Spisovatelé

Jan Škrob

Zobrazení:
Škrob, Jan: Pod dlažbou
Autor článku: Tereza Tlachová - 26. 4. 2017
recenze
80%
Poezie Jana Škroba spojuje drsné obrazy z každodenní reality s niternými prožitky mladého člověka. Je plná střetů s problémy současnosti, nepochopení, nenaplněných citů a nejistoty. Jediným pevným bodem je zde víra ve vyšší moc, v Boha. Škrobova první sbírka Pod dlažbou, nominovaná na cenu DILIA Litera pro objev roku, však není jen vyznání víry.
Škrob, Jan: Reál
Autor článku: Libor Staněk - 29. 5. 2019
recenze
70%
Ve sbírce Jana Škroba Reál se snoubí angažované básnické polohy se spirituálními. Básníkovo vědomí se bojovně a s velkou duchovní vervou snaží vklínit do soukolí negativně viděného světa: „jsme silnější než všechen establishment / drsnější / než jeho mříže a zámky“. Je v tom však Škrobova sbírka přesvědčivá, či uvízla v přehnaném a plytkém volání po revoluci?
Škrob, Jan: Reál 2
Autor článku: Klára Krásenská - 24. 7. 2019
recenze
80%
Krajina chladicích věží, krajina mokřadů a zjevení, krajina nočního města; to je prostor neklidně se rozevírající před čtenářem poslední sbírky Jana Škroba – Reál. V jeho napjatém tichu, za němých sněhových bouří zatím propuká revoluce: „Kdo nemiluje, zůstává ve smrti.“ Šumí stará zaklínadla, modlitby, polibky, šepoty. Čí jsou to hlasy? Odkud a kam směřují kouřové signály? Odkud a k čemu povstáváš – ty?
Škrob, Jan: Reál
24. 7. 2019
ukázka
Ukázky ze sbírky Reál, konkrétně z části nazvané Paříž, čtenáře zavádějí do světa Škrobových temných vizí plných útlaku a násilí. Většinou se v nich však, podobně jako v Pandořině skříňce, na dně ukrývá také naděje.
Hájek, Jonáš (et al.): Versschmuggel / Překladiště
Autor článku: Jakub Vaněk - 5. 8. 2019
recenze
80%
Česko-německá antologie VERSschmuggel (pašování veršů) / Překladiště vzešla ze spolupráce básníků a tlumočníků obou zemí v rámci tradiční překladatelské dílny pořádané při Festivalu poezie v Berlíně. Přináší zajímavý pohled na četbu uměleckého textu, která je přiměřenější jazykové pluralitě současného evropského prostoru. Odhlédnutí od jediného (původního) jazyka básně totiž dovoluje spatřit něco podstatného v jazyce samotném i v podobách jeho (ne)přeložitelnosti.

Knihy autora

Pod dlažbou

Pod dlažbou

ISBN: 978-80-88060-06-2
Reál

Reál

ISBN: 978-80-753-0134-5