Spisovatelé

Astrid Saalbach

Zobrazení:
Saalbach, Astrid
Autor článku: Hana Kendíková - 2. 6. 2008
portrét
Astrid Saalbachová (1955), dánská dramatička a prozaička.
Saalbach, Astrid: Požehnané dítě
Autor článku: Markéta Kliková - 15. 4. 2012
recenze
80%
Drama dánské autorky Astrid Saalbachové Požehnané dítě rozehrává lidskou apokalypsu o převrácených společenských rolích mužů a žen. Svět řídí ambiciózní emancipované ženy, rodičky, ale nikoli matky, vedle nichž tiše existují zakomplexovaní citliví muži a jejich nejisté a nesebevědomé děti. Marná snaha o návrat ke kořenům vyráběním domácí zubní pasty a šitím tradičních šatů a bot se rychle stává módním a dobře prodejným artiklem.
Saalbach, Astrid: Konec světa
Autor článku: Markéta Kliková - 24. 5. 2012
recenze
80%
Dánská dramatička Astrid Saalbachová nás ve svém surrealistickém dramatu Konec světa (Verdens ende) z roku 2003 bere do budoucnosti, kterou představuje jako utopickou společnost naklonovaných lidí bez tradičních morálních hodnot. Konec světa je drsná kritika civilizace, drama o identitě, o návratu ke ztraceným hodnotám a o ženách, které společensko-politická situace nutí vydělávat peníze a odsunout mateřství na druhou kolej.
Saalbach, Astrid: Neviditelné město
Autor článku: Markéta Kliková - 6. 11. 2012
recenze
80%
Neviditelné město, nebo spíše celý neviditelný svět uprostřed našeho světa. Utajené místo, kam nikdo nepřichází dobrovolně, ani na návštěvu svých blízkých. Místo, kam jsou odsunuti nemocní umírající lidé, o které se nemá kdo starat a kteří zde jen čekají na svou poslední hodinku. Prvotina dánské dramatičky Astrid Saalbachové, která přináší společensko-kritický pohled na lidské vztahy, neztratila ani po více než dvaceti letech nic na své aktuálnosti.
Saalbach, Astrid
Autor článku: Lada Halounová - 12. 11. 2013
rozhovor
„Myslím, že jsem vždy psala politicky. Snažím se popsat život z našeho západního privilegovaného úhlu pohledu a současně cítím určitou vinu vůči těm, kteří nemůžou žít jako my,“ říká v rozhovoru dánská dramatička a spisovatelka Astrid Saalbach.
Saalbach, Astrid (in LN)
Autor článku: Lada Halounová - 12. 12. 2013
rozhovor
Jedna z nejvýznamnějších dramatiček Astrid Saalbachová, jejíž hry se uvádějí i u nás, navštívila Prahu v rámci festivalu Dny Severu. Ačkoliv byl tématem festivalu humor, otázka současné podoby divadla v Dánsku příliš veselá není. O to je ovšem skandálnější. Alespoň to plyne z rozhovoru.