvíli, kdy bych si to nemyslel. Vážený pane Jarků, i Vám děkuji za komentář, jsem rád, že to vidíme stejně. S pozdravy Matěj Matela
Vložil: Dagmar Pichová, 22.01.2017 14:46
Friedenthal, Meelis: Včely
Myslím, že na iLiteraturu patří i složitější texty (a nepatří anonymní osobní útoky).
Vložil: Karel Jarků, 22.01.2017 13:59
Suchý, Jiří; Suchý, Ondřej: Pan Voskovec z Manhattanu
Styl je sice trochu žoviální, ale averze z textu nesrší. Objektivní Pohled na čeSkou kulTURu ovšem neznám, takže nemůžu soudit, kdo komu křivdí.
Vložil: tuglas, 22.01.2017 13:53
Friedenthal, Meelis: Včely
autor recenze si zřejmě před psaním pořádně přihnul...
Vložil: mruk, 22.01.2017 11:52
Pokorný, Martin (ed.): Čtení o Dantovi Alighierim
mruk Vrchlický a Vrátný sou vzduch? mruk
Vložil: Gregor, 21.01.2017 21:17
Friedenthal, Meelis: Včely
Já vím, že je to asi moje chyba, ale já tuhle recenzi vůbec nechápu... Co je to procházka mezi světem a jedincem? Jak se může svět chytit do své vlastní epistemologické oprátky a co si pod tím mám představit? Mimochodem, co je v té větě vůbec podmět? Ze všeho nejpravděpodobnější se mi zdá, že podmět... je nevyjádřený a je to ten hrdina z předchozí věty... Ale to by pak znamenalo, že ten hrdina je panoptikální procházkou mezi světem a sám sebou... Musím přiznat, že jsem zcela zmaten.
Vložil: lao tse, 20.01.2017 17:26
Friedenthal, Meelis: Včely
nebo snad pokus o parodii...
Vložil: vjása, 20.01.2017 17:20
Friedenthal, Meelis: Včely
zřejmě jakési zdegenerované zhmotnění pseudovědeckých pojmů, ano, raději se od tohoto balastu očistit, to jest jít "ad res" a přečíst si "jen" knihu...
Vložil: Tomáš Šimek, 20.01.2017 14:26
Suchý, Jiří; Suchý, Ondřej: Pan Voskovec z Manhattanu
Pane Matelo, dovolte abych se na vaši kritiku podíval svýma očima. Pánové možná nechtěli psát knihu na nedělní vzpomínání u kávy. Možná se prostě chtěli vyznat ze svého vztahu k Voskovcovi a naprosto správně přitom uvažovali tak, že to třeba bude zajímat ještě další lidi. Dále se musím pozastavit nad... vaší evidentní averzi k Jiřími Suchému, která z vašeho článku přímo srší. Čili laik, který neví o co jde jednoduše postřehne, že vy sám se chováte hůře než to, co u pana Suchého kritizujete. Nejvíce mě zarazila část, kde se pozastavujete nad Suchého sebestředností. Já tam tedy žádnou neviděl. To, že pan Suchý napíše, že se v Praze stal poměrně uznávaným textařem, nebo že se Voskovec vyznal k obdivu k jeho činnosti. Já v tom žádnou sebestřednost nevidím, naopak tam vidím vysvětlení Voskovcovy počáteční antipatie k Suchému. Že jste napsal: ".....Jiří Voskovec u něj z těchto osobních důvodů na své velikosti nikterak netratí (ještě aby)". Tady se musím pozastavit nad tou závorkou. Můžu znát důvod toho - ještě aby? Z objektivního pohledu má Jiří Suchý pro Českou kulturu téměř stejný význam jako Jiří Voskovec a Suchého přínos je tak obrovský, že v některých aspektech Jiřího Voskovce i přerostl. Prostě tím chci říci, že ačkoliv Voskovec je legenda, Suchý jí je také. A nějaké - ještě aby - je absolutně mimo mísu.
