Spisovatelé

Cormac McCarthy

Zobrazení:
McCarthy, Cormac: Hranice
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Cormac McCarthy nepochybně představuje výjimečný zjev současné anglicky psané literatury. Nakladatelství Argo patří zásluha na tom, že ani u nás není v současné době autorem neznámým. Po prvním díle volné Hraniční trilogie, knize Všichni krásní koně, teď následuje díl druhý, Hranice.
McCarthy, Cormac: Tahle země není pro starý
Autor článku: David Petrů - 1. 7. 2007
ukázka
Poslal sem jednoho kluka do plynový komory v Huntsvillu. Jednoho jedinýho. Sám sem ho zatknul a sám proti němu svědčil. Asi dvakrát nebo třikrát sem se tam na něj zajel podívat. Třikrát. Naposled v den popravy. Nemusel sem tam jezdit, ale jel sem...
McCarthy, Cormac: Tahle země není pro starý
Autor článku: Richard Olehla - 30. 6. 2007
recenze
80%
Cormac McCarthy je podle mnohých jedním z nejlepších amerických prozaiků současnosti. Jeho knihy jsou přitom docela staromódní, spoléhají se totiž na příběh, nikoli na literární experiment.
McCarthy, Cormac
Autor článku: Richard Olehla - 27. 5. 2008
studie
Jméno amerického prozaika Cormaca McCarthyho sice není v České republice tolik známé, ovšem v USA jde už od roku 1992, kdy McCarthy vydal román Všichni krásní koně, o literární hvězdu největší velikosti. V tomto románu se konečně spojily dva faktory, jež každého autora vystřelí na Olymp: komerční úspěch i přízeň kritiky.
McCarthy, Cormac: Cesta (in MfD)
Autor článku: Richard Olehla - 27. 5. 2008
recenze
80%
Někteří spisovatelé se ocenění dočkají až na stará kolena. To je i případ Cormaca McCarthyho, který se nejvýznamnější americké literární ceny Pulitzer Prize dočkal až loni, ve čtyřiasedmdesáti letech, a to za román Cesta, který v citlivém překladu Jiřího Hrubého promptně vydalo nakladatelství Argo.
McCarthy, Cormac: Cesta
Autor článku: Petr Vaněk - 28. 5. 2008
recenze
Syžet Cesty staví na jednoduchém základě. Otec a syn putují zdevastovanou krajinou, a aby unikli přicházející zimě, snaží se dobrat k moři.
McCarthy, Cormac: Cesta
Autor článku: Jiří Hrubý - 28. 5. 2008
ukázka
Už pět dní nejedli a velmi málo spali a v tomto stavu přišli na kraji městečka ke kdysi honosnému domu; stál na kopci u silnice. Chlapec ho držel za ruku. Na asfaltu a k jihu obrácených polích a v lesích už sníh roztál. Jen tak tam stáli. Igelitové pytlíky přes nohy už měli dávno prodřené a nohy promočené a ledové.
McCarthy, Cormac: Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě
Autor článku: Richard Olehla - 7. 8. 2009
recenze
90%
Cormac McCarthy je mnohými kritiky považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických prozaiků dneška. Ovšem za svou více než pětačtyřicetiletou spisovatelskou kariéru vydal pouhých deset románů, přičemž prorazil až na počátku 90. let prvním dílem tzv. Hraničářské trilogie, románem Všichni krásní koně. Tedy paradoxně až sedm let poté, co vydal Krvavý poledník, jenž je dnes považován za zásadní dílo moderní americké literatury.
McCarthy, Cormac; Hillcoat, John; Penhall, Joe: The Road
Autor článku: Michal Procházka - 31. 12. 2009
recenze
Život je cesta, je zapsáno v naší kulturní obrazivosti. Odráží proud života, v němž člověk vždy opouští to staré a skrze nové krajiny či lidi se nakonec setkává sám se sebou. Román Cesta Cormaca McCarthyho, který adaptoval režisér John Hillcoat se scenáristou Joe Penhallem do stejnojmenného filmu, staví na tomto motivu, ale zároveň jej podvratně posouvá úplně jinam.
McCarthy, Cormac: Dítě Boží
Autor článku: Richard Klíčník - 5. 2. 2010
recenze
80%
Dnes patří už i u nás každá další kniha Cormaca McCarthyho k bestsellerům. Velkou pozornost vzbudil zejména jeho román Cesta, za který autor v roce 2007 získal Pulitzerovu cenu. Nakladatelství Argo tentokrát sáhlo k jeho ranějším dílům a českým čtenářům se dostává do rukou Dítě Boží z roku 1973.
McCarthy, Cormac: Dítě boží (in MfD)
Autor článku: Richard Olehla - 5. 2. 2010
recenze
70%
Spisovateli Cormaku McCarthymu vyšlo v Česku už několik knih. Dítě Boží se však trochu vymyká ze zavedeného pořádku, protože pochází z raného tvůrčího období. Dosud mu totiž díla vycházela v chronologickém pořádku podle data vzniku.
McCarthy, Cormac (in MfD)
Autor článku: Richard Olehla - 30. 5. 2010
rozhovor
Sedmasedmdesátiletý Cormac McCarthy je živoucí legendou. Kultovním autorem a zároveň podivínem, který téměř nekomunikuje, žije v ústraní a píše své knihy. Jedna je lepší než druhá, i když o optimistickou četbu nejde.
McCarthy, Cormac: Města na planině (in MfD)
Autor článku: Richard Olehla - 16. 11. 2010
recenze
Když nakladatelství Argo vydalo v 90. letech Cormacu McCarthymu první dva díly Hraniční trilogie, bylo jméno autora v českém literárním prostředí známé relativně úzkému kruhu čtenářů.
McCarthy, Cormac: Vnější tma
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 12. 2011
recenze
90%
Román z roku 1968 ve své době, kdy vrcholilo nadšení květinového hnutí, trochu zapadl. Dvě vinou zatížené postavy na bezcílné pouti mluví málo nebo vůbec a vypravěč je sleduje nestranným pohledem. Úsporný styl má své opodstatnění: dějí se tu většinou dost ošklivé věci.

Knihy autora

Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý

ISBN: 978-80-7203-863-3

The Road

ISBN: 978-0-330-44862-8
Dítě Boží

Dítě Boží

ISBN: 978-80-257-0216-1
Vnější tma

Vnější tma

ISBN: 978-80-257-0509-4