Vložil: mruk, 20.01.2017 10:01
Clark, Katerina: Sovětský román
mruk Jiříček je fanynka (podle Clark je vynikající odbornicí), ale asi hodnocení překladu by měl soudím přenechat jinejm: http://www.ipsl.cz/index.php?id=1011&menu=echa&sub=echa&str=echo.php mruk
Vložil: lao tse, 20.01.2017 09:54
Friedenthal, Meelis: Včely
raději si však přečtu samotnou knihu...
Vložil: Jan Vaněk jr., 20.01.2017 04:29
Peers, Bobbie: Zloděj luridia
To opravdu může říci jen málokterý spisovatel; většina ctí pravidlo, že obeslat jedním rukopisem několik nakladatelství zároveň je krajně neslušné.
Vložil: RitaK., 19.01.2017 15:25
České překlady z ukrajinštiny a literatura týkající se Ukrajiny
Děkujeme, doplníme.
Vložil: Juan Zamora, 17.01.2017 12:43
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
Nakladatel dnes hlásí přes 150 tisíc prodaných výtisků. Nakladatel zřejmě jásá, recenzent žasne.
Vložil: Syruček Milan, 17.01.2017 09:18
České překlady z ukrajinštiny a literatura týkající se Ukrajiny
To nepíšu z ješitnosti, ale pro úplnost. Napsal jsem dvě knihy o Ukrajině, ale v seznamu nejsou: Banderovci - hrdinové nebo bandité? vydaly Pražská vydavatelská společnost a Epocha, 2008 Rusko-ukrajinské vztahy. Mýty a skutečnost, Grada 2015 (oceněna cenou Miroslava Ivanova v kategorii literatury... faktu
Vložil: Naďa, 14.01.2017 10:56
Kubeš, Richard a Janda, Luděk: Kvik pluje na jih
Právě jsem tuto knihu přečetla dívence, které je sedm let. Byla stejně nadšená, jako jsem byla před mnoha lety já. Je to velmi zajímavý dobrodružný příběh. Možná knize neprospělo, že byla zřejmě převyprávěná. Text z roku 1946 je naprosto vynikající. N.
Vložil: c.v.doin, 10.01.2017 22:41
Miko, Václav: Anticikanismus v Čechách
Je úsměvné , jak primitivní nevzdělanec napíše "knihu" a někdo ještě napíše článek o tomto nesmyslu .... a nejhorší ,že se na autora pohlíží jako na "tvůrce" - vynálezce do té doby neexistujícího slova : anticikanismus
Vložil: pepe, 10.01.2017 20:38
Galbraith, Robert: Ve službách zla
Mně se na té knize nelíbí logika celé zápletky. Strike a Robin horečně celou knihu pátrají po ničem jiném, než kde tři podezřelí bydlí, toť vše. Něco, co si policie může zjistit obratem ruky. A když to zjistí, pak tímto samotným faktem je záhada kdo je vrahem vyřešena. Přitom Strike policii ty podezřelé... nahlásil, takže bych očekával, že policie podezřelé navštíví, udělá u nich domovní prohlídku a pátrání je u konce. Je to tedy spíše konverzační thriller, než detektivka. V jádru knihy je hlavně to, zda se Robin vdá, nebo ne. Za sebe bych spíše nedoporučil.
Vložil: hnidopich, 09.01.2017 21:09
McEwan, Ian: Černí psi
Nechci být šťouravá, nevím, jestli to není třeba jen překladem, ale není Jeremyho neteř Sally? Jinak super článek, pomohl mi ke zpracování knihy k maturitě. :)
Vložil: MK, 07.01.2017 10:39
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
Je to fakt, měla jsem velký problém knihu vůbec dočíst a už několikrát mne utvrdila v názoru, že věřit tomu, že je to nejprodávanější kniha, nebudu. Ono totiž v tom množství nekvalitní literatury, kterým jsme zahlcováni, se i jednooký může stát králem.
Vložil: Jitka J., 06.01.2017 16:52
Damsgård, Puk: Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů
Nebylo by lepší Cavlingprisen překládat jako "Cavlingovu cenu", když se jedná o ocenění pojmenované po Henriku Cavlingovi?
Vložil: Smrhová Marie, 06.01.2017 14:25
Münninghoff, Alexander: Pokračovatel rodu
Kniha mě uchvátila. Zatím jsem sice na jejím počátku. Zaujalo mě téma a spisovatelův styl. Oceňuji ji jako knihu, ve které se dozvídám i historické události té doby. Usedám k PC, abych se dozvěděla něco více. Fotografie na přebalu knihy je také skvělá. S pozdravem... Marie Smrhová
Vložil: mruk, 06.01.2017 08:51
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory kulturního vývoje: identity, utopie, hrdinové
mruk čistá recyklace, ekologové! bravo Procházka, Jirsa a spol.! mruk
Vložil: Laďa, 05.01.2017 15:55
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
...asi paní Bednářová zapomněla jak několika našim lidem v Kriváči v nemocnici zachránili život...., byl jsem na Dolince 1987 - 1991
Vložil: mruk, 03.01.2017 09:56
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
mruk "Velký bestseller"... mruk
Vložil: Vojta, 03.01.2017 09:16
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
"... okouzlí jen sváteční čtenářky ... " - sváteční čtenáře asi okouzlí taky, ne :-) ?
Vložil: jan lukavec , 02.01.2017 15:25
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory kulturního vývoje: identity, utopie, hrdinové
Ještě dodejme, že více studií k jednotlivým tématům vyšlo před časem i ve formě 3 samostatných e-knih: Hrdina - antihrdina - superhrdina - nehrdina v kulturním prostoru minulosti a současnosti (pdf, 2016) http://bit.ly/2hJg6jk ; Identity - konstrukce, subverze a absence (pdf, 2015) http://bit.ly/2ioJKcR;... Utopie/dystopie: podoby, proměny, hranice (pdf, 2015) http://bit.ly/2hFKsyc
Vložil: Jakub Ehrenberger, 31.12.2016 20:19
Klemperer, Victor: Deníky
Dobrý večer, nemohu to tvrdit s absolutní jistotou, ale zmiňované tituly podle všeho v češtině skutečně ještě nevyšly. Neuvádí je ani databáze Národní knihovny, která - jak známo - požívá práva povinného výtisku. S pozdravem JE
Vložil: Čermáková, 30.12.2016 19:30
Klemperer, Victor: Deníky
Dobrý den zajímalo by mně, jestli byly přeloženy Deníky červen - prosinec 1945 a Deníky 1946 - 1959. Na netu jsem nenašla.
Vložil: Niebler, 27.12.2016 02:16
Gamboa, Santiago: Nekropolis (in LN)
Paní doktorka Charvátová má pravdu-takto musí vypadat dno latinskoamerické literatury.Velkohubé načančané nic.Ale možná,že si Gamboa chtěl opravdu ze čtenářů/i kritiků/jen vystřelit a nyní sleduje,pobaven,triumfální cestu svého"opus magnum"světem,minimálně do nakladatelství Host. Šachová /ne "šachistická"/část... je přeložena,možná už napsána,špatně,evidentně bez znalosti hry,zmatečně.
Vložil: Jarda, 24.12.2016 23:51
Harari, Yuval N.: Sapiens. Od zvířete k božskému jedinci
V září 2014 z knihy Sapiens četli na pokračování v britském rozhlase. Zaujalo mě to natolik, že jsem si knihu hned koupil. Ještě jsem ji nepřečetl celou (ať ji otevřu na kterékoli kapitole, vždycky mě chytne neobvyklým úhlem pohledu - je to pro mě spíš zdroj inspirace než jenom informace). Koukám,... že už vyšla i česky, tak do ní nakouknu a nejspíš si jí koupím. Zajímavé je, že to nejspíš bude překlad originálu z hebrejštiny (prvně vyšlo 2011 v Izraeli a teprve prvně 2014 v Británii - Leda má první vydání z roku 2013).
Vložil: Jitka J., 22.12.2016 14:18
Bragi, Steinar: Planina
Mám pocit, že jsem četla jinou knihu. Takto vysoké a superlativní hodnocení mě opravdu překvapuje, obzvlášť v porovnání s Pamatuji si vás všechny od Yrsy Sigurdardóttir. To bylo také spíše průměrné, ale Planina mi přišla možná ještě o trošku slabší. Postavy jsou vyloženě divné, jejich psychologie nahozená... a závěrečnou část knihy bych rozhodně neoznačila za její plus - to už by snad byl lepší i nějaký ten hloupý, předvídatelný konec a vysvětlení. Těšila jsem se na oddechový thriller s mysticko-hororovými prvky napsaný lépe než Yrsiny knihy, což se nekonalo. Nejlepší je na této knize jednoznačně obálka.
Vložil: Michal, 22.12.2016 12:20
Šindelka, Marek: Anna in kaart gebracht
O recepci našich děl v zahraničí se málo dozvídáme – o to víc děkuji za skvělý článek!
Vložil: Luděk, 17.12.2016 18:27
Roth, Philip: Druhý život. Komedie o hledání životní změny
Právě jsem dočetl, je to zvláštní, silná knížka, která ve mě vyvolala hluboky dojem, děkuji za pěkný rozbor ;-)
Vložil: Marie, 17.12.2016 15:03
Czendlik, Zbigniew; Zahradníková, Markéta: Postel hospoda kostel
Knihu jsem si koupila a nechala jsem si ji podepsat panen farářem.Přečetla jsem ji jedním dechem a moc se mi líbila.Jen tak dál
Vložil: Franta Pravda, 15.12.2016 21:38
Vjatrovyč, Volodymyr: Istorija z hryfom „Sekretno“. Novi sjužety
Kristus byl ukrajinec a Budha taky, a Mona Lisa byla ukrajinska posluhovacka v dome malire )))))) To a dalsi skvosty se dozvidame od techto pseudohistoriku,
Vložil: M Pokorný, 15.12.2016 10:35
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Přiznám se, že i po nahlédnutí do daného hesla (se zkratkou "práv." a jedním příkladem na kartě 22) a po kontrole v Krameriovi a Google Books osobně setrvám v mínění, že konzumované manželství má k domovskému právu v dobré češtině daleko (a kdyžtak se tedy konzumuje/dokonává jen jednou, tj. nikoli "začalo... být konzumováno"), ale uznávám omyl se slovesem a uznávám omyl v tom, že filtrace přes angličtinu není jediným zdrojem.
Vložil: Jan Vaněk jr., 14.12.2016 02:18
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Zajímavé etymologicko-ortografické přípomínky, ale v češtině se manželství už pár set let opravdu konz/sumuje i mimo kanonický slang (jenž naopak, [et Deo gratias!] není závazný pro zbylé vrstvy jazyka): psjc.ujc.cas.cz
Vložil: m p, 13.12.2016 15:03
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Zcela pro úplnost snad ještě doplňme, že v latině jde o dva různé výrazy (consumo, pojídám vs. consummo, završuji), a dokud píšeme "sumace", měli bychom asi setrvat i u "konsumace".
Vložil: m p, 13.12.2016 14:47
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
překlep: iuris
Vložil: M P, 13.12.2016 14:35
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Věřím, že kanoničtí právníci mezi řečí utrousí lecjaký latinismus, ale slovníky tento význam připouštějí jen pro podst. jm. (nikoli sloveso) a v Zedníčkově českém překladu Corpus iuri canonici se konzumují pouze hostie a manželství se dokonává (kánon 1697 nn.). Naproti tomu anglické "consummate" patří... k základní slovní zásobě.
Vložil: jan lukavec , 13.12.2016 11:49
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
V běžné řeči jistě ne, nicméně v kanonickém právu jde o běžně užívané spojení. V tom smyslu, že rozloučit bylo možné pouze to manželství, které nebylo "konzumováno", tedy nedošlo k vykonání manželské soulože. V historické literatuře se rovněž mluví například o renesančním zvyku "konzumace manželství... před svědky".
Vložil: M P, 13.12.2016 11:21
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Předpokládám, že jde o prolnutí překladatelského omylu do recenze, ale v češtině se snad manželství opravdu nekonzumuje.
Vložil: Miroslav Beňo, 12.12.2016 22:26
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Chtěl bych připomenout, že ač může někomu kniha připadat někdy až v "militantním duchu"- oba autoři vyjádřují to, co skutečně je, co se odehrává v duchu tzv." moderny". Já např.nesouhlasím s komentářem pana Komárka v předmluvě knihy, který vyjádřuje určitou pochybnost vůči autorům ve smyslu jejich myšlenkového... obsahu. Já si kladu otázku "s čím konkrétně pan Komárek nesouhlasí?( to bohužel přesně nedefinoval pokud si jeho komentář pamatuji Je filosof-ontolog? je biolog či lékař?, aby mohl nějakým způsobem kvalifikovaně vyslovit kritiku vůči autorům? Tím samozřejmě nemíním v negativním smyslu slova, že by nemohl mít názor, ale mít názor a něco smysluplně reflektovat, to jsou dvě skutečnosti vedle sebe, které nejsou totožné. Myslím, že např. Charles Darwin a jeho teorie, to je utrpení vůbec číst. V tomto směru je katastrofou už jenom to, že praktický vědec-a biologie je praktická věda- se pouští do tématu kterému de facto vůbec nerozumí.Filosofická ontologie je nesmírně těžká a složitá problematika, dotýkající se mimo jiné i problému bytí, existence,přirozenosti, přirozeného řádu a dalších uzce souvisejících a navzájem navazujících skutečností. Darwin bohužel o tomto nemá ani ponětí, pokud by ho totiž měl, nemohl by předkládat trvzení, které si přímo "cucá z prstu" aniž se zamyslí nad podstatou věci a její ontologickou složitostí. Chápu, že to bylo období osvícenství, kde silně rezonuje pozadí nové ideologie, která podporuje všechno to co údajně "osvobozuje člověka od Boha". Je to období, kde se na náměstích hlasuje o "existenci Boha". Co může být více výmluvnější o době, ve které se rodí Darwinovo přesvědčení, kde materialismus a svěřepá deizace člověka a pokroku začala svoji bezduchou cestu a která vyústila až do dnešního duchovní a morálního nihilismu. Bohužel negativa dneška v její obnažené podstatě jsou krutá a bezohledná, takže vybízet autory knihy k jakémusi falešnému korektismu není tak úplně na místě. Chápu, že literární kritik má své důvody ke kritické reflexi, nicméně jádrem problému z mého hlediska, není jakási literární korektnost,ale obsah problému, který kniha představuje a který je pro mně důležitý z hlediska mého odborného kritického náhledu. Mně ani tak nezajímá to, v jakém duchu se oba autoři vyjádřují, to je pro mně marginální záležitostí, ale zajímá mně jádro problému, který předkládají. Mohl bych v této věci pokračovat dál, ale nemyslím, že je to potřebné. Vyjádřil jsem to, co jsem chtěl a myslím, že to bylo potřebné udělat. Aby autoři knihy nebyli posuzováni pouze z literárního pohledu, ale aby se do kontextu kritické reflexe dostal i pohled z jiné strany.
Vložil: Miroslav Beňo, 12.12.2016 22:18
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in LtN)
Chtěl bych připomenout, že ač může někomu kniha připadat někdy až v "militantním duchu"- oba autoři vyjádřují to, co skutečně je, co se odehrává v duchu tzv." moderny". Já např.nesouhlasím s komentářem pana Komárka v předmluvě knihy, který vyjádřuje určitou pochybnost vůči autorům ve smyslu jejich myšlenkového... obsahu. Já si kladu otázku "s čím konkrétně pan Komárek nesouhlasí?( to bohužel přesně nedefinoval pokud si jeho komentář pamatuji Je filosof-ontolog? je biolog či lékař?, aby mohl nějakým způsobem kvalifikovaně vyslovit kritiku vůči autorům? Tím samozřejmě nemíním v negativním smyslu slova, že by nemohl mít názor, ale mít názor a něco smysluplně reflektovat, to jsou dvě skutečnosti vedle sebe, které nejsou totožné. Myslím, že např. Charles Darwin a jeho teorie, to je utrpení vůbec číst. V tomto směru je katastrofou už jenom to, že praktický vědec-a biologie je praktická věda- se pouští do tématu kterému de facto vůbec nerozumí.Filosofická ontologie je nesmírně těžká a složitá problematika, dotýkající se mimo jiné i problému bytí, existence,přirozenosti, přirozeného řádu a dalších uzce souvisejících a navzájem navazujících skutečností. Darwin bohužel o tomto nemá ani ponětí, pokud by ho totiž měl, nemohl by předkládat trvzení, které si přímo "cucá z prstu" aniž se zamyslí nad podstatou věci a její ontologickou složitostí. Chápu, že to bylo období osvícenství, kde silně rezonuje pozadí nové ideologie, která podporuje všechno to co údajně "osvobozuje člověka od Boha". Je to období, kde se na náměstích hlasuje o "existenci Boha". Co může být více výmluvnější o době, ve které se rodí Darwinovo přesvědčení, kde materialismus a svěřepá deizace člověka a pokroku začala svoji bezduchou cestu a která vyústila až do dnešního duchovní a morálního nihilismu. Bohužel negativa dneška v její obnažené podstatě jsou krutá a bezohledná, takže vybízet autory knihy k jakémusi falešnému korektismu není tak úplně na místě. Chápu, že literární kritik má své důvody ke kritické reflexi, nicméně jádrem problému z mého hlediska, není jakási literární korektnost,ale obsah problému, který kniha představuje a který je pro mně důležitý z hlediska mého odborného kritického náhledu. Mně ani tak nezajímá to, v jakém duchu se oba autoři vyjádřují, to je pro mně marginální záležitostí, ale zajímá mně jádro problému, který předkládají. Mohl bych v této věci pokračovat dál, ale nemyslím, že je to potřebné. Vyjádřil jsem to, co jsem chtěl a myslím, že to bylo potřebné udělat. Aby autoři knihy nebyli posuzováni pouze z literárního pohledu, ale aby se do kontextu kritické reflexe dostal i pohled z jiné strany.
Vložil: richard hlavacek, 11.12.2016 13:27
Neff, Ondřej; Verne, Jules: Děti kapitána Granta: Podle románu Julese Verna volně vypráví Ondřej Neff
Skvele napsane. Predelat knihy JV ve fast foodu 21.stoleti neni dobra myslenka. Je to neco podobneho, jako kdyby chinasky prehrali avantgardni jazz 60.let, aby to dnesni teenager uslysel srozumitele. Umelecke dilo musi vzdy nest dobu, kdy vzniklo a my k nemu vzdy tak musime pristupovat.
Vložil: šada, 11.12.2016 13:09
Alighieri, Dante: Komedie (Peklo)
Velmi fundované! Asi by mě to až tak nezajímalo, ale přečetla jsem Dan Brown Inferno. A s tímto výkladem je mi Dante o něco bližší.
Vložil: Milan, 06.12.2016 15:05
Gellner, František: Vášeň, co do rána zchladne
Ve svém bohémském počínání se Fr .Gellner dopracoval k jistému průhledu a zahlédl budoucí děsivost reality a zachytil ji v básních a fejetonech.Narukoval do Velké války, jako můj otec a další milióny. Zahynul někde v Haliči v 9/1914.Můj otec byl ve stejném období v Haliči zraněný a zůstala mu ruská... kulka v levém rameni až do smrti.Získal jsem kopii jeho Kopfzettel/A3/ z brněnské nemocnice z Kriegsarchivu ve Vídni za 33 eur.Byl přijat 9.9.1914 a propuštěn 19 .10. Diagnóza střel.zranění ,střev .obtíže. Otcovu cestu z Haliče v san. vlaku,jako c.a k. vojáka s kulkou v rameni do Brna si nedovedu představit ani náhodou.Perfectum částečně známe,ale futurum je děsivé a budí obavy i s vírou.Bez víry jak se stylizoval Fr. Gellner je neuvěřitelné,protože jeho dílo má vypovídací hodnotu i dnes.
Vložil: Matěj Matela, 05.12.2016 18:15
Neff, Ondřej; Verne, Jules: Děti kapitána Granta: Podle románu Julese Verna volně vypráví Ondřej Neff
Výborná recenze, naprosto přesně jste vystihl destrukční charakter Neffových strašných přepracování Vernea. Jedna věc je přibližovat starší díla současnému čtenáři, druhá je pak totálně je zničit. Má-li O. Neff Julesa Vernea skutečně tak rád, měl by s těmito aktivitami co nejdříve přestat.
Vložil: Sigil, 05.12.2016 14:32
Neff, Ondřej; Verne, Jules: Děti kapitána Granta: Podle románu Julese Verna volně vypráví Ondřej Neff
Neffovo místo je ve fotografování - pro digifoto udělal moc. Ve psaní sci-fi ta= ké. U Verna mi přijde, že celé dílo nikoliv spopularizoval dnešní čtenáři, nikoliv přepracoval ale zničil... Jediné, co na těch knihách má hodnotu jsou ilustrace Z. B. . Je to jako zpracovat Babičku na 50 stránek kde... po jedné je obsah, doslov, anotace Němcové na 5-ti stránkách a 12 stránek ilustrací. Zvláště "trilogie" Děti kapitána G., 20 tis. mil. pod mořem a Tajuplný ostrov - krásné knihy (i ty ostatní) ztratily Vernův rukopis, vyrůstal jsem za totáče na verneovkách, už tehdy byl slovník zastaralý, světomapa jiná a podobně - člověk k těm knihm přece přistupuje jak ke knihám napsaným v osmnáctém století se vším co k tomu patří, starší slovník, vyjadřování "decentním" dušínovským jazykem kde nejhrubší slovo je "jdi mi k šípku" a "carramba". Stejně tak popis objevů zemí, popisů průmysů který tam po objevech vyrůstal, to vše je to kouzlo pro které je čteme i teď, zastara, to je to, proč Verne má tolik milovníků, proč vycházejí znovu krásná prvorepubliková vydání (byť bohužel pro majetné a opravdové fandy a snílky) - za všechny Hrubínova předmluva Taj. ostrova (odkaz: http://ld.johanesville.net/verne-38-tajuplny-ostrov). Miluji i Buriana ale ty rytiny dvorních ilustrátorů jsou nádherné. Vždy jsem snil že v nějaké reedici vyjdou Burianovy ilustrace v příloze, ovšem netušil jsem že Verna potká pan Neff. Četl jsem jen Neffovu adaptaci Dvaceti tisíc ... a zahodil to do koše - ve sběru by to někdo třeba šlohl a četl. Ne, přijde mi to jako zneuctění Verna, ať si říká kdo chce co chce. Ty knihy nejsou adaptace ale zničení podstaty... Netuším, zda je pan Neff křesťan ale opravdu mám strach, že ho jednou napadne adaptovat Bibli...
Vložil: Alain, 05.12.2016 08:40
Botton, Alain de: Umění cestovat
Přitom stačilo místo celé recenze napsat jen: Dokázal bych to napsat lépe, kdybych to uměl. :-P
Vložil: Markéta Musilová, 04.12.2016 17:10
Hardy, Thomas: Tess z d’Urbervillů
Máte samozřejmě pravdu. Je to špatně formulováno. Nemělo se to týkat konkrétně Tess, ta je samozřejmě v překladu starém a výborném, ale spíš klasiků obecně a jejich nových vydání a případně nových překladů u těch, kde to je potřeba. Upravíme a děkujeme za upozornění.
Vložil: Milan, 04.12.2016 14:51
Hardy, Thomas: Tess z d’Urbervillů
Pěkně napsáno, ale otázku v úvodu ohledně nového překladu nechápu. Překlad Marty Staňkové není nový, mám doma vydání Tess z roku 1975 (Odeon) ve stejném překladu...
Vložil: Lenka, 02.12.2016 22:49
Koubek, Jan: Matky
Krásná kniha, moc pěkně zpracované - dojemné i poutavé zároveň
Vložil: Antonín Kudláč, 01.12.2016 20:44
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Jsem dalek toho, abych Vás k diskusi nutil. Ostatně jste ji sama zahájila.
Vložil: Magda de Bruin, 01.12.2016 20:33
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Vaše zkušenosti z českých nakladatelství s pronikáním č. literatury do ciziny podle mě skutečně nesouvisí. A poskytování grantů je sice užitečné, ale ty tituly nejdřív někdo u těch zahraničních nakladatelů prosadil (a to nebylo ani MK ČR, ani čeští redaktoři překladů, co mají na starosti akvizice, na... to můžete vzít jed). Ale nezlobte se, nemám čas v téhle debatě pokračovat.
Vložil: Antonín Kudláč, 01.12.2016 20:00
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
MK jsem zmiňoval proto, že poskytuje (poskytovalo) podporu na překlady a propagaci české literatury v zahraničí, sama jste zmínila granty. Ale nezdá se mi, že mluvíme každý o něčem jiném, copak to, o čem jsem psal, s tématem nesouvisí?
Vložil: Magda de Bruin, 01.12.2016 18:49
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Můžu jen zopakovat, že jsem mluvila o zahraničních nakladatelích a pronikání české literatury do ciziny - vy máte, jak se zdá, zkušenosti z opačného konce. Nebo jste v době svého působení na MK ČR jednal se zahraničními nakladateli? Znáte zahraniční literární překladatele z češtiny, mluvil jste s nimi... o jejich zkušenostech? Připadá mi spíš, že se z toho stává debata "jeden o voze, druhý o koze".
Vložil: Antonín Kudláč, 01.12.2016 18:22
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
A já zase vycházím ze zkušenosti redaktora překladů, který často měl na starosti právě zahraniční akvizice, a znám tu problematiku též jako kdys úředník ministerstva kultury. Pohybuju se či pohyboval jsem se v obou těch "literárních světech" (žánrovém i nežánrovém), proto si dovoluji takto usuzovat.... Ostatně, tahle problematika je opravdu hodně široká, záleží na konkrétních titulech, oba proto můžeme tytéž věci vidět z různých úhlů.
Vložil: Magda de Bruin, 01.12.2016 17:57
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
I já jsem měla na mysli situaci v zahraničních nakladatelstvích - o pronikání české literatury do ciziny se tu přece bavíme. Vycházím přitom ze zkušeností naší agentury (existuje od roku 2003) kombinovaných zkušeností literárního překladatele v kontaktu s nakladatelem (to je zkušenost ještě mnohem delší... - ani se mi to nechce počítat). Váš názor vám samozřejmě neberu.
Vložil: , 01.12.2016 12:29
Dostálová, Zuzana: Proč všichni odcházejí
Vložil: Antonín Kudláč, 30.11.2016 19:04
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Magda de Bruin: I přes příklady, které uvádíte, trvám na tom, že podobnost mezi oběma oblastmi je spíše větší než menší. Zahraniční akvizice, resp. výběr konkrétních titulů ve většině českých nakladatelství přece není prací nějakého týmu, ale konkrétního redaktora, který zná situaci v daném kultuře... a většinou tam má své kontakty (nezřídka osobní). Mluvíme-li o překladech českých děl do jiných jazyků (alespoň tam směřovaly mé komentáře), tak u malé kultury jako je ta česká nelze předpokládat nějaký systematický monitoring ze strany zahraničních nakladatelů, opět je to spíše věcí kontaktů mezi konkrétními lidmi (jak sama dobře víte). A třeba Vámi zmiňovaný komerční zřetel je dnes chápán jako podstatný v obou oblastech - jistěže grant na překlad získá "umělecké" dílo a ne "pop", ale ty granty přece nepokryjí potřebné náklady natolik, aby bylo možno neuvažovat komerčně.
Vložil: Julie Nováková, 30.11.2016 15:48
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Ad časopisy a placení za překlady: Kdepak, řada jich má nastavené podmínky pro překladové práce (Clarkesworld, Asimov's, Strange Horizons), takže nejde o dělení o běžný honorář (který je i samotný zhruba šesti- až desetinásobný oproti tomu, co si člověk vydělá za obdobně dlouhý text v češtině jako autor),... ale třeba SH mají běžnou taxu 8 c/slovo, u překladu 6+6 (autor, překladatel). Tor.com podobné dělení nemá, na druhou stranu i v základu platí zhruba trojnásobně oproti ostatním profesionálně platícím magazínům... Agenturu snad raději zakládat nebudu vzhledem k tomu, že už teď stěží stíhám práci ve vědě (PhD studium biologie), popularizaci vědy (články v EN i CZ, přednášky taktéž), překlady, psaní, korektury, recenze, občasný copywriting... S dovolením to přenechám někomu s větším množstvím volného času a menší fobií z administrativních úkonů